Jak przygotować dom do świąt Bożego Narodzenia?

2
3508
Kartka z napisem merry christmas

Jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej wyczekiwanych świąt jest Boże Narodzenie. To cudowny czas wspaniałych prezentów, rodzinnych spotkań oraz niesamowitej niemal magicznej atmosfery. Żeby jednak mogło tak być, trzeba najpierw poczynić odpowiednie do tego przygotowania, żeby nasz dom mógł się prezentować jak najlepiej. Jak to jednak zrobić, żeby w tym całym rozgardiaszu nie zwariować?

Przygotowanie do świąt, czyli świąteczne porządki!

Pierwszą i najważniejszą czynnością z całą pewnością będą świąteczne porządki, od których wszystko się zaczyna. Nie jest to normalne sprzątanie domu, tylko wielka logistyczna machina, do której zaprzęgnięta zostaje cała rodzina. Mycie podłóg, okien, ścieranie kurzy, pranie firan, obrusów i wszystkiego, co tylko się da. Wszelkie zakamarki mieszkania czy domu zostają przetrzepane i doprowadzone do lśnienia.

Żeby jednak nie zwariować, najważniejsze jest to, by podzielić sobie pracę, a nie robić wszystko naraz, szczególnie tuż przed samymi świętami. Jeżeli nie chcemy zaginąć pod górą obowiązków domowych, dobrze jest ją rozłożyć sobie na kilka dni, albo nawet więcej i zacząć sprzątać już na początku grudnia.

Jak udekorować dom na święta?

Gdy wszystkie porządki zostały już doprowadzone do samego końca, a dom lśni czystością, przychodzi czas na to, by rozpocząć jego dekorowanie. Żeby móc poczuć magię potrzeba czegoś więcej niż tylko pięknej choinki. Na rynku dostępna jest cała masa dekoracji świątecznych: światełek, girland, stroików, figurek, zawieszek, obrazków i tak dalej.

Wcale nie trzeba przy tym wydawać masy pieniędzy. Zapewne każdy z nas posiada w domu takie dekorację, warto jest je więc wykorzystać, a jak czegoś brakuje, wtedy dokupić. Wiele ciekawych stroików można wykonać także samemu! W internecie można znaleźć mnóstwo porad i tutoriali podpowiadających krok po kroku jak je wykonać.

Dekoracje świąteczne

Najważniejsza część domu – choinka

Jedną z ważniejszych dekoracji świątecznych i jednocześnie centralną częścią domu w czasie świąt jest choinka. Jeżeli preferujemy naturalne drzewka, najlepiej zacząć się za nimi rozglądać krótko przed świętami i wybrać takie, które będzie najbardziej odpowiednie do domu. Przy czym stwierdzenie, że im większe tym lepsze wcale nie jest prawdziwe. Jeżeli z kolei wykorzystujemy sztuczne drzewka, problemu nie ma. Można wyciągnąć już posiadane i zabrać się do jego strojenia.

W przypadku stroików choinkowych dobrze jest też wcześniej je sprawdzić czy przypadkiem w stosunku do poprzedniego roku czegoś nie brakuje, coś się potłukło, a może lampki choinkowe przestały działać? Lepiej przekonać się o tym zawczasu, żeby potem nie latać po sklepach w poszukiwaniu dekoracji, bo takie działanie może nam tylko zaszkodzić i niepotrzebnie wyda się więcej pieniędzy.

Harmonogram prac domowych przed świętami

To zdecydowanie ułatwia sprawę, tym bardziej, że oprócz sprzątania i dekorowania, trzeba także myśleć o prezentach czy daniach świątecznych, a na wszystko trzeba przecież znaleźć czas! Nawet zwykłe zakupy w markecie mogą pochłonąć nas bez reszty, a kilometrowe kolejki skutecznie wytrącać z równowagi, szczególnie gdy będziemy działać na ostatnią chwilę. Gdy potrzebujmy stroików, prezentów albo poszczególnych składników do posiłków wigilijnych zróbmy to wcześniej, a najlepiej w turach i z listą w ręce, by potem nie okazało się, że o czym się zapomniało.

Tak przygotowany dom na święta będzie naprawdę wspaniałym miejscem, w którym cała rodzina może spędzić cudowny czas dzieląc się radością i miłością, w otoczeniu wspaniałych dekoracji. Przede wszystkim jednak liczy się atmosfera, a ta niezależnie od tego jak udekorowany mamy dom zależna jest od ludzi. Nie denerwujmy się i nie stresujmy – świąteczne porządki i zakupy nie są aż tak ważne – ważne jest nasze nastawienie i ludzie, z którymi spędzamy święta.

2 KOMENTARZE

  1. Ludzie za bardzo się spinają przed Świętami. Porządki, dekoracje, prezenty, jeszcze większe porządki – a przecież nie to jest istotą Świąt. Jak dla mnie, to mogę spędzić ten czas nawet w nieudekorowanym, nieposprzątanym domu, byle w towarzystwie bliskich i w miłej atmosferze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj