Rośliny doniczkowe – które wybrać do domu?

1
3764
kwiaty doniczkowe

Dla wielu osób kwiaty doniczkowe są obowiązkowym elementem wystroju, a dla innych przykrym obowiązkiem, na który wolą się nie decydować. Warto jednak wiedzieć, że rośliny w domu stawia się nie tylko z uwagi na ich walory estetyczne, ale i zdrowotne. Podpowiadamy, jakie rośliny warto wybrać do domu.

Dlaczego warto mieć w domu kwiaty?

Co nam dają rośliny doniczkowe? Przede wszystkim są dopełnieniem aranżacji. Wnętrza, w których stoją kwiaty, lepiej się prezentują, są po prostu bardziej wykończone, spersonalizowane. W zasadzie raz na jakiś czas nawet pojawiają się chwilowe trendy na dane rośliny, ale to omówimy później.

Co istotne, rośliny zielone fotosyntezują. Co to oznacza dla nas? Podczas tego procesu pobierają z powietrza dwutlenek węgla i wydalają tlen. Dzięki temu mamy w domu „czym oddychać”.

Niektóre kwiaty pokojowe maja zdolność pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych, które wydobywających się z tworzyw sztucznych, mebli, farb, lakierów, klejów, a także urządzeń RTV i AGD.

Rośliny doniczkowe podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują. Im bardziej jest w nich ciepło i sucho, tym bardziej transpirują, czyli wydalają parę wodną. Dzięki nim powietrze staje się zdrowsze, zwłaszcza dla alergików.

Na koniec warto zaznaczyć, że przebywanie w pomieszczeniach, w których są kwiaty, poprawia nastrój. Ludzie stają się spokojniejsi, bardziej zrelaksowani. Rośliny pozytywnie wpływają też na skupienie.

kwiaty doniczkowe

Rośliny oczyszczające powietrze

Ostatnio wiele się mówi o smogu, poleca się do domów oczyszczacze powietrza, by chronić swoje zdrowie. Warto wiedzieć, że są rośliny doniczkowe, które uzdatniają powietrze w domach, pochłaniając szkodliwe substancje. Na jakie warto postawić?

Przede wszystkim do domu warto kupić skrzydłokwiat. Pięknie prezentują się nie tylko jego liście, ale i kwiaty – podobne do skrzydeł. To roślina, która oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych. Usuwa zwłaszcza benzen, który zawarty jest w farbach, lakierach, woskach do drewna, a także aceton, który m.in. wydzielany jest przez urządzenia elektroniczne. Co istotne, skrzydłokwiat produkuje tlen także w nocy. Warto więc postawić go w sypialni.

Bardzo podobną rośliną z uwagi na korzyści jest też sanseweria. Oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu, produkuje tlen. W dodatku jest prosta w uprawie. Nie wymaga częstego podlewania, słońca, przesadzania.

kwiat sansewieria

Kolejną rośliną jest zielistka Sternberga. To bardzo popularna roślina – trawka. Może mieć całe zielone listki lub z białymi obwódkami.

Rośliną, która oczyszcza powietrze jest też bluszcz pospolity. Bardzo często pojawia się w mieszkaniach i słusznie. Niestety nie jest łatwy w pielęgnacji, trzeba być ostrożnym z jego podlewaniem.

Aby uzdatnić powietrze w domu warto postawić też na dracenę. Oczyszcza powietrze z gazów uwalnianych przez takie substancje jak ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd. Osiąga duże rozmiary, dzięki czemu może stać się piękną ozdobną w pokoju.

Najmodniejsze rośliny doniczkowe

Są też kwiaty domowe, które kupuje się z uwagi na modę. Połączeniem zarówno funkcji uzdatniania powietrza, jak i trendów, jest storczyk z rodzaju Dendrobium. Oczyszcza powietrze z dwumetylobenzenu, a dodatkowo nocą dotlenia pomieszczenia. Co więcej, ma piękne kwiaty o różnej kolorystyce.

Kolejną modną rośliną, która gości w wielu nowoczesnych wnętrzach, jest zamiokulkas zamiolistny. To roślina zielona o charakterystycznych ogonkach liściowych, które wyrastają z bylin. Są rozdęte u nasady i zwężają się na końcach. Mają naprzemienne ciemnozielone, eliptyczne listki – grube i błyszczące.

Wśród modnych kwiatów, które nie tylko pojawiają się we wnętrzach, ale ich wizerunki znajdują się również na przedmiotach codziennego użytku, jest monstera. Jej dużych rozmiarów liście z charakterystycznymi dziurami cieszą się ogromnym uznaniem. Swą nazwę zawdzięcza rozmiarom, jakie osiąga. Warto wiedzieć, że należy do roślin trujących.

kwiat monstera dziurawa

1 KOMENTARZ

  1. Z roślin najbardziej lubię te bujne – ustawienie kilku sporych donic z takimi roślinami potrafi przemienić pokój w dżunglę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj