Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

0
2251
Samochód widok z wnętrza na kierownicę i przednią szybę

Wynajem aut jest coraz popularniejszy, co doskonale widać po ilości firm, które się tym zajmują. Oferty wypożyczalni bywają pod wieloma względami bardzo podobne, a jedną z częściej występujących jest wynajem krótko-, średnio- i długoterminowy. W tym artykule skupimy się na ostatniej propozycji i tym, na czym ona polega i do kogo jest skierowana, zapraszamy.

Gdzie można wynająć samochód na długi termin?

Nie zawsze mamy możliwość wzięcia ze sobą samochodu, czasem zdarza się, że nasze auto jest w naprawie i potrzebujemy innego, albo po prostu nie posiadamy samochodu, a chcemy go wynająć na określony czas. Wszystko to sprawia, że firmy wynajmujące auta stały się tak bardzo popularne i nie ma w tym nic dziwnego. Oferty te zazwyczaj bywają bardzo korzystne, a duża konkurencja sprawia, że usługi stają się pod wieloma względami bardzo zróżnicowane. Wynajem długoterminowy samochodów oferują takie firmy jak wypozyczalnia-aut24.pl, jak również wiele innych podobnych. W praktycznie każdym miejscu w Polsce można znaleźć jakąś wypożyczalnie samochodów, a wiele firm posiada także liczne punkty w różnych miastach, a swoją usługę oferują na terenie całego kraju, a czasem nawet poza jego granicami.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wiemy już, że oferty firm wypożyczających auta mogą bywać różne. Jedną z częściej wybieranych jest wynajem długoterminowy. Jednak czym on właściwie jest? Mówiąc w skrócie, wynajem długoterminowy to nic innego, jak wydzierżawienie samochodu na określony czas, zazwyczaj od 1 miesiąca do aż 5 lat. Dana osoba lub firma, decydując się na taką usługę, ma prawo do korzystania z samochodu, jednocześnie nie musząc się martwić o jego eksploatacje, czy takie kwestie jak ubezpieczenie i serwisowanie – tym zajmuje się firma wynajmująca. Za zakończeniu umowy, samochód zwracany jest po prostu do wypożyczalni. Inne nazwy dla wynajmu długoterminowego to: zarządzanie flotą i leasing operacyjny, choć w Polsce słowo leasing dotyczy czegoś nieco odmiennego, a wynajem i leasing traktowany jest jako zupełnie inne oferty.

Rząd samochodów

Dla kogo wynajem na długi termin?

Kto może się zdecydować na wynajem długoterminowy? Właściwie każdy, bowiem może z tej oferty skorzystać zarówno firma, co jest najczęściej spotykaną praktyką, jak i osoba indywidualna. Co ważne istnieją pewne ograniczenia na tym polu, ponieważ wynajem długoterminowy dotyczy w Polsce z zasady samochodów osobowych, czasem zdarzają się też oferty dotyczące lekkich samochodów dostawczych. Jeżeli chodzi o wynajem samochodów ciężarowych na długi termin, obecnie w Polsce jest to rzadkością. Rzecz jasna trzeba też wziąć pod uwagę takie kwestie jak opłacalność przedsięwzięcia, bowiem wynajem długoterminowy rządzi się pewnymi zasadami.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego?

Podstawową zaletą wynajmu długoterminowego jest fakt, że klienci płacą w głównej mierze jedynie za użytkowanie samochodu, a takie kwestie jak serwis, przegląd, naprawa, wymiana części czy ubezpieczenie spoczywa na barkach firmy wynajmującej. Comiesięczna opłata za wynajem określana jest na podstawie długości umowy oraz szacowanego miesięcznego/rocznego przebiegu. Zazwyczaj przy wynajmie nie ma też potrzeby zawierania wkładu własnego, a po zakończonej umowie, można wymienić samochód na nowy lub w niektórych przypadkach wykupić. Często się zdarza też, że przy zawieraniu umowy możliwe jest dokupienie dodatkowych usług. Jedynym dodatkowym wkładem w dzierżawę auta jest tankowanie.

Jakie są wady wynajmu długoterminowego?

Wynajmując samochód, trzeba pamiętać, że nie jest się jego właścicielem i po zakończonej umowie, musi zostać zwrócony, chyba że zdecyduje się na wykup, jednak w tym przypadku jest on wyższy niż przy leasingu. Trzeba również pamiętać o tym, by odpowiednio oszacować miesięczny przebieg samochodu. Jeżeli korzystamy mniej niż zakładaliśmy, nadal będziemy płacić jak na umowie, jeżeli zaś przekroczymy limity, wówczas na koniec otrzymamy rachunek z dopłatą. Dotyczy to zarówno przebytych kilometrów, jak i serwisowania. Dodatkowo jeżeli już na starcie wyliczamy, że roczny przebieg będzie wysoki, warto się zastanowić nad innymi rozwiązaniami. Dobrze jest też pamiętać o tym, że przedmiotem wynajmu długoterminowego mogą być wyłącznie nowe auta, a nie używane (czasem taka możliwość istnieje, ale rzadko).

Co myślicie o wynajmie długoterminowym samochodów, czy jest to opcja, która mogłaby was zainteresować? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj