Dlaczego warto używać LED-y?

2
2197
oświetlenie led

Coraz więcej z nas przekonuje się do oświetlenia LED. Wymieniamy żarówki, podświetlamy taśmami sufity, telewizory, wnęki itp. Pytanie tylko, czym się kierujemy? Co wiemy na temat oświetlenia LED? Dlaczego warto go używać? O tym w poniższym artykule.

Czym jest oświetlenie LED?

Lampa LED jest to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych (z ang. Lighting Emitting Diode – skrót LED), których działanie oparte jest na zjawisku fizycznym zwanym elektroluminescencją. Często montowane są w obudowie pozwalającej zastosować je w oprawie oświetleniowej przeznaczonej dla żarówek, a także na taśmach i listwach. O tym, dlaczego warto kupić led-y można przeczytać także na stronie profesjonalnych sklepów np. ledovo.pl/dlaczego-led, jednakże postaramy się równie wyczerpująco uzasadnić to poniżej.

oświetlenie led

Jakie są zalety oświetlenia LED?

Jest wiele zalet takiej formy oświetlenia. To przede wszystkim oszczędność, niezawodność i bezpieczeństwo, a nie moda, zachęciły tak wiele osób do wyboru ledów. Poniżej omówimy wszystkie powody, dla których warto zainwestować w ledy.

  • energooszczędność – uważa się, że to lampy LED zużywają dziesięciokrotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Właściwie zaprojektowane pozwalają uzyskać 80% skuteczności, gdzie klasyczne tyle tracą w postaci ciepła. Co więcej w przeciwieństwie do żarówek „energooszczędnych” nie potrzebują czasu, a zatem – dodatkowej energii na rozgrzanie. Oświetlenie LED od razu po włączeniu świeci pełną mocą. To ma także wpływ na komfort, o czym więcej poniżej;
  • komfort – powyżej wspomniano o tym, że diody te nie potrzebują czasu, aby się rozgrzać. To nie męczy wzroku. Co więcej, wiernie oddają kolory i świecą czysta barwą światła. Jako, że są zasilane stałym prądem, to nie mamy do czynienia z efektem „pulsowania światła”, który nie jest zbyt korzystny dla oczu;
  • żywotność – w porównaniu z żarówkami żarowymi, halogenowymi, energooszczędnymi – diody LED mają znacznie dłuższą trwałość. Szacuje się, że pracują nawet 100000 godzin, czyli przy eksploatacji przez całą dobę, zyskujemy przeszło 10 lat bez konieczności wymiany. A więc korzystając z oświetlenia średnio 8 godzin dziennie, żarówka LED posłuży nad do 30 lat. Dzięki czemu koszt eksploatacji i konserwacji jest bardzo niski;
  • bezpieczeństwo – dzięki swoim właściwościom diody LED są bezpieczne w dotyku, gdyż w związku z małą emisją ciepła – nie nagrzewają się. Co więcej, zastosowanie oświetlenia LED, minimalizuje ryzyko poparzenia, a także wystąpienia pożaru;
  • wytrzymałość – diody LED są bardzo wytrzymałe, a także odporne na niskie i wysokie temperatury oraz dużą wilgotność;
  • ekologiczność – małe zużycie prądu jest związane z niską emisją CO2. Przy produkcji diod LED nie używa się szkodliwych substancji takich jak rtęć czy ołów, które mają zły wpływ na środowisko naturalne. Warto wspomnieć, że nie wymagają specjalnych procedur utylizacyjnych.

Dlaczego warto używać oświetlenia LED?

Jak widać, oświetlenie LED ma bardzo wiele zalet, a w zasadzie brak wad. Owszem, takie świetlówki kosztują więcej niż tradycyjne, ale ich koszt bardzo szybko się zwraca. Głównym powodem może być to, że działają zdecydowanie dłużej niż tradycyjne świetlówki, są bardzo energooszczędne oraz dzięki temu mocno ekologiczne. Na dłuższą metę jest więc to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie.

2 KOMENTARZE

  1. Oświetlenie LED ma mnóstwo mnóstwo zalet. Ja już dawno u siebie wymieniłam wszystkie żarówki. Poza tym rozważam zakup taśmy, by podświetlić telewizor. Macie takie rozwiązania u siebie?

    • Ja mam i jestem zadowolona. Takie światła pobierają mniej prądu i są bardzo łatwe w montażu. Poradziłam sobie sama z ich instalacją. Wrażenie robią bardzo ładne, dobrze eksponują wybraną przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj