Do czego służy wertykulator?

0
7648
Wertykulator do trawnika

Zdarzyło Ci się kiedyś, że idąc parkową aleją, zastanawiałeś się, jakim cudem trawniki są tak piękne? Denerwowałeś się, gdy trawnik na Twoim podwórku porastały niechciane mchy i chwasty, a trawa rosła powoli i wcale nie była tak gęsta i zielona, jak pragnąłeś? Chcesz poznać sekret przepięknych trawników i sprawić, iż Twój będzie się prezentować równie wspaniale? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Wertykulator jako ważna pomoc w pielęgnacji ogrodu

Współczesny człowiek lubi ułatwiać sobie życie na wszelkie możliwe sposoby. Pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, a rozmaite urządzenia ułatwiają nam wykonywanie codziennych obowiązków. Przy pielęgnacji ogrodu z pewnością pomocny będzie narzędzie zwane wertykulatorem.

Do czego służy wertykulator?

Krótko mówiąc: do pielęgnacji trawników. Przyglądając się bliżej funkcjonowaniu tego zmyślnego urządzenia, można zauważyć, iż ma kilka różnych zastosowań. Po pierwsze, spulchnia glebę i umożliwia jej napowietrzenie. Po drugie, usuwa obumarłą trawę, chwasty i mchy, które wbrew naszej woli porastają w trawniku. Po trzecie, znacznie przyspiesza proces regeneracji trawnika po trudnym dla niego okresie zimowym. Jak widać, użycie tego urządzenia ma zbawienny wpływ na kondycję naszego trawnika.

Jakie są rodzaje wertykulatorów?

Skoro już wiemy, do czego służy wertykulator, warto przyjrzeć się bliżej sposobowi jego działania. Wyróżniamy wertykulatory ręczne (czyli mechaniczne) oraz automatyczne, elektryczne bądź spalinowe. To, jaką maszynę wybierzemy, zależy od szeregu czynników, od wielkości trawnika począwszy, na możliwości podpięcia do źródła zasilania kończąc. Niezależnie jednak od tego, jaki wertykulator wybierzemy, działanie urządzenia zawsze opiera się na podobnych zasadach.

Wertykulator do trawnika

Dlaczego warto mieć wertykulatorw w swoim ogrodzie?

Wertykulatory wyposażone są w specjalne noże, które poruszając się na osi wykonują pionowe cięcia na głębokości mniej więcej 5-10 centymetrów. Czemu służyć ma taki zabieg? W trawnikach zalega warstwa martwej darni, która przypomina filc. Stwarza ona świetne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, które osłabiają stan trawy i przyczyniają się do brzydkiego wyglądu trawnika. Usunięcie trawiastego filcu sprawi, że życiodajny tlen i światło łatwiej będą przenikać, a nasz trawnik odżyje. Jeżeli użyjemy wertykulatora na naszym trawniku, efekty nawożenia oraz podlewania będą bardziej spektakularne niż dotychczas.

Kiedy używać wertykulatora?

Wiedząc, do czego służy wertykulator trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy należy go używać. Najodpowiedniejszym momentem będzie wczesna wiosna, jeszcze przed dokonaniem dosiewu, tuż po pierwszym koszeniu trawy. Drugi raz można zastosować urządzenie późną jesienią, aby przygotować trawnik do okresu zimowego.

Dzięki urządzeniu takiemu jak wertykulator, szybko i sprawnie doprowadzimy wygląd trawnika do pożądanego stanu, a przy tym sprawimy, że trawa będzie rosła zdrowa, wymagając coraz mniej naszej interwencji w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj