Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

1
2607
Kluczyki samochodowe

Według statystyk Polska to kraj, o najniższej zdawalności egzaminu na prawo jazdy w Europie. Za pierwszym razem zdaje go zaledwie 34% ludzi. Główną tego przyczyną są dynamicznie i często zmieniające się przepisy kodeksu drogowego. Potencjalni kierowcy często skarżą się na sposób interpretacji danej sytuacji na drodze przez egzaminatorów. Jak więc zdać taki egzamin? Podpowiadamy.

Ważne jest nastawienia do egzaminu

Egzamin na prawo jazdy jest zazwyczaj stresujący, jednakże kiedy dobrze się do niego przygotujemy, szanse na jego zdanie znacznie wzrosną. Istotne jest pozytywne nastawienie, dlatego przed podejściem do egzaminu należy dobrze wypocząć. Warto więc poświęcić trochę czasu na przeczytanie książki, przesłuchanie ulubionej płyty, zjedzenie pysznej potrawy czy relaksują kąpiel. Bardzo ważny jest także sen. Gdy jesteśmy wyspani od razu budzimy się w lepszym humorze i z pozytywnym podejściem do życia.

Przygotuj się do egzaminu

Drugą istotną rzeczą jest przygotowanie się do obu części egzaminu. Warto otworzyć kodeks drogowy i dokładnie przestudiować dział o ruchu drogowym i jego kontroli. Regularnie rozwiązujmy testy i uczmy się znaków drogowych. Na kilka dni przed egzaminem warto także dokupić kilka dodatkowych godzin nauki jazdy. Im więcej wyjeżdżonych godzin, tym pewniej czujemy się na drodze i nabieramy prawidłowych nawyków.

Mężczyzna siedzący za kierownicą samochodu

Zaprezentuj się dobrze!

Wybierając się na egzamin, oprócz dobrego nastroju nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Okazuje się, że na egzaminie tym wygląd też ma znaczenie. Powinniśmy ubierać się wygodnie, ale nie przesadnie elegancko, tak żeby nic nie krępowało naszych ruchów. Ważne jest też obuwie. Panie powinny unikać butów na koturnie i obcasie, a panowie traperów i butów na grubej podeszwie. Na egzamin najlepiej udać się w wygodnym obuwiu z płaskim podbiciem. Jeśli jesteśmy posiadaczami długich włosów, zwiążmy je, to poprawi nam widoczność drogi, a opadające na twarz kosmyki nie rozproszą uwagi.

Na co zwracać uwagę w trakcie egzaminu z prawa jazdy?

Ważne jest też, żeby podczas egzaminu praktycznego zwrócić uwagę na kilka ważnych sytuacji drogowych. A są to:

  1. Przed rozpoczęciem jazdy egzaminacyjnej upewnijmy się, że mamy zapięte pasy. Dostosujmy lusterka do własnych potrzeb, zapalmy i sprawdźmy, czy działają wszystkie światła, spuśćmy hamulec ręczny, a dopiero później ruszajmy w drogę, która nie powinna trwać dłużej niż godzinę.
  2. Jeśli zbliżamy się do przejścia dla pieszych i widzimy, że stoją przy nim ludzie, którzy są zdecydowani przejść przez jezdnię — zatrzymajmy się.
  3. Jeśli stoimy na skrzyżowaniu i zapala się zielona strzałka, która daje możliwość warunkowego skrętu, upewnijmy się, że na drodze nie ma zagorzenia i skręcajmy. Jeśli tego nie zrobimy, bądź będziemy się zbyt długo zastanawiać, egzaminator przypisze ten fakt naszej niewiedzy.
  4. Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, bądź wjeżdżając na rondo ustąpmy pierwszeństwa i zdecydujmy czy możemy jechać.
  5. Zbliżając się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną zachowajmy szczególną ostrożność. Jeśli zapali się żółte światło, a wiemy, że nie zdarzymy zahamować, to postarajmy się opuścić skrzyżowanie w jak najkrótszym czasie.

Dowód prawa jazdy

Zdany egzamin na prawo jazdy to nie tylko dobra wola egzaminatora. Oczywiście wiele osób żali się na niewłaściwe lub niesprawiedliwe potraktowanie przez egzaminującego. Naszym zdaniem, jeśli będziecie pewni swoich umiejętności i znajomości przepisów, nie powinniście się niczego obawiać. Czy zdanie egzaminu jest według Was trudne? Dajcie znać w komentarzu.

1 KOMENTARZ

  1. Ja zdałam za pierwszym razem, ale to była duża zasługa instruktorów. Jeden nauczył mnie precyzji, drugi dynamiki jazdy. A przepisów sama się pilnie uczyłam. I oni właśnie dawali mi ciągle takie rady, typu: dojeżdżasz do pasów, ściągnij nogę z gazu i bądź przygotowana na hamowanie. I na każdych zajęciach musiałam perfekcyjnie przygotowywać się do jazdy, inaczej nawet nie pozwalali ruszać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj