Zastosowanie granitu w manufakturach, małej produkcji – przykłady

2
3332
Granitowe podstawki

Chociaż granit najbardziej znany jest w budownictwie, najczęściej jako kamień budowlany niektórych elementów, sporcie żużlowym – jako nawierzchnia toru, czy branży funeralnej, ma on o wiele więcej zastosowań niż się wydaje. Granit z powodzeniem można wykorzystać także w manufakturach i w małej produkcji. Jakie może być jeszcze zastosowanie tej skały?

Czym jest granit?

Granit to rodzaj skały magmowej, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Znany jest z takich właściwości jak twardość, wysoka odporność na ścieranie i duża waga. Dzięki takim cechom, granit może być wykorzystywany w wielu branżach. Skała ta może też mieć różne kolory, dzięki czemu dekoracyjne zastosowanie granitu zwiększa się. Najczęściej spotykane barwy tej skały to szare, zielone, czerwone, białe czy białoróżowe.

Dekoracyjne zastosowanie granitu

Granit coraz częściej jest używany w różnego rodzaju dekoracjach. Przykłady zastosowania tej skały można mnożyć w nieskończoność. Może ona zdobić nawet nasz dom. Podstawka pod figurki z granitu to znany elegancki sposób podkreślenia np. statuetki (artigiano.pl/16-podstawki-pod-figurki-statuetki), figurki czy różnego rodzaju modeli. Dzięki wadze takiego postumentu, nasze rzeźby czy kryształy będą stabilne i bezpieczne, a przy tym będą świetnie się prezentowały, podkreślając rzeźby, kryształy i inne przedmioty, które darzymy szczególnym sentymentem. Takie podstawki mogą zdobić nie tylko salony w domach, ale także z powodzeniem są wykorzystywane w muzeach czy galeriach. Dużą popularnością cieszą się także podstawki pod głośniki i kolumny, dzięki którym wydobywający się dźwięk jest głębszy przez stabilność i ciężar granitu.

Granitowe podstawki

Granit w kuchni i gastronomii

Granit znajduje także zastosowanie w produkcji niektórych przyborów kuchennych. Dlaczego? Ponieważ znany jest również z właściwości antybakteryjnych, a w kuchni lub w gastronomii czystość to podstawa. Dlatego też spotkać można wytrzymałe, solidne deski do krojenia wykonane z granitu, kamienie do pieczenia pizzy, chleba, do grillowania czy zestawy do smażenia steków.

Zastosowanie granitu w budownictwie

Granit najbardziej znany jest właśnie w budownictwie, nie tylko jako skała ozdobna, ale i twórcza. Używany jest między innymi w nawierzchniach ogrodowych (krawężniki, płyty granitowe), drogowych (kostki granitowe, płyty chodnikowe, tory żużlowe), budownictwie domowym (parapety, blaty meblowe, zlewozmywaki, obudowy kominów), budownictwie monumentalnym (budowle, pomniki, mosty).

Jak widać, granit ma dosyć szerokie zastosowanie. Można go z powodzeniem wykorzystać w budownictwie, ale także w dekoracji domów, muzeów czy galerii. Z wielu właściwości granitu mogą korzystać także kucharze prowadzący własne restauracje, którym zależy na używaniu sprawdzonych, wytrzymałych, antybakteryjnych przyborów w gastronomii.

2 KOMENTARZE

  1. Dla mnie zawsze kamień to był kamień, czasem wyglądał lepiej, czasem gorzej, ale w sumie jest w tym coś więcej, szczególnie jeżeli jeszcze chce się go wykorzystać nie tylko jako nawierzchnia użytkowa, ale i jako dekoracja. Może też robić ciekawe wrażenie.

  2. Granit rzeczywiście ma zdecydowanie więcej zastosowań, niż niektórym mogłoby się wydawać. To dość pospolita i łatwo dostępna skała, dlatego często jest wykorzystywana w różnych wariacjach. Na pewno każdy kojarzy chociażby krawężniki 🙂 Ale jako dekoracja także nieźle się spisuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj