Geotechnika – czym się zajmuje?

0
2564
fundamenty

Geotechnika jest nauką zajmującą się właściwościami gruntu, dzięki której możliwe jest bezpieczne projektowanie i budowanie obiektów zarówno podziemnych, naziemnych, jak i fundamentów budynków oraz nawierzchni drogowych. Wykonywanie badań geotechnicznych jest niezwykle ważne w przypadku krajów zagrożonych ryzykiem trzęsień ziemi, ale nie tylko. Kiedy niezbędne są badania geotechniczne i kto je wykonuje?

Czym zajmuje się geotechnika i kto wykonuje takie badania?

Geotechnika jest nauką wykorzystującą wiedzę z takich dziedzin, jak mechanika gruntów, gruntoznawstwo, geologia i wiele innych. Do czego zatem wykorzystuję się tak wiele informacji, w jakim celu powstała tak interdyscyplinarna dziedzina? Może się wydawać, że badania geotechniczne muszę być niesamowicie skomplikowane, a co za tym idzie – wykorzystywane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Tymczasem z wiedzy geotechnicznej powinny robić użytek wszystkie firmy budowlane i nie tylko.

Badania geotechniczne przeprowadza zwykle osoba posiadająca tytuł inżyniera geotechnika, na zlecenie firm odpowiedzialnych za budowę nowej nieruchomości, lub też na zlecenie osób prywatnych. Warto wiedzieć, że są także firmy, które specjalizują się w przeprowadzaniu badań tego typu, geotechnika to domena firmy keller.com.pl.

fundamenty

Kiedy niezbędne są badania geotechniczne?

Bania geotechniczne stanowią podstawę, jeśli planujemy budowę domu, czy choćby zakup działki, na której w przyszłości ma stanąć jakiś budynek. Dzięki wynikom badań geotechnicznych możemy dowiedzieć się, czy zakup danego gruntu jest dobrą inwestycją i czy spełnia niezbędne wymogi geotechniczne do tego, aby bezpiecznie postawić na nim budynek. Mając taką wiedzę istnieje także możliwość zaprojektowania odpowiednich fundamentów, które zapewnią stabilność budowli.

Ponadto badanie geotechniczne gruntu należy dołączyć do dokumentacji przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę np. domu jednorodzinnego.

Jak wyglądają badania geotechniczne?

Aby przeprowadzić badanie geotechniczne niezbędne jest wykonanie kilku pionowych zagłębień w gruncie, na podstawie których można stwierdzić jaki typ gruntu znajduje się na danym obszarze, na jakiej głębokości znajdują się poszczególne warstwy gruntu oraz jaki jest poziom wód gruntowych. Otwory badawcze muszą sięgać na głębokość co najmniej 2 metrów poniżej przewidywanego poziomu fundamentów budynku, który ma stanąć na danej działce.

W niektórych sytuacjach przeprowadza się również sondowanie. Polega ono na wbijaniu w grunt sondy, której zadaniem jest określenie właściwości mechanicznych, w tym zagęszczenia gruntów niespoistych, takich jak piaski lub żwiry. Dzięki prawidłowo przeprowadzonym badaniom możliwe jest uniknięcie katastrof budowlanych, a także mniejszych, ale również uciążliwych konsekwencji, jak np. pękanie ścian budynku, czy podmywania fundamentów. Analiza geotechniczna daje tez odpowiedź na pytanie, czy budynek może być podpiwniczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj