Z czego słynie Szwajcaria? Co warto wiedzieć o Szwajcarii?

0
1780
domy na tle gór

Zegarki, czekolada czy polityczna neutralność, to kilka skojarzeń, które nasuwają się na myśl o Szwajcarii. Kraj ten jest słynny także z powodu innych rzeczy. W artykule przeczytasz, co warto wiedzieć o Szwajcarii.

Z czego słynie Szwajcaria?

Nie bez przyczyny ukuło się powiedzenie chodzić jak szwajcarski zegarek. Rolex, Omega oraz Swatch to marki luksusowych zegarków, które rozsławiają Szwajcarię na całym świecie. Ponad stuletnia historia tych marek i zastosowanie w swojej pracy nowoczesnych technologii złożyły się na światową renomę szwajcarskich zegarków.

Szwajcarskie czekolady są równie słynne jak ichniejsze zegarki. Lindt czy Toblerone to nazwy firm, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Szwajcaria jako jedno z pierwszych państw na świecie zaczęła produkować czekoladę na masową skalę. Co ciekawe, to przedsiębiorca pochodzący z tego kraju – Daniel Peter – był twórcą receptury pierwszej na świecie mlecznej czekolady w XIX wieku. Dlatego jeżeli nie wiesz, jak spędzić wakacje, a uwielbiasz słodkie przysmaki, to pomyśl o wycieczce do Szwajcarii.

Szwajcaria słynie ze swoich banków, w których trzymane są środki najbogatszych osób na świecie. Branża finansowa zaczęła się rozwijać tam już na początku XVIII wieku. Źródłem bogactwa i popularności szwajcarskich banków była polityczna neutralność tego państwa. Biznesmeni i przedsiębiorcy lokowali w nich swoje fundusze, ponieważ zapewniano im dyskrecję i bezpieczeństwo przechowywanych środków.

Co warto wiedzieć o Szwajcarii?

Przed wybraniem się na wycieczkę do Szwajcarii, warto dowiedzieć się kilka ciekawych faktów na temat tego bogatego państwa. Oto kilka z nich.

Szwajcaria posiada wiele kurortów narciarskich

Szwajcaria posiada bogatą ofertę turystyczną dla narciarzy. Warto wiedzieć o tym, że to właśnie w Szwajcarii znajduje się słynny ośrodek narciarski Sankt Moritz. Ceny karnetów i koszty zakwaterowania są wysokie, ale w zamian możemy dostać piękne alpejskie widoki oraz szerokie trasy narciarskie.

W jakim języku mówi się w Szwajcarii?

Warto wiedzieć o tym, że Szwajcaria jest krajem wielojęzycznym. Oficjalne języki to: niemiecki, włoski, francuski oraz romansz. Co ciekawe, podstawowym językiem dla większości populacji tego alpejskiego kraju jest niemiecki, który w znaczący sposób różni się od tego używanego w Niemczech oraz Austrii.

Szwajcaria krajem neutralnym, ale z obowiązkowym szkoleniem wojskowym

Szwajcaria od czasów Kongresu Wiedeńskiego pozostaje kraje neutralnym. W praktyce oznacza to, że pozostaje ona poza wieloma znaczącymi międzynarodowymi strukturami politycznymi. Neutralność nie oznacza jednak tego, że Szwajcarzy nie są przygotowani na zagrożenia militarne z zewnątrz. Każdy mężczyzna co roku zobowiązany jest uczestniczyć w przeszkoleniu wojskowym.

W Szwajcarii lepiej nie łamać przepisów drogowych

Ze względu na restrykcyjne prawo dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości i gęstą sieć fotoradarów, w Szwajcarii dostać mandat wyjątkowo łatwo. Mandat za przekroczenie prędkości nawet o kilka km/h może kosztować nas w przeliczeniu nawet 1500 złotych. Za wyjątkowo drastyczne naruszenie zasad prawa drogowego, np. kilkukrotne przekroczenie prędkości na tej samej trasie w danym dniu, można narazić się nawet na karę więzienia.

Szwajcaria to kraj o niesamowitych krajobrazach, zróżnicowanej kulturze i fascynującej historii. Znajdziemy tam nie tylko góry i jeziora, ale również miasta z piękną architekturą, wspaniałe muzea i galerie sztuki, a także doskonałą kuchnię. Szwajcaria to również kraj, który słynie z precyzji, dokładności i jakości swoich produktów, od zegarków i narzędzi chirurgicznych po czekoladę i ser. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Europie, które zachwyci zarówno miłośników przyrody, jak i kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj