Od czego zależy WIBOR i jak wpływa na wysokość rat kredytów?

1
4824
Dom z banknotu

Coraz więcej osób w Polsce zaciąga kredyty hipoteczne w krajowej walucie. Wiedzą oni zazwyczaj, jak ważny jest w tym przypadku współczynnik WIBOR i jak duży wpływ ma on na kwotę rat spłacania tego typu zapożyczenia. Jest to bowiem nic innego jak wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Od czego on zatem zależy i jak dokładnie wpływa na wysokość spłacanych przez nas rat kredytu?

Jak ustalany jest WIBOR?

WIBOR ustala się od poniedziałku do piątku o godzinie 11, uwzględniając stopy zgłaszane przez uczestników tzw. fixingu, którzy stanowią tym samym przedstawicieli trzynastu banków. Podczas tego typu obliczeń nie bierze się pod uwagę dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości, a organizatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska, będące organizacją zrzeszającą osoby aktywne zawodowo przy transakcjach obejmujących międzynarodowy oraz krajowy rynek pieniężno-walutowy.

Wysokość stopy referencyjnej ustalana na rynku międzybankowym zależna jest od wielu różnych czynników, wśród których wymienić można wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, podaż pieniądza, inflację, wysokość PKB oraz cykl koniunkturalny. Konkretne banki określają mechanizmy aktualizacji wybranej stawki referencyjnej wewnętrznie w umowach kredytowych albo regulaminie kredytowania.

Najważniejszą kwestią dla kredytobiorcy jest WIBOR 3M, czyli stawki trzymiesięczne, bo to je zazwyczaj stosuje większość banków. Innymi opcjami, które spotkamy w ofercie BGŻ, Pekao BH SA., ING i BOŚ jest WIBOR 6M i 12M. O ile bank sam wybiera taki WIBOR, jaki uważa za najbardziej w danym okresie odpowiedni, nie ma możliwości ustalania stawki procentowej samodzielnie.

Wpływ WIBOR-u na oprocentowanie kredytów hipotecznych

WIBOR stanowi kluczową kwestię oprocentowania kredytów hipotecznych w walucie krajowej, czyli złotówkach. Jest on ważną częścią zmiennej stopy referencyjnej, ustalanej co kwartał oraz marży bankowej.

Znakomitym przykładem stosowania zmian stawki referencyjnej na wysokość rat kredytów w praktyce stanowi Getin Noble Bank – lider na rynku kredytów hipotecznych w kwestii ustalania i częstotliwości aktualizacji, którą stosuje w opcji trzymiesięcznej dla nowych, jak i już udzielonych kredytów. Wykorzystuje on wskaźnik bazowy, który można aktualizować cztery razy w roku, biorąc pod uwagę jedynie zmiany o co najmniej 0,1 punktu procentowego. Wskaźnik ten stanowi średnią arytmetyczną WIBOR-u 3M z pięciu pierwszych dni roboczych miesiąca poprzedzającego taką zmianę.

Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Rok 2015 jest całkiem udany pod względem wysokości stawek stóp procentowych, które mają utrzymać się na poziomie 2,5-procentowym. Nie wpłynie to zatem znacznie na wysokość rat kredytu, pod uwagę brać należy jednak nie tylko stawkę WIBOR, ale również marże naliczane indywidualnie przez banki, które mają znaczny wpływa na ostateczną wysokość raty pobranego kredytu.

Poprzedni artykułProjektowanie graficzne – dla jakich firm? Dla jakich kampanii?
Następny artykuł3 sposoby na szare ściany w sypialni

1 KOMENTARZ

  1. Ostatnio znajomy próbował mi to wytłumaczyc, ale mu nie wyszło. Tu jest trochę jaśniej jest to opisane. A jak kształtuje się WIBOR w tym roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj