Kiedy test ciążowy jest wiarygodny?

1
2846
Kiedy zrobić test ciążowy

Każda z nas wie, że najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy jest się w ciąży są domowe testy ciążowe. Co więcej są one dostępne w zasadzie wszędzie: począwszy od aptek, poprzez drogerie, a na stacjach benzynowych skończywszy. Wiele kobiet, zarówno tych które z wytęsknieniem wyczekują dziecka, jak i tych, które po intymnym zbliżeniu nie są pewne, czy nie doszło do zapłodnienia, w pierwszym odruchu ciekawości sięgają po test ciążowy.

Jak działa test ciążowy?

Działanie testu ciążowego jest bardzo proste. Polega na wykryciu w moczu hormonu produkowanego przez tkanki zarodka o nazwie gonadotropina kosmówkowa, w skrócie beta-hCG. Hormon ten podtrzymuje wydzielanie progesteronu, odpowiadającego za utrzymanie ciąży, a także reguluje rozwój gruczołów płciowych. Pojawia się w organizmie kobiety kilka dni po zapłodnieniu.

Jaki test należy wybrać?

Na rynku są dostępne trzy rodzaje testów ciążowych. Do wykonania wszystkich stosuje się mocz. Najpopularniejszym testem jest test płytkowy. Wykonuje się go umieszczając kilka kropel moczu za pomocą specjalnej pipety na odpowiedniej płytce testowej. Chcąc wykonać test strumieniowy należy przez kilka sekund przytrzymać końcówkę testera w strumieniu oddawanego moczu. Zaś aby wykonać test paskowy trzeba go po prostu zanurzyć w pojemniku z moczem. Szczegółowe instrukcje znajdują się w opakowaniach.

Zanim jednak wybierze się test warto orientować się w sposobie ich wykonania i wybrać taki, który będzie dla nas najwygodniejszy. Należy pamiętać o tym, żeby nie stosować testów po terminie ważności. Poza tym testy są jednorazowe, czyli nie nadają się do powtórnego użycia, nawet jeśli zostaną źle wykonane.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Każda kobieta najchętniej zaraz po stosunku chciałyby wiedzieć, czy jest w ciąży. Niestety, nie ma metody, która pozwoli w tak krótkim czasie wykryć ciążę, bowiem wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około sześciu dni. Później następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Właściwie dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu. A co za tym idzie, mimo niecierpliwości, niezbędne jest kilkudniowe oczekiwanie.

A to oznacza, że wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Do zrobienia testu najlepiej użyć pierwszego porannego moczu, gdyż jest on bardziej zagęszczony, dzięki czemu wykrycie hormonu jest bardziej prawdopodobne.

Jak odczytywać wyniki testu ciżowego?

Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może spowodować, że jego wynik będzie błędny. Może się zdarzyć, że wynik będzie ujemny, a kobieta będzie w ciąży albo dodatni, choć nie doszło do zapłodnienia. Może to być spowodowane zrobieniem testu podczas owulacji, kiedy w organizmie kobiety wydziela się bardzo podobny hormon do hCG. Dlatego test warto wykonać w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej.

Ponadto należy pamiętać, że pozytywny wynik testu, mimo braku ciąży, jest możliwy, gdy kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest w okresie okołomenopauzalnym, cierpi na choroby tarczycy lub nerek. Pamiętajmy, by jeśli test da wynik pozytywny, mimo wszystko udać się do lekarza i ostatecznie potwierdzić ciążę.

1 KOMENTARZ

  1. Na pewno nie można zbyt wcześnie robić testu, te dwa tygodnie to takie minimum. I najlepszy wynik uzyskamy robiąc test z samego rano. Drogie Panie, a potwierdzacie to potem od razu u ginekologa, czy stawiacie na pewnik, że test się nie myli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj