Prawo jazdy to w naszym kraju ciągle aktualny i gorący temat. Według statystyk Polska to kraj, o najniższej zdawalności tego egzaminu w Europie. Za pierwszym razem zdaje go zaledwie 34% ludzi. Główną tego przyczyną są dynamicznie i często zmieniające się przepisy kodeksu drogowego i formy w jakiej przeprowadzany jest egzamin. Pretendenci do bycia kierowcami często skarżą się także na sposób interpretacji zaistniałej sytuacji na drodze przez egzaminatorów. Jak więc zdać taki egzamin?
• Ważne jest nastawienia do egzaminu
• Przygotuj się do egzaminu
• Zaprezentuj się dobrze!
• Na co zwracać uwagę w trakcie zdania egzaminu z prawa jazdy?
Ważne jest nastawienia do egzaminu
W egzaminie na prawo jazdy znaczące jest to, jaki mamy do niego stosunek. Wiadomo, że to stresujący epizod naszego życia, jednakże kiedy dobrze do niego podejdziemy, nasze szanse na jego zdanie rosną. Istotne jest pozytywne nastawienie. Aby je osiągnąć przed egzaminem powinniśmy odpocząć. Warto więc poświęcić trochę czasu na przeczytanie książki, przesłuchanie ulubionej płyty, zjedzenie pysznej potrawy czy wzięcie relaksującej kąpieli. Bardzo ważny jest także sen. Gdy jesteśmy wyspani od razu budzimy się w lepszym humorze i z pozytywnym podejściem do świata.
Przygotuj się do egzaminu
Drugą istotną rzeczą jest przygotowanie się do obu części egzaminu. Warto otworzyć kodeks drogowy i dokładnie przestudiować dział o ruchu drogowym i kontroli ruchu drogowego. Do tego dołożyć ćwiczenia na płycie CD, które otrzymamy wraz z książką od naszego instruktora w szkole jazdy. Regularnie rozwiązujmy testy i uczmy się znaków drogowych. Na kilka dni przed egzaminem warto także dokupić kilka dodatkowych godzin nauki jazdy. Im więcej wyjeżdżonych godzin, tym pewniej czujemy się na drodze i lepszych nawyków nabieramy.
Zaprezentuj się dobrze!
Wybierając się na egzamin oprócz dobrego nastroju nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Okazuje się, że na egzaminie tym ubiór też ma znaczenie. Powinniśmy ubierać się wygodnie, a nie przesadnie elegancko, tak żeby nic nie krępowało naszych ruchów. Ważne jest też obuwie. Panie powinny unikać butów na koturnie i obcasie, a panowie traperów i butów na grubej podeszwie. Na egzamin najlepiej udać się w trampkach lub baletkach. Jeśli jesteśmy posiadaczami długich włosów – zwiążmy je, to poprawi nam widoczność drogi, a opadające na twarz kosmyki nie rozproszą uwagi.
Na co zwracać uwagę w trakcie zdania egzaminu z prawa jazdy?
Ważne jest też, żeby podczas egzaminu praktycznego zwrócić uwagę na kilka ważnych sytuacji drogowych, którymi są:
- Przed rozpoczęciem jazdy egzaminacyjnej upewnijmy się, że mamy zapięte pasy. Dostosujmy lusterka to własnych potrzeb, zapalmy i sprawdźmy czy działają wszystkie światła, spuśćmy hamulec ręczny, a dopiero później ruszajmy w drogę, która nie powinna trwać dłużej niż 40 minut
- Przejście dla pieszych ? jeśli zbliżamy się do przejścia dla pieszych i widzisz, że stoją przy nim ludzie, którzy są zdecydowani przejść przez jezdnię – zatrzymajmy się. W przypadku kiedy obok pasów stoją dwie starsze panie z siatkami zakupów i żywo o czymś rozmawiają – podarujmy sobie zatrzymywanie, bo może to być potraktowane przez egzaminatora jako wstrzymanie ruchu drogowego, co zaowocuje niezdanym egzaminem
- Zielona strzałka– stojąc na skrzyżowanie zapala się zielona strzałka, która daje możliwość warunkowego skrętu? Upewnijmy się, że na drodze nie ma zagorzenia i skręcajmy. Jeśli tego nie zrobimy, bądź będziemy się zbyt długo zastanawiać, egzaminator przypisze ten fakt naszej niewiedzy.
- Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, bądź wjeżdżając na rondo ustąpmy pierwszeństwa i zdecydujmy czy możemy jechać. Czasami zbyt mała odległość między autami dla egzaminatorów równa się wymuszeniu pierwszeństwa
- Zbliżając się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną zachowajmy szczególną ostrożność. Jeśli zapali się żółte światło, a wiemy że nie zdarzymy zahamować, to postarajmy się opuścić skrzyżowanie w jak najkrótszym czasie.
Zdany egzamin na prawo jazdy to nie tylko dobra wola egzaminatora. Oczywiście wiele osób żali się na niewłaściwe lub niesprawiedliwe potraktowanie przez egzaminującego. Wielu z nich mogło mieć rację. Jednak jeśli jesteś pewien swoich umiejętności i znajomości przepisów nie powinniśmy się bać. Bądźmy pewni siebie i walczmy o swoje.
Ja zdałam za pierwszym razem, ale to była duża zasługa instruktorów. Jeden nauczył mnie precyzji, drugi dynamiki jazdy. A przepisów sama się pilnie uczyłam. I oni właśnie dawali mi ciągle takie rady, typu: dojeżdżasz do pasów, ściągnij nogę z gazu i bądź przygotowana na hamowanie. I na każdych zajęciach musiałam perfekcyjnie przygotowywać się do jazdy, inaczej nawet nie pozwalali ruszać.