Przed czym stawiamy przecinek, czyli co warto wiedzieć o języku ojczystym?

2
3563
Kiedy stawiamy przecinki?

O tym, że Polacy mają problem z mówieniem w ojczystym języku wiadomo już od dawna. Wraz z gwałtownym rozwojem technologii rezygnuje się nawet z pisania polskich znaków, a większej krzywdy własnemu językowi wyrządzić chyba nie można. Chociaż brak znajomości podstawowych zasad poprawnej polszczyzny również nie świadczy dobrze o nas samych. Prędzej można wybaczyć brak przecinka niż brak wiedzy w tak podstawowych kwestiach. Co warto wiedzieć o własnym języku?

Gdzie stawiać przecinek?

Z tym akurat sprawa jest prosta. Istnieją pewne zasady (o których mowa była w podstawówce) do zapamiętania. Tylko w ten sposób można nauczyć się właściwego stawiania przecinków. Jest jeszcze jedna metoda, ale tej Polacy bardzo nie lubią. Czytanie książek? Właśnie. Im więcej człowiek czyta, tym mniej popełnia błędów. Prawda stara jak świat. Wiele osób należy do wzrokowców i w ten sposób, niezależnie od siebie, nauczą się, gdzie stawiać przecinek i jak poprawnie mówić.

Jakie są podstawowe zasady stawiania przecinków?

Przecinki stawia się przed „ale, bo, gdyż, lecz, że, który”. Aż nie chce się wierzyć, że tak wiele osób o tym nie pamięta. Istnieje jeszcze kilka innych zasad, ale to absolutna podstawa. Pojawia się również pytanie o to, gdzie tych przecinków nie stawiać. Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta, wystarczy zapamiętać te dwa zdania powtarzane we wczesnych klasach szkoły podstawowej:

Przecinek znika, gdy w zdaniu tkwi „ani, bądź, oraz, lub, albo, ni”.
„I” maleńkiego także się boi, więc obok niego raczej nie stoi.

Od każdej reguły są oczywiście wyjątki, ale to już dla bardziej zaawansowanych osób. Kto jednak będzie chciał, to zgłębi bardziej trudną sztukę stawiania przecinków, a mogę zapewnić, że warto.

Jak nie powinno się mówić?

Błędów językowych pojawia się coraz więcej. Nawet w mediach często można słyszeć niepoprawne zwroty i to od osób, które powinny szczególnie dbać o język. Jak tych błędów uniknąć? Wystarczy myśleć logicznie i sięgać do słowników. Wiedza jest w zasięgu ręki, wystarczy po nią sięgnąć, a książki nie gryzą.

Powszechne błędy językowe

Do najczęściej spotykanych błędów zalicza się napewno zamiast na pewno, na prawdę zamiast naprawdę, conajmniej zamiast co najmniej, narazie zamiast na razie, 10-cio metrowy zamiast 10-metrowy, na przeciwko zamiast naprzeciwko, na codzień zamiast na co dzień, poprostu zamiast po prostu itd. Takich błędów jest znacznie więcej i są one bardzo powszechne.

Błędy pleonastyczne

Ten rodzaj błędu najczęściej wynika z braku myślenia podczas mówienia, ale też z osłuchania jak mówią inni, a zazwyczaj mówią niepoprawnie. Błędy pleonastyczne to, mówiąc w skrócie, „masło maślane”. Mamy z nimi do czynienia kiedy mówimy: w miesiącu marcu zamiast po prostu w marcu, przecież wiadomo, że marzec to miesiąc; okres czasu zamiast czas, kontynuować dalej, tak jakby można było kontynuować wstecz, fakt autentyczny – bez komentarza, pełny komplet, chociaż wiadomo, że komplet musi być pełny, dwie równe połowy (to któraś może być większa?), spadać w dół (a można w górę?).

Takie przykłady można podawać w nieskończoność. Teraz, kiedy widać je z komentarzem, są one dla nas oczywiste. Szkoda tylko, że nie myślimy kiedy mówimy. Ale na naukę nigdy nie jest za późno.

2 KOMENTARZE

  1. Przyznaję, że ja sama mam czasami z przecinkami. Tylko wydaję mi się, że w szkołach trochę źle podchodzą do nauki tego, ponieważ każą uczyć się wszystkiego na pamięć. Wiadomo, że pewne zasady trzeba poznać, ale taki sposób nauki tylko zniechęca uczniów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj