Czym sklejać styropian? Co trzeba wiedzieć o klejach do styropianu?

1
2524
Mocowanie styropianu przy pomocy kleju

Styropian to jeden z najpopularniejszych rodzajów materiałów izolacyjnych, który często wykorzystywany jest podczas ocieplania domów oraz budynków mieszkalnych. Lecz o ile fachowcy doskonale wiedzą jakich produktów używać do montowania styropianu na ścianach lub na suficie, o tyle domowi majsterkowicze często mają z tym problem. Dlatego warto wiedzieć, czym sklejać styropian, aby połączenie było trwałe i mocne.

O czym pamiętać podczas klejenia styropianu?

Zanim zaczniesz szukać i porównywać parametry klejów do styropianu różnych marek, musisz wiedzieć o kilku istotnych kwestiach, które znacznie ułatwią podjęcie decyzji.

Przede wszystkim powinieneś unikać produktów zawierających w składzie rozpuszczalnik – wtedy taki klej zamiast przymocować materiał do ściany lub sufitu, może go zniszczyć. Dlatego często najlepiej sprawdzają się specjalistyczne kleje do styropianu, ponieważ nie dość, że są przeznaczone tylko i wyłącznie do tego rodzaju powierzchni, to dodatkowo charakteryzują się wysokim stopniem lepkości. Dzięki temu nie jest konieczne długotrwałe podtrzymywanie płyt, np. podczas wyrównywania lub ocieplania sufitu.

Gdy styropian montowany jest na dużych powierzchniach, np. na elewacji, należy stosować kleje, które nie są łatwopalne. Najczęściej zaleca się te produkty, które producent styropianu opisuje jako kompatybilne ze sobą.

Specjalistyczny klej budowlany musi być też wodoodporny, mocny oraz elastyczny, a im krótszy czas wiązania, tym korzystniej dla Ciebie. Nie dość, że usprawni to prace, to unikniesz potrzeby podtrzymywania lub przymocowywania sklejanych materiałów szpilkami, bądź innymi akcesoriami.

Podczas drobnych prac domowych często używa się też pistoletu do kleju na gorąco. Jednak w trakcie pracy ze styropianem należy uważać, ponieważ zbyt gorący klej może rozpuścić delikatną powierzchnię.

Jaki klej do styropianu? Właściwości i zastosowanie klejów do mocowania

Jednym z najpopularniejszych, dostępnych na rynku klejów do styropianu jest RPP-FIX-K, który przeznaczony jest do klejenia płyt EPS (styropianowych) oraz XPS (płyt z polistyrenu ekstrudowanego). Można go m.in. znaleźć na stronie producenta koelnerpolska.pl/produkt/rpp-fix-k-klej-do-styropianu/koelner oraz w specjalistycznych sklepach budowlanych.

Klej do styropianu

Podczas wybierania kleju należy zwrócić uwagę na to, jaka jest jego wydajność (wystarczy zobaczyć, na ile m2 powierzchni może być aplikowany), w jakiej temperaturze może być zastosowany (niektórej kleje, takie jak wspomniany RPP-FIX-K można używać w temperaturze – 5 st.), a także jaką wytrzymałością mechaniczną oraz przyczepnością się charakteryzuje.

A w jakich sytuacjach najczęściej stosuje się takie kleje? Podczas mocowania płyt styropianowych na fasadach lub sufitach, podczas klejenia kasetonów styropianowych oraz w trakcie izolacji cieplnej dachów. Mogą być także wykorzystywanie do wypełniania szczelin w izolacji, osadzania drzwi i okien, a nawet do izolacji cieplnej sieci wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania.

Sposób montażu styropianu przy pomocy kleju

Tak naprawdę sposób aplikacji kleju do styropianu jest bardzo prosty. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie oczyścić podłoże, czasami będzie wymagało to zagruntowania ściany. Temperatura aplikacji w przypadku niektórych klejów może wynosić od -5 °C do +30 °C.

Przed użyciem puszkę z klejem należy wstrząsnąć. Następnie powinno się nakładać klej na płytę styropianową zachowując ok. 2 cm odstępu od krawędzi. Po nałożeniu kleju trzeba maksymalnie w ciągu pięciu minut przyłożyć materiał do powierzchni, po czym przez ok. 10 minut możliwe są ewentualne poprawki. Najczęściej czas wiązania kleju wynosi 2 godz. – wtedy można przystąpić do dalszych prac.

1 KOMENTARZ

  1. Zamocowanie styropianu wymaga użycia jednak specjalistycznych sprzętów i klejów, więc zdecydowanie powinno się wiedzieć, poco sięgnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj