Komu zlecić montaż sieci światłowodowych?

1
1951
Światłowód

Szybki Internet to w dzisiejszych czasach absolutna konieczność. Zamontowanie go wymaga użycia specyficznych technologii – jedną z nich jest światłowód, który coraz bardziej zyskuje na popularności.

Co to jest światłowód?

Do tej pory Internet czy inne media dostarczane były do naszych domów lub firm za pomocą fal radiowych, satelity, łącza telefonicznego, czy też kablowego Internetu stacjonarnego LAN. Każda z tych technologii miała zarówno swoje plusy, jak i minusy. Częstą niedogodnością było przerywanie lub opóźnienia sygnału, zwłaszcza w przypadku Internetu satelitarnego lub radiowego. Na zakłócenia mogło także wpływać zerwanie kabli w przypadku Internetu kablowego, na przykład na skutek burzy. Rozwiązaniem tych problemów zdaje się być Internet światłowodowy.

Światłowód to w istocie przewód, który wykonany jest z włókna szklanego i innych tworzyw sztucznych. Dzięki swojej strukturze umożliwia przesyłanie sygnałów za pomocą fali świetlnej, co sprawia, że jego szybkość może wynieść nawet 74 terabajty na sekundę. Aby zainstalować w domu taki Internet, należy nieco powiercić. Profesjonalny montaż sieci światłowodowych wykonuje np. Steiger Team, firma z wieloletnim doświadczeniem w tego typu pracach. Raz zamontowany Internet tego typu zagwarantuje wysoką jakość transmisji danych oraz stabilność łącza.

Zalety światłowodu

Sam światłowód powstał już w 1977 roku i w owym czasie wykorzystany został do komunikacji telefonicznej. Zwrócono wówczas uwagę na prędkość przesyłu danych i stabilność transmisji. Do samego transferu danych wykorzystywana jest fala świetlna, a medium transmisyjnym może być powietrze.

Światłowody, oprócz szybkości przesyłu danych mają dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Dodatkowo struktura samej sieci światłowodowej sprawia, że fala świetlna jest chroniona przed działaniem na przykład czynników pogodowych.

Komu zlecić montaż światłowodu?

Zamontowanie światłowodu może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Trwa ono średnio kilka godzin i żeby zainstalować kable, należy wywiercić specjalne otwory w ścianach, a także „okablować” cały dom. Potrzebny jest także router.

Biorąc pod uwagę specyfikę światłowodu i nakład pracy, który wiąże się z jego montażem, czynności te powinna wykonać specjalna firma, która zna się zarówno na rozwiązaniach czysto informatycznych, jak i budownictwie. Kabel musi być przeprowadzony przez wszystkie pomieszczenia w domu, co generuje konieczność znajomości przez fachowców kwestii elektryki czy innego rodzaju parametrów, związanych z bezpieczeństwem. Kable światłowodowe należy następnie dobrze zespawać.

Aby zainstalować światłowód w poprawny sposób, należy wybrać dobrą firmę, która zna się na rzeczy. O jej skuteczności na pewno poświadczą opinie klientów, a także liczba wykonanych instalacji.

1 KOMENTARZ

  1. Zawsze myślałam, że światłowód to niematerialny byt, jak np. WiFi. Dawno nie byłam tak zaskoczona jak teraz, haha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj