Kto to jest Pola Negri? Z czego słynie Pola Negri?

0
721
prawie pusta sala kinowa

Apolonia Chałupiec, znana na całym świecie jako Pola Negri, stała się pierwszą i jak dotąd jedyną Polką, która osiągnęła sukces w Hollywood. Wokół tej wybitnej aktorki kina niemego narosło sporo legend i mitów, które po dziś dzień nie zostały rozwiane.

Kto to jest Pola Negri?

Pola Negri to aktorka teatralna i filmowa, która zdobyła międzynarodową sławę jako artystka kina niemego. Urodziła się 22 grudnia 1896 lub 3 stycznia 1897 roku w Lipnie na terenie ówczesnego zaboru pruskiego. Sama artystka głosiła jednak, że urodziła się w ostatnim dniu XIX wieku. Talent Poli, a w zasadzie Apolonii Chałupiec, bo takie imię widnieje w akcie urodzenia, został odkryty już we wczesnym dzieciństwie.

Pola Negri jako mała dziewczynka pobierała lekcje baletu i gdyby nie kłopoty zdrowotne, które zmusiły ją do rezygnacji z tej pasji, to prawdopodobnie nie zaczęłaby swojej kariery aktorskiej. Problemy ze zdrowiem skłoniły młodą Apolonię do podjęcia decyzji o spróbowaniu sił w aktorstwie. To właśnie wtedy przyjęła swój słynny pseudonim artystyczny i szybko zaczęła odnosić sukcesy, występując na deskach warszawskich teatrów.

Początki wielkiej kariery Poli Negri

W 1914 roku talent Poli Negri zauważyli twórcy kina niemego. Aktorka zadebiutowała na ekranie główną rolą w polskim filmie „Niewolnica zmysłów”. Jej talent i uroda spowodowały, że szybko wpadła w oko największych europejskich twórców kina niemego. Już w 1917 roku dostała rolę w pierwszym filmie niemieckim, a w 1920 roku wyjechała do Berlina, gdzie zagrała w hitowych, jak na tamte czasy, produkcjach „Oczy mumii Mia” oraz „Carmen”.

Jednak i Berlin okazał się być za mały na skalę talentu Poli Negri. Znana amerykańska wytwórnia, która dzisiaj nosi nazwę Paramount Pictures, skontaktowała się ze słynną polską gwiazdą i podpisała z nią kontrakt. Świat w tamtym momencie stał u stóp młodej Polki z Lipna. Żadna polska aktorka, ani wcześniej, ani później nie osiągnęła tak spektakularnego sukcesu w Stanach.

Pola Negri zasłynęła nie tylko z powodu wybitnej gry aktorskiej

Polka szybko stała się popularna za oceanem. Zasłynęła głównie z tego powodu, że prezentowała inną technikę grania niż amerykańskie aktorki oraz tym, że była brunetką, w przeciwieństwie do większości ówczesnych gwiazd Hollywood. Jej mimika i spojrzenie wyróżniały ją na tle innych aktorek, przez co szybko została pokochana przez amerykańską publiczność.

Pola Negri zasłynęła jednak nie tylko z powodów swojej gry aktorskiej, ale również ze względu na głośne romanse. Do najbardziej znanych należały związki z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. Dodatkowo Negri była słynna z powodu swojej ekstrawagancji i odważnego stylu. Malowała paznokcie i nosiła odważny makijaż, co w tamtych czasach było uznawane za niespotykane, a wręcz skandaliczne.

Karierę polskiej gwiazdy kina zatrzymało pojawienie się filmów dźwiękowych. Negri z powodu niskiego głosu i obcego akcentu nie była w stanie z powodzeniem występować w udźwiękowionych produkcjach. Aktorka opuściła Amerykę i wróciła do Niemiec, gdzie za czasów rządów nazistów zagrała w kilku filmach. Przed wybuchem II Wojny Światowej znów znalazła się w USA, gdzie zagrała jeszcze w kilku niewielkich produkcjach i dożyła spokojnej starości. Odeszła w wieku 90 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj