Ścieżki ogrodowe – jak zaprojektować i wykonać ścieżkę w ogrodzie?

0
4243
Droga w ogrodzie

Planując aranżację ogrodu, zazwyczaj myślimy przede wszystkim o rozmieszczeniu drzew, roślin czy elementów małej architektury. Rzadko jednak pamiętamy o tym, jak istotne dla końcowego efektu są ścieżki ogrodowe. Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie i jak je odpowiednio rozplanować? Podpowiadamy!

Ścieżka ogrodowa pełni przede wszystkim funkcję użytkową – ma umożliwiać swobodne przejście przez ogród bez deptania trawy, nasadzeń czy też… moczenia nóg, gdy wcześniej padał deszcz. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zastanowić się nad trasami, jakie najczęściej pokonujemy w ogrodzie i na ich podstawie wytyczyć ścieżki.

Ścieżka ogrodowa ma jednak również znaczący wpływ na wygląd ogrodu – warto, żeby komponowała się ze stylem, w jakim jest utrzymana przestrzeń. Z tego powodu powinniśmy zastanowić się, zanim wybierzemy materiał na ścieżki – do wyboru mamy między innymi beton, żwir czy drewno. O tym, który z nich sprawdzi się najlepiej, piszemy w dalszej części tekstu.

Jak zaplanować ścieżki w ogrodzie?

Na początek warto ustalić, jakie będzie przeznaczenie poszczególnych ścieżek. Alejki ogrodowe możemy podzielić na docelowe i spacerowe. Te pierwsze najczęściej prowadzą np. do furtki, wejścia do domu czy domku z narzędziami, te drugie natomiast biegną przez cały ogród, pomiędzy nasadzeniami czy drzewami – są więc rzadziej używane i nie muszą być tak szerokie – mówi ekspert geoPRODUCT.

Szerokość ścieżek w ogródku również jest bardzo ważna – alejki docelowe powinny móc pomieścić dwie osoby stojące obok siebie, warto więc, by miały około 120-150 cm szerokości. Mniej używane ścieżki mogą mieć około 60-80 cm – zmieści się na nich wówczas jedna osoba, ale nie będzie również problemu z wyminięciem się.

Droga w ogrodzie

W nowoczesnych ogrodach ścieżki często projektowane są tak, by miały geometryczny kształt – przestrzeń sprawia wówczas wrażenie bardziej uporządkowanej. Warto jednak zastanowić się, czy będzie to dla nas użyteczne. Jeśli bowiem nasi domownicy będą mieli tendencję do skracania sobie kanciastych zakrętów i chodzenia na przełaj, to alejka nie spełni swojej funkcji. Lepiej więc postawić na proste ścieżki z naturalnie zaokrąglonymi zakrętami, które prowadzone są przez ogród najkrótszą trasą – właśnie taką, jaką zazwyczaj chodzimy.

Przy planowaniu trasy zwróćmy też uwagę na to, czy w pobliżu nie rosną duże drzewa – jeśli ich korzenie rozrosną się zbyt mocno, mogą naruszać strukturę ścieżki. Dodatkowo przemyślmy kwestię efektywnego odprowadzania wody – wybierajmy przepuszczalne nawierzchnie albo zadbajmy o to, by przynajmniej z jednej strony ścieżki był spadek (wówczas woda będzie mogła tam odpłynąć).

Ścieżka w ogrodzie – z czego?

Jeśli zastanawiamy, jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, że jest na to kilka sposobów. Jakie materiały możemy wykorzystać do tego celu?

  • Drewno – to najmniej trwały materiał, ale nawet on, odpowiednio zakonserwowany, może wytrzymać do kilkunastu lat. Należy jedynie dbać o to, by regularnie sprzątać z niego liście czy trawę. Warto również zwrócić uwagę na to, że drewno po deszczu może być śliskie.
  • Kamienie – kamienie (np. te polne) wyglądają bardzo naturalnie, przez co ładnie komponują się z resztą ogrodu. Łatwo też utrzymać je w czystości – wystarczy co jakiś czas zamieść z nich liście.
  • Beton – kostka betonowa czy też betonowe płyty są bardzo popularne jako materiał na ścieżki – można je układać w różne kształty, dostępne są też w różnych formach. Niestety łatwo się brudzą, a dodatkowo zupełnie nie przepuszczają wody, trzeba więc dbać o to, by w ich pobliżu nie tworzyły się kałuże.
  • Ściółka z kory – rzadziej wykorzystywany materiał, ale dobrze się sprawdza na mało używanych ścieżkach. Wygląda naturalnie, a do tego użyźnia glebę. Wadą jest to, że trzeba co jakiś czas ją uzupełniać.
  • Żwir – żwirowe ścieżki w ogrodzie są łatwe do ułożenia i wyglądają estetycznie, na dodatek świetnie przepuszczają wodę. Trzeba jednak pamiętać o uzupełnianiu ubytków i o tym, że trudniej z takiej ścieżki wyzbierać liście i resztki roślin – warto się wówczas wyposażyć w odkurzacz ogrodowy.

Ścieżki utworzone z sypkich materiałów muszą jednak być w jakiś sposób ograniczone, aby materiał nie rozsypywał się na trawę. Zazwyczaj stosuje się w tym celu betonowe krawężniki – to jednak mało estetyczne rozwiązanie. Jaki zamiennik warto wybrać?

Świetnym rozwiązaniem są ekologiczne obrzeża ogrodowe. Są bardzo elastyczne, więc łatwo dostosować je do kształtu alejki, a przy tym wykonane są z materiału w 100% pochodzącego z recyklingu. Można je wykorzystać zarówno do stabilizacji ścieżek, jak i oddzielenia roślin od trawnika – mówi ekspert geoPRODUCT.

Ścieżki ogrodowe to ważny element aranżacji ogrodu. Projektując je, weźmy jednak pod uwagę nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność – tylko wówczas uzyskamy rozwiązanie, które będzie naprawdę skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj