Bombki karczochy – jak to się robi?

0
4176
jak zrobić bombki karczochy

Bombki zrobione ze wstążek opanowały świat świątecznego rękodzieła! Dzięki dużej różnorodności wstążek i ich niskiej cenie, można stworzyć ozdoby choinkowe w wybranym kolorze. Ręcznie robione bombki zawsze przyciągają wzrok i sprawiają, że choinka wygląda niezwykle oryginalnie.

Bombki karczochy – co to jest?

Bombki karczochy wzięły swoją nazwę od warzywa, ponieważ swoim kształtem bardzo to warzywo przypominają. Robi się je z szerokich wstążek, najlepiej takich o szerokości 2,5 cm. Najlepiej prezentują się ozdoby, wykonane ze wstążek satynowych, jednak jednocześnie takie najtrudniej jest wykonać, ponieważ materiał ślizga się w dłoniach i ciężko jest równo przypiąć złożone trójkąty, zanim się porozsuwają.

Co jest potrzebne, by wykonać bombki karczochy?

Aby wykonać bombki karczochy, należy przygotować:

  • bombki ze styropianu o średnicy nie mniejszej niż 8 cm (na mniejszej powierzchni źle się pracuje, a bombki brzydko wyglądają) – jeśli mamy odpowiednio dużo czasu, najlepiej zamówić bombki przez internet, ponieważ zapłacimy za nie wówczas najmniej. Czasem dostępne są również w sklepach papierniczych, w stacjonarnych sklepach dla artystów, a w okresie przedświątecznym także w marketach, jednak ich ceny są bardzo zróżnicowane. Cena jednej bombki nie powinna przekraczać 2-3 zł (w zależności od rozmiaru), ale zdarzają się i takie promocje, że można nabyć 4 bombki w cenie 2 zł;
  • satynowe wstążki o szerokości 2,5 cm, najlepiej bez wzoru, w dwóch różnych kolorach lub w dwóch odcieniach jednego koloru (np. ciemny i jasny róż, błękit i granat) – wstążki powinny być długie, najlepiej kupować te nawinięte na krążek, o długości kilkunastu metrów co najmniej. Zasada jest taka, że lepiej mieć wstążki za dużo (będzie ją można w przyszłości wykorzystać do czegoś innego) niż za mało. W przypadku bombek karczochów nie da się zaoszczędzić na materiale i np. układać wstążek w większej odległości, ponieważ bombka wówczas w ogóle nam się nie uda;
  • szpilki – po pierwsze: szpilek musi być bardzo dużo, ponieważ na każdy przypinany trójkąt ze wstążki potrzebne są 2 szpilki, po drugie: muszą to być ostre szpilki dobrej jakości, w przeciwnym wypadku po wpięciu pierwszych kilku kawałków wstążki rozboli nas palec i dalsza praca będzie albo bardzo nieprzyjemna, albo wręcz niemożliwa. Wygląd szpilek nie ma znaczenia, bo i tak nie będą one widoczne.

Tak przygotowani, możemy rozpocząć pracę nad tworzeniem bombki karczocha.

Jak wykonać bombki karczochy?

Wykonanie tego typu ozdób pozornie wydaje się dość proste. Trzeba jednak wiedzieć, iż początki bywają trudne i pierwsze kilka bombek może nam się nie udać. Nie należy się tym zrażać, bowiem – jak wiadomo – praktyka czyni mistrza i z każdą kolejną sztuką powinno pójść już o wiele lepiej. Podstawową zasadą jest, aby się nie spieszyć. Powolna, precyzyjna praca pozwoli uzyskać możliwie najlepszy efekt. A jeśli potrzebujesz inspiracji, czy zastanawiasz się jakie wybrać kolory wstążek podejrzyj mistrzowskie wykonania, na sprzedajemy.pl jest wiele bombek karczochów, które mogą posłużyć jako inspiracja.

Najpierw za pomocą ostrych nożyczek należy pociąć wstążki na paski o długości 5,5-6 cm. Gdy już to uczynimy, trzeba nauczyć się składać trójkąty. To pozornie prosta czynność, która jednak w rzeczywistości może sprawić nie lada kłopot. Popróbujmy kilka razy i znajdźmy najlepszą dla siebie metodę na składanie trójkątów. Wstążkę należy składać w taki sposób, by utworzyć z niej trójkąt równoramienny prostokątny. Wystające poniżej podstawy trójkąta kawałki materiału nie powinny nas martwić, jeśli nie mają więcej niż 0,5 cm szerokości – one i tak zostaną zakryte przez kolejne trójkąty.

Jak ułożyć wzór na bombce?

Gdy już opanujemy wybraną metodę składania trójkątów, możemy przystąpić do pracy. Bombki karczochy rozpoczyna się ozdabiać od utworzenia na środku krzyża z dwóch pasków tej samej wstążki. Paski, tworzące krzyż, przyczepiamy na brzegach szpilkami. Ten krzyż stanowić będzie środek wzoru oraz punkt odniesienia dla układania kolejnych kawałków wstążki.

Pierwsze cztery trójkąty układamy w kątach, utworzonych przez krzyż. Pilnujemy by wierzchołki przeciwległych trójkątów leżały dokładnie naprzeciw siebie – jest to gwarancja ułożenia całego wzoru symetrycznie. Końce trójkątów przypinamy szpilkami i tylko wierzchołki pozostawiamy luzem, aby lekko odstawały.

bombki karczochy jak zrobić

Kolejny rząd trójkątów umieszczamy w kątach powstałych pomiędzy trójkątami z pierwszego rzędu. Teraz aż do końca bombki każdy kolejny rząd będzie się składać z trójkątów umieszczonych jak gdyby pomiędzy dwoma trójkątami z poprzedniego rzędu. Tworzymy zatem taką jakby trójkątną „szachownicę”.

Gdy będziemy się już zbliżać do drugiego wierzchołka bombki, nie zapominajmy o przyczepieniu pętelki do zawieszenia bombki karczocha na choince. Końce pętelki również przymocowujemy szpilkami, które następnie zakrywamy ostatnim rzędem trójkątów.

jak zrobić bombki karczochy

Gotowe bombki karczochy są bardzo okazałe, zachwycają kunsztem wykonania, świetnie sprawdzają się także w roli samodzielnej ozdoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj