Od czego zależy WIBOR i jak wpływa na wysokość rat kredytów?

1
5083
dokumenty bankowe

Coraz więcej osób w Polsce zaciąga kredyty hipoteczne w krajowej walucie. Wiedzą oni zazwyczaj, jak ważny jest w tym przypadku współczynnik WIBOR i jak duży wpływ ma on na kwotę rat spłacania tego typu zapożyczenia. Jest to bowiem nic innego jak wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Od czego on zatem zależy i jak dokładnie wpływa na wysokość spłacanych przez nas rat kredytu?

Jak ustalany jest WIBOR?

WIBOR ustala się od poniedziałku do piątku o godzinie 11, uwzględniając stopy zgłaszane przez uczestników tzw. fixingu, którzy stanowią tym samym przedstawicieli trzynastu banków. Podczas tego typu obliczeń nie bierze się pod uwagę dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości, a organizatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska, będące organizacją zrzeszającą osoby aktywne zawodowo przy transakcjach obejmujących międzynarodowy oraz krajowy rynek pieniężno-walutowy.

Wysokość stopy referencyjnej ustalana na rynku międzybankowym zależna jest od wielu różnych czynników, wśród których wymienić można:

  • wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej,
  • podaż pieniądza,
  • inflację,
  • wysokość PKB,
  • cykl koniunkturalny.

Konkretne banki określają mechanizmy aktualizacji wybranej stawki referencyjnej wewnętrznie w umowach kredytowych albo regulaminie kredytowania.

Najważniejszą kwestią dla kredytobiorcy jest WIBOR 3M, czyli stawki trzymiesięczne, bo to je zazwyczaj stosuje większość banków. Innymi opcjami, które spotkamy w ofercie BGŻ, Pekao BH SA., ING i BOŚ, są WIBOR 6M i 12M. O ile bank sam wybiera taki WIBOR, jaki uważa za najbardziej odpowiedni w danym okresie, nie ma możliwości ustalania stawki procentowej samodzielnie.

Wpływ WIBOR-u na oprocentowanie kredytów hipotecznych

WIBOR stanowi kluczową kwestię oprocentowania kredytów hipotecznych w walucie krajowej, czyli złotówkach. Jest on ważną częścią zmiennej stopy referencyjnej, ustalanej co kwartał oraz marży bankowej.

Znakomitym przykładem stosowania zmian stawki referencyjnej na wysokość rat kredytów w praktyce jest Getin Noble Bank – lider na rynku kredytów hipotecznych w kwestii ustalania i częstotliwości aktualizacji, którą stosuje w opcji trzymiesięcznej dla nowych, jak i już udzielonych kredytów. Wykorzystuje on wskaźnik bazowy, który można aktualizować cztery razy w roku, biorąc pod uwagę jedynie zmiany o co najmniej 0,1 punktu procentowego. Wskaźnik ten stanowi średnią arytmetyczną WIBOR-u 3M z pięciu pierwszych dni roboczych miesiąca poprzedzającego taką zmianę.

Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Rok 2015 jest całkiem udany pod względem wysokości stawek stóp procentowych, które mają utrzymać się na poziomie 2,5-procentowym. Nie wpłynie to zatem znacznie na wysokość rat kredytu, pod uwagę brać należy jednak nie tylko stawkę WIBOR, ale również marże naliczane indywidualnie przez banki, które mają znaczny wpływ na ostateczną wysokość raty pobranego kredytu.

Znajomość mechanizmów ustalania WIBOR oraz jego wpływu na oprocentowanie kredytów hipotecznych jest kluczowa dla każdego kredytobiorcy. Monitorowanie zmian stóp procentowych i śledzenie tendencji rynkowych pozwala lepiej zrozumieć, jak mogą one wpłynąć na wysokość naszych rat kredytowych. Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego lub już go posiadasz, bądź na bieżąco z informacjami na temat WIBOR. Zadbaj o swoją wiedzę finansową, aby podejmować świadome decyzje.

1 KOMENTARZ

  1. Ostatnio znajomy próbował mi to wytłumaczyc, ale mu nie wyszło. Tu jest trochę jaśniej jest to opisane. A jak kształtuje się WIBOR w tym roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj