Chcąc poprawić kondycje ciężko pracujemy nad swoją sylwetką. Jednak często przesadzamy z treningiem i nadwyrężamy mięśnie. Skutkuje to podwyższeniem stężenia kwasu mlekowego w naszym organizmie i mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych tkanki łącznej, co potocznie nazywamy zakwasami. Jak się ich pozbyć? Jest na to kilka sposobów.
1. Ruch dobry na zakwasy
2. Lecz zakwasy ciepłem
3. Lecz zakwasy zimnem
4. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu
5. Masaż dobry na zakwasy
1. Ruch dobry na zakwasy
Paradoksalnie na zakwasy powstałe w wyniku intensywnego ćwiczenia dobry jest ruch. Każda aktywność fizyczna pobudza i polepsza krążenie krwi w naszym ciele, a także wzmacnia mięśnie, co skutkuje mniejszymi zakwasami w przyszłości. Sprawdzonym sposobem na przeciwdziałanie lub zmniejszenie intensywności zakwasów jest rozciąganie się po treningu. Podczas rozciągania nasze mięśnie odpoczywają, uelastycznia się i mają szansę powrócić do swojego pierwotnego kształtu po treningu. Warto też pójść na basen, pospacerować w parku lub oddać się ćwiczeniom typu cool down.
2. Lecz zakwasy ciepłem
Ciepło działa kojąco na ból mięśni dlatego, że wypala wytworzony w czasie treningu kwas mlekowy z naszego organizmu. Zatem po ciężkim i długotrwałym wysiłku warto skorzystać z sauny. Wysoka temperatura panująca w saunie pozwoli rozluźnić się zmęczonym mięśniom. Dodatkowo dotleni organizm, co zaowocuje uczuciem spokoju i odprężenia. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z sauny dobrym rozwiązaniem może być długa, ciepła kąpiel, która wspomoże regenerację mięśni lub zastosowanie maści rozgrzewających.
3. Lecz zakwasy zimnem
Zimno także może przynieść ulgę w walce z zakwasami. Warto wypróbować okłady z lodu. Lód przykładany do bolących mięśni przez około 15-20 minut 2 razy dziennie poprawia krążenie krwi i łagodzi stany zapalne. Dobrym rozwiązaniem są też maści chłodzące, które na pewno znacząco uśmierzą ból.
4. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu
W czasie treningu pijmy dużo wody mineralnej z dodatkiem soli, cytryny i miodu. Odpowiednie nawadnianie w czasie treningu może skutecznie zmniejszyć zakwasy. Natomiast w usuwaniu zakwasów ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Właściwości odkwaszające ma na przykład herbata z odrobiną sody oczyszczonej, a gęsty, naturalny sok pomidorowy pomoże uzupełnić minerały i elektrolity.
5. Masaż dobry na zakwasy
Delikatny masaż pomoże ukoić ból. Może być on bolesny, ze względu na to, że nacisk powinniśmy kłaść właśnie na zakwaszone obszary mięśniowe. Poprawi to krążenie krwi, a tym samym kwas mlekowy zostanie szybciej wydalony z naszego organizmu. Możemy go wykonać sami w domu, poprosić partnera lub skorzystać z usługi specjalisty.
Gdy po treningu w naszym ciele pojawią się zakwasy oznacza to, że nasze mięśnie rosną, czyli zamierzony efekt treningu został osiągnięty. Starajmy się jednak zapobiegać nadmiernemu wyczerpaniu mięśni po treningu. Zanim zaczniemy ćwiczyć zróbmy porządną rozgrzewkę i rozruszajmy wszystkie stawy – to bardzo pomaga zmniejszać zakwasy.
To mi się przyda, bo zakwasy to moje utrapienie. Na drugi dzień po wysiłku czuję się jeszcze względnie okej, ale następnego dnia jest już dużo gorzej.