Dieta 1000 kcal – dla kogo?

1
2884
dieta 1000 kcal

Temat diet jest bardzo popularnym tematem, a każdy, to chciał schudną czy wymodelować swoją sylwetkę, szukał jak najlepszej do tego metody. Rodzajów diet jest bardzo wiele, każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto pochylić się nad jedną z nich, którą jest dieta 1000 kcl. Czym ona się charakteryzuje? Dla kogo jest przeznaczona? Jak właściwie wygląda stosowanie tego typu diety? Warto przeczytać!

Na czym polega dieta 1000 kcal?

Diety niskoenergetyczne, polegają na obniżeniu wartości energetycznej pożywienia standardowej diety. Średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla osób z umiarkowaną aktywnością fizyczną wynosi 2000 kcal w przypadku kobiet i 2500 kcal w przypadku mężczyzn. Dieta 1000 kcal jest typową dietą niskokaloryczną.

Głównym założeniem diety 1000 kcal jest redukcja masy ciała. W tym celu ogranicza się ilość przyjmowanych kalorii pochodzących z tłuszczów, węglowodanów prostych. Taka dieta powinna dostarczać nam 20 – 40g tłuszczu i nie więcej niż 100g węglowodanów. Podstawową zasadą diety 1000 kcal jest spożywanie pięciu małych posiłków dziennie o stałych porach dnia. Ponadto dieta ta powinna być zaplanowana zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia.

Dla kogo polecana jest dieta 1000 kcal?

Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że dieta 1000 kcal nie powinna być zalecana każdemu, o czym przypominają specjaliści akademiadietetyki.pl. Może być odpowiednia okresowo dla osób ze stwierdzoną nadwagą i otyłością, będących pod stałą opieką specjalisty. Przed jej zastosowaniem dietetyk powinien określić indywidualne predyspozycji i zapotrzebowanie organizmu. Należy pamiętać, że nie powinno się jej stosować dłużej niż miesiąc. Ponieważ podczas długotrwałego stosowania tej diety może dojść do zmniejszenia spożycia witamin i składników mineralnych.

Ponadto dieta 1000 kcal jak każda inna dieta niskoenergetyczna (charakteryzująca się wartością energetyczną od 1000 do 1200 kcal) powinna być zalecana przede wszystkim kobietom. Ponieważ deficyt kaloryczny w stosunku do wydatku energetycznego powinien być zaplanowany tak aby ubytek masy ciała był w granicach 0,5-1kg w ciągu tygodnia.

Co daje dieta niskoenergetyczna?

Wieloletnie obserwacje wskazują, że stosowanie diet niskokalorycznych daje możliwość zredukowania masy ciała średnio o 10% masy wyjściowej. Efektywność diety 1000 kcal uzależniona jest od wytrwałości i samodyscypliny pacjenta. Jednocześnie najlepszym sposobem na uzyskanie oczekiwanych rezultatów jest właśnie stosowanie się do zaleceń dietetyka, a także rozsądne podejście do samej diety.

1 KOMENTARZ

  1. Ja byłam kiedyś na takiej diecie i faktycznie schudłam. Ale trzeba pamiętać o zbilansowanych posiłkach, żeby nie zasłabnąć itp. Lepiej jeść wszystko, ale w mniejszych ilościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj