Ciekawostki o Francji. Z czego słynie Francja?

0
1004
widok na luwr

Francja posiada długą i burzliwą historię. Powszechnie kojarzy się nam z elegancją, wieżą Eiffla i z dobrym winem. Kraj ten ma jednak do zaoferowania o wiele więcej, dlatego warto poznać kilka ciekawostek na temat Francji. Są niezwykle intrygujące, nie tylko dla osób, które planują odwiedzić ten kraj.

Z czego słynie Francja?

Francja nie bez przyczyny jest synonimem elegancji. To z niej wywodzą się najsłynniejsze marki modowe – Dior oraz Chanel. W Paryżu co roku odbywają się pokazy mody, na których swoje kolekcje prezentują najsłynniejsi projektanci.

Francuska kultura jest znana na całym świecie. Jednym z ważniejszych jej elementów jest muzyka. Edith Piaf, Charles Aznavour czy Serge Gainsbourg to nazwiska, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Francja słynie również z muzyki akordeonowej, która do dzisiaj pobrzmiewa na urokliwych uliczkach francuskich miast. Pozostając w temacie kultury, należy zaznaczyć, że pisarze francuscy wnieśli duży wkład w światową literaturę. Dzieła Balzaca czy Moliera po dziś dzień są czytane pod każdą szerokością geograficzną.

Ważnym elementem związanym z Francją jest kuchnia. Crème brûlée, ślimaki oraz zupa cebulowa to najbardziej znane potrawy francuskiej kuchni. Podróż do tego kraju nie może się obyć również bez zakupu słynnych paryskich bagietek. Z Francji pochodzi także szeroka gama win, które cieszą się dużą popularnością.

Ciekawostki o Francji

Niezależnie od tego, czy ktoś planuje wizytę we Francji, czy nie, to warto poznać kilka ciekawostek dotyczących tego kraju. Poniżej prezentujemy pięć najciekawszych faktów dotyczących Francji.

1. Francja to największy kraj w Unii Europejskiej

Francja posiada powierzchnię 643 801 km², wliczając w to również liczne terytoria zamorskie. Powoduje to, że państwo znajduje się na pierwszym miejscu w całej Unii Europejskiej.

2. Język francuski jest urzędowym w 33 państwach świata

Ze względu na kolonialną przeszłość Francji, w języku francuskim mówi się na całym świecie. Dla prawie 280 milionów osób francuski jest pierwszym językiem, z kolei dla 200 milionów – drugim. Francuski jest też ważnym językiem dla wielu instytucji międzynarodowych oraz dla dyplomatów.

3. Francuzi zjadają 25 tysięcy ton ślimaków rocznie

Dla Francuzów nieodzownym elementem menu są ślimaki. Przeciętny mieszkaniec tego kraju zjada 500 ślimaków rocznie, co dla całej populacji przekłada się na 25 tysięcy zjedzonych sztuk rocznie.

4. Reprezentacja Francji w piłce nożnej dwukrotnie wygrała mundial

Francja to jedna z większych piłkarskich potęg na świecie. Piłkarze tacy jak Zinedine Zidane czy Michel Platini długo po zakończeniu kariery są dalej rozpoznawalni przez kibiców. Potwierdzeniem silnej pozycji Francji w tym sporcie jest dwukrotne zdobycie Mistrzostwa Świata – w 1998 i 2018 roku.

5. Paryż jest mniejszy od Radomia

Co ciekawe Paryż pomimo posiadania statusu światowej metropolii posiada dość niewielką powierzchnię. Stolica Francji zajmuje 105,4 km², dla porównania Radom ma powierzchnię wynoszącą 111,8 km². Za to Paryż zamieszkuje 2,5 mln ludzi, podczas gdy drugie największe miasto województwa mazowieckiego, zaledwie 216 tysięcy osób.

Jak widać, artykuł opisuje różne aspekty kultury i historii Francji, w tym piękne krajobrazy, słynne zabytki, kuchnię francuską, a także modę i design. Wszystkie te elementy sprawiają, że Francja jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i atrakcyjnych krajów na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj