Doskonała organizacja czasu – wskazówki: jak planować, zarządzać swoim czasem

1
2468

Dla jednych doba ma wystarczającą ilość czasu, dla innych – wciąż go za mało. Źródłem problemu jest nie tylko nadmiar obowiązków, ale i zła organizacja. Co zrobić, aby dobrze zarządzać sobą w czasie? Jak planować? Jak się zorganizować? Zdradzamy kilka przydatnych wskazówek.

Jak planować?

Przede wszystkim, aby móc mówić o organizacji czasu, należy w ogóle wiedzieć, ile się go ma. Oczywiście doba ma 24 godziny i nic tu nie zmienimy. Od tego czasu należy jeszcze odjąć godziny na sen. Zostaje już mniej. Następnie czas spędzony w pracy. W ten sposób zostaje więc to, co do zrobienia w tzw. „czasie wolnym”. Jednak nie jest on taki w sensie dosłownym. Musimy bowiem wtedy przygotować i zjeść posiłki, zrobić zakupy, posprzątać, zadbać o higienę, aktywność fizyczną, nie mówiąc o poświęceniu uwagi rodzinie, znajomym i zwierzętom domowym. Do tego jeszcze warto byłoby realizować swoją pasję i się rozwijać.

Aby nie tracić czasu na bezsensowne zajęcia, należy wypisać to, czym się zajmujemy i podzielić to na bloki tematyczne. Co to może być? Przede wszystkim: praca, rodzina, zdrowie, dom, znajomi, hobby. Określasz ile czasu chcesz poświęcić na daną kategorię i starasz się zmieścić w tych „widełkach”.

Tak więc planowanie należy przygotować w oparciu o czas, jakim się dysponuje. Nie tylko chodzi o codzienne zadania, ale i projekty w pracy. Należy skupić się na tym, jaki jest główny cel i podzielić go na mniejsze zadania. One muszą być osadzone w czasie, jaki na to mamy. Później należy działać i monitorować, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

lista

Jak zarządzać swoim czasem?

Właściwie trudno zarządzać czasem, gdyż on biegnie bez ustanku. Należy więc nauczyć się zarządzać sobą w czasie. Jak tego dokonać? Aby móc się właściwie zorganizować, trzeba wiedzieć, ile czasu zajmują nam dane czynności i nimi wypełnić dostępny czas.

Kolejną ważną kwestią jest notowanie. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zapamiętać. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zapisać wszystko, co mamy do zrobienia. Konieczne jest obserwowanie dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Warto mieć kilka narzędzi. Kalendarz z widokiem rocznym sprawdza się do zaznaczania ważnych dni: rocznic, urodzin, deadlinów projektów. Planner miesięczny pozwala na rozplanowanie całych 30-31 dni, czyli wypisanie treningów, spotkań, wizyt lekarskich, uroczystości, terminów płatności. Tygodniowy plan to wgląd w obowiązki domowe, zakupy, posiłki, zajęcia dodatkowe. Z kolei harmonogram dzienny pozwala na kontrolowanie całej doby. Powinny się w niej znaleźć nie tylko stałe elementy dnia, typu praca, ale zapisać należy też czas przeznaczony dla siebie, a także na odpoczynek.

kalendarz miesięczny

Jak mieć więcej czasu?

Czy da się jeszcze lepiej zarządzać sobą w czasie? Oczywiście, że tak! Z pomocą przychodzi wielozadaniowość. Dzięki tej umiejętności można robić dziennie znacznie więcej rzeczy. Zwłaszcza takich, które z reguły są mniej istotne, pomijane.

Jeśli dojazd do pracy zajmuje nam 20 minut, a powrót – 30 minut, to warto ten czas wykorzystać. Jeździmy komunikacją miejską – możemy czytać książki. Dojeżdżamy samochodem – możemy uczyć się języka obcego z płyt lub słuchać audiobooka. To samo na siłowni, podczas spaceru z psem. Mamy ochotę obejrzeć ulubiony serial – równocześnie możemy prasować ubrania lub bawić się ze zwierzakiem domowym. W czasie reklam możemy „ogarnąć” mieszkanie, przygotować posiłek, zamiast patrzeć tępo w TV. Nie mamy czasu na hobby lub spotkania towarzyskie? Warto próbować to połączyć. Być może kolega też lubi jeździć na rowerze, a koleżanka chodzić po górach.

1 KOMENTARZ

  1. Nie macie takiego wrażenia, że kiedyś dni były dłuższe? Te ileś lat temu miałem czas na wszystko, co miałem w planach. A teraz ledwo wstanę, a dzień już się kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj