Antyczne meble – co to jest? Co musisz wiedzieć o meblach antycznych?

2
3137
Meble antyczne

Chociaż wielu Polaków ceni sobie styl nowoczesny i skandynawski w aranżacjach, są osoby, które wybierają piękno historii i decydują się na antyki. Co to w ogóle są meble antyczne i co trzeba o nich wiedzieć, zanim się na nie zdecydujemy?

Meble antyczne – co to jest?

Samo słowo „antyk” potocznie określa przedmiot, który ma wartość historyczną, zabytkową, materialną i estetyczną. Głównie odnosi się to do mebli, chociaż antyczne mogą być także zegary, książki czy zastawa. Ile lat musi mieć dany produkt, żeby można było o nim mówić, że jest antykiem? Wszystko zależy od tego, co to jest za przedmiot i od rozporządzeń w konkretnym państwie. Przyjmuje się, że meble i inne rzeczy, można uznać za antyczne, jeśli powstały przed zakończeniem II wojny światowej, natomiast w USA mamy do czynienia z antykiem, jeśli ma on co najmniej 100 lat.

Gdzie kupić antyczne meble?

Jeszcze do niedawna meble antyczne można było kupować jedynie w antykwariatach, teraz możliwości są znacznie większe. Powstaje wiele sklepów, również internetowych, które w swojej ofercie mają takie przedmioty. Antyczne meble to specjalizacja takich salonów jak AntiqueBeauty.eu, gdzie można je zamówić właśnie online. Antyki można również znaleźć na stronach z prywatnymi ogłoszeniami, chociaż tutaj wzrasta ryzyko, że możemy trafić na jakąś podróbkę.

Meble antyczne

Jak rozpoznać antyki?

Nie wszystkie meble, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na stare, można nazwać antykami. Niektórzy potrafią też meble postarzyć, byle tylko wmawiać klientowi, że to antyk i sprzedać go za wyższą cenę. Najłatwiej odróżnić meble stylizowane na antyki. Od razu widać, że zostały wykonane z innych materiałów, np. bardziej współczesnych, jakich 100 lat temu nie było. Prawdziwy antyk będzie też miał ślady użytkowania. Trzeba pamiętać, że antyki, to meble na których zapisana jest historia i nie da jej się nie zauważyć. Aby nie mieć problemów z odróżnieniem antyku od podróbki trzeba po prostu znać historię, wiedzieć jak kiedyś wykonywało się meble, jakich technik używano, jakie materiały były stosowane np. w spodach szuflad. Takie szczegóły w ocenie antyku będą kluczowe.

Jak kupić antyczne meble?

O tym, że warto kupować takie antyczne meble nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Poza walorami estetycznymi, taki zakup niesie ze sobą pewną formę inwestycji, która z czasem będzie coraz większa. Jeśli nie znamy się na takich meblach, warto poprosić o pomoc ekspertów, którzy specjalizują się w takich historycznych meblach. Najlepiej korzystać też ze sprawdzonych i uznanych salonów z takimi antykami. Korzystanie z przypadkowych ogłoszeń w Internecie może w tym przypadku skończyć się źle. Warto jeździć na organizowane giełdy antyków, gdzie będą sprawdzone meble. Przez zakupami dobrze jest sprawdzić listę zabytków skradzionych, żeby nie okazało się, że mebel, który nam się podoba i który chcemy kupić, został wcześniej skradziony.

2 KOMENTARZE

  1. Nie jestem fanka antycznych mebli jako przeważających w domu, ale za to bardzo lubię styl eklektyczny i jedna konsola, czy stolik z duszą w nowoczesnym otoczeniu, to jest coś 🙂

  2. Antique Beauty podany w artykule to rzeczywiście dość fajny salon w Katowicach, polecam bo sensownie doradzają, poza tym dobry tekst dla początkujących w temacie zabytkowych antycznych mebli, warty polecania 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj