Jak szybko rosną paznokcie? Fakty i mity o paznokciach

3
2824
jak szybko rosną paznokcie

Zadbane i schludnie wyglądające paznokcie są bardzo istotnym aspektem w tym, jak postrzegają nas inni ludzie. Wydaje się jednak, że niewiele wiemy na temat tego, z czego są zbudowane paznokcie, jak szybko rosną, czy jak sprawić, by rosły szybciej. Przyjrzymy się więc najpopularniejszym faktom oraz mitom na temat paznokci.

Jak szybko rosną paznokcie?

Inną sprawą, nad którą zapewne nieraz się zastanawialiście, to, w jakim tempie rosną paznokcie u człowieka. Paznokcie u rąk rosną o około 0,07 mm na dobę. Ciekawostką może być fakt, że tempo wzrostu paznokci jest powiązane z konkretnym palcem u dłoni. Najszybciej rosną te u palców środkowych, a najwolniej te u kciuków. Paznokcie u nóg rosną natomiast nieco około półtora raza wolniej. A jeśli zastanawia was również, jak szybko rosną włosy, zajrzyjcie do jednego z poprzednich wpisów.

Wygląd paznokci może świadczyć o ogólnym stanie zdrowia

Zacznijmy od tego, że właściwa pielęgnacja i obserwacja płytek paznokci jest istotnym elementem dbania o nasze zdrowie. Między innymi dlatego, że wygląd paznokci pozwala na wcześniejsze zdiagnozowanie różnego rodzaju chorób. Kontrolowanie stanu paznokci powinno być tak samo istotne, jak wykonywanie różnego rodzaju badań.

Z czego zbudowane są paznokcie?

Paznokcie wytwarzane są przez żywe komórki skóry. Sam paznokieć składa się z płytki, łożyska, naskórka, fałdów paznokciowych, obłąka i macierzy. Jak więc możemy zobaczyć, ten z pozoru prosty element ciała jest dosyć złożony w swojej budowie. Paznokcie zbudowane są z keratyny, czyli utwardzonego białka, z którego składają się również skóra i włosy.

Popularne mity na temat paznokci

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat paznokci, jest to, że plamki na paznokciach świadczą o niedoborach w organizmie. W rzeczywistości plamki faktycznie mogą świadczyć o tym, że brakuje nam jakiegoś składnika odżywczego, jednak nie zawsze, ponieważ często takie plamki mogą się pojawiać po nawet delikatnym uderzeniu lub ciężkim manicure. Kolejną często powielaną opinią jest, że kosmetyki do paznokci szkodzą płytce. Tak naprawdę to jest to niemożliwe, gdyż sama płytka jest zbudowana z martwych komórek, zatem, o ile nie jesteśmy uczuleni na jakiś składnik, to kosmetyk raczej nie zrobi nam krzywdy. A to, że lakier utwardza paznokcie? Nie jest to prawdą, gdyż lakiery nawet jeśli posiadają składniki odżywcze, to przez płytkę nie dostają się do krwioobiegu, więc jeśli chcemy zadbać o to, by paznokcie były zdrowsze i twardsze, musimy zadbać o odpowiednią dietę.

Jak zadbać o paznokcie, by rosły zdrowe?

Aby zadbać o paznokcie, wcale nie musimy wydawać pieniędzy na okresowe wyjścia do kosmetyczki. Możemy przestrzegać kilku istotnych zasad, które sprawią, że paznokcie będą nie tylko ładnie wyglądały, ale również będą w doskonałej kondycji. Między innymi istotne jest, aby używać kremów, które nawilżą skórę na dłoniach, zwłaszcza okolice paznokci. Skóra wokół płytki często ulega wysuszeniu, więc istotne jest, aby dbać o nią. Dodatkowo, dłonie nam się odwdzięczą, jeśli wszelkie prace domowe będziemy wykonywać w ochronnych rękawicach, które zminimalizują zniszczenia spowodowane chemią. Aby dbać o dobry wygląd i kondycję dłoni i paznokci, możemy też wykonywać regularne peelingi. Jest to zabieg, który nie zabiera zbyt wiele czasu, a daje widoczne efekty. Dodatkowo polecamy stosować odżywki czy olejki do skórek, które sprawią, że dłonie będą się dobrze prezentować.

3 KOMENTARZE

  1. Moje to w ogóle nie rosną. Myślę, że to po prostu kwestia genów. Mam nadzieję, że jak skończę suplementy, to się to poprawi. Zobaczymy.

    • Zawsze możesz przedłużyć w salonie. Ja sama też swoich nie umiałam zapuścić, ale mam żele i wreszcie cieszę się ładnymi, długimi paznokciami 🙂

  2. Aha, czyli od tylu lat stosuję lakiery odżywcze do paznokci i właśnie się dowiaduję, że one nie działają?!?! Nic dziwnego, że mi się i tak paznokcie łamały, masakra…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj