Kompostownik – jak zrobić go samodzielnie?

1
4010
Kompostownik - jak zrobić go samodzielnie

Żyzna gleba, to podstawa, by nasze rośliny mogły prawidłowo rosnąć. Jeśli posiadasz własny ogród, to zdecydowanie powinieneś pomyśleć o kompostowniku. Możesz do niego wrzucać wszystkie organiczne odpadki, które pojawią się w Twoim domu. Mikroorganimy zajmą się całą resztą, tworząc dla Ciebie doskonałą i darmową glebę. Zobacz, w jaki sposób zrobić wszystko samodzielnie, czytaj dalej.

Gdzie postawić kompostownik?
Jaką wielkość kompostownika wykonać?
Z jakiego materiału wykonać kompostownik?
Jak układać warstwy w kompostowniku?

Gdzie postawić kompostownik?

Musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Z jednej strony powinieneś pamiętać o tym, że bez względu na Twoje niewątpliwe uzdolnienia techniczne i artystyczne, kompostownik nigdy nie będzie ozdobą Twojego ogrodu. Również zapach, który będzie się z niego unosił, nie zawsze będzie przyjemny. To jeden z powodów, dla których powinien się on znajdować na obrzeżach.

Ponadto powinien się on znajdować w miejscu osłoniętym od wiatru i nadmiernego słońca. Te czynniki mogą bowiem przesuszać kompost, co utrudni działanie wszystkim organizmom, które mają stworzyć dla Ciebie idealną glebę. Pamiętaj również o tym, że podłoże, na którym będzie postawiony kompostownik, powinno przepuszczać wodę, by jej nadmiar mógł spłynąć na zewnątrz. W innym wypadku cała jego zawartość może zgnić.

Jaką wielkość kompostownika wykonać?

Specjaliści radzą, by kompostownik nie był zbyt wielki, a najlepiej, żeby nie przekraczał 120cmx150cm. Skąd te wymiary? Taka wielkość pozwala na odpowiedni przepływ powietrza. Brak tlenu doprowadza do gnicia resztek organicznych zamiast do powstania próchnicy. Jeśli chcemy przyspieszyć proces możemy dokupić szczepionki mikroorganizmów, które naturalnie występują w naszej glebie.

Kompostowniki w ogrodzie

Z jakiego materiału wykonać kompostownik?

Nasz kompostownik może być wykonany z drewna. W tym wypadku mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest wbicie czterech pali w ziemię, a następnie przymocowanie desek do boków powstałej konstrukcji, pamiętając o tym, by zostawić małe szpary, przez które wpływać będzie powietrze. Zamiast desek można również użyć metalowej siatki. Innym sposobem jest zbicie skrzynki, której konstrukcja oparta jest na wyciętych deskach, które nachodzą na siebie, tworząc solidną konstrukcję. Dobrym pomysłem będzie również zbicie małej klapy, która ograniczy dostęp promieni słonecznych.

Jak układać warstwy w kompostowniku?

Należy pamiętać, żeby kolejne warstwy odpadków organicznych przesypywać kredą lub dolomitem. Warto również mieć na uwadze fakt, że jesienne odpadki, takie jak krzewy, gałęzie czy inne roślinne pozostałości zawierają mało azotu. W tym okresie powinniśmy więc dodawać do naszego kompostownika nawozu azotowego lub saletry.

warstwa kompostu
materiałopis
1. podstawagałęzie, grubo cięteumożliwiają cyrkulację powietrza i odprowadzanie nadmiaru wody
2. zieloneobierki, trawa, liściebogate w azot, przyspieszają rozkład
3. brązowekarton, papier, słomabogate w węgiel, zapewniają strukturę i przeciwdziałają cuchnącemu rozkładowi
4. nawózobornik, kompostdodaje niezbędne mikroorganizmy do przyspieszenia procesu kompostowania
5. wilgoćwodazapewnia wilgotność, niezbędną do procesu rozkładu. Nie przesadzić, by nie utworzyć błota
6. powtórzeniezielone i brązowepowtarzać warstwy, na przemian zielone i brązowe, do wypełnienia kompostownika

Ważne jest, aby zachować równowagę między materiałami „zielonymi” (bogatymi w azot) i „brązowymi” (bogatymi w węgiel), a także utrzymywać odpowiednią wilgotność i dopływ powietrza.

Dzięki takiemu rozwiązaniu na pewno zmniejszymy problem składowania koszonej trawy lub innych codziennych odpadków. Jest to rozwiązanie ekologiczne, jak i praktyczne. Docenimy to na wiosnę, kiedy zaczniemy sadzić kolejne rośliny w naszym ogrodzie. Ponadto glebę z kompostownika można również z powodzeniem wykorzystać do kwiatów doniczkowych w naszych domach.

1 KOMENTARZ

  1. Parę lat temu postawiłem sobie na działce kompostownik własnej roboty, ale praktycznie już się rozleciał. Może stosując rady z tego artykułu tym razem zrobię to porządnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj