Niezawodne sposoby usuwania rdzy

1
4811
Jak usunąć rdzę

Pewnie każdy miał już taką sytuację, że przez rok nie nosiliśmy jakiejś kurtki, wyjmujemy ją z szafy zadowoleni, że w tym sezonie też będzie modna i wygodna, a tu co? Widzimy rude plamy. Skąd one się wzięły? Rdza na ubraniach? To bardzo częsty problem, kiedy np. w kurtkach są metalowe elementy. Jak zatem pozbyć się tych szpetnych plam nie tylko z ubrań?

Cola dobra na rdzę

Z ubraniami tutaj lepiej nie ryzykować, chyba że chodzi o skarpetki, ale jeśli mamy rdzę na małych przedmiotach to cola będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to skomplikowany sposób na usuwanie plam, bo wystarczy zabrudzoną rzecz zanurzyć w pojemniku z tym napojem. Co ważne, cola nie może być rozcieńczona. Później całość należy osuszyć. Jeśli chcemy usunąć rdzę z większego przedmiotu musimy nasączyć ściereczki colą i co jakiś czas dodatkowo je polewać. Kiedy rdza zniknie, wystarczy przetrzeć przedmiot ręcznikiem papierowym. To, ile ta czynność ma trwać, zależy od stopnia zabrudzenia.

Niezawodny ocet w walce z rdzą

Głównie przydaje się w łazience. Jeśli rdza pojawiła się na sporej powierzchni najlepiej polać ją octem, który wcześniej wymieszamy z solą. I tak zostawiamy to na około 15 minut. Czynność możemy powtarzać, ale dopiero następnego dnia czy nawet tygodnia. Kwas strasznie niszczy powierzchnię, dlatego nie można przesadzać z tym czyszczeniem, chociaż jest to metoda bardzo skuteczna.

A może cebula i puder?

Ciekawym sposobem na pozbycie się rdzy z noży kuchennych jest użycie właśnie cebuli i pudru. Połowę cebuli zanurzamy w cukrze pudrze i szorujemy tym powierzchnię noża. Po rdzy nie będzie ani śladu, a sprzęt kuchenny będzie wyglądał jak nowy.

Co z plamami rdzy na ubraniach?

Tutaj należy zachować szczególną ostrożność. Żeby usunąć plamę z ubrań potrzebne będą: ściereczka, kwasek cytrynowy, tampon i woda. Najpierw musimy pamiętać o tym, żeby tkaninę zwilżyć wodą, a następnie pod plamę podłożyć chłonną ściereczkę. Tampon zanurzamy w roztworze kwasku cytrynowego i delikatnie czyścimy ubrudzone miejsca. Na koniec przemywamy je wodą.

Istnieje jeszcze inny sprawdzony sposób. Do tego potrzebujemy soku z cytryny i soli, ale to sprawdzi się tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia ze świeżą plamą. Najpierw posypujemy ją solą, następnie wyciskamy na nią sok z cytryny i zostawiamy przynajmniej na godzinę. Jeśli materiał jest biały, najlepiej położyć go na słońcu. Po upływie tego czasu ubranie musimy wyprać.

Użyj żelazka do pozbycia się rdzy

Istnieją jeszcze inne metody pozbywania się rdzy z ubrań. Wystarczy namoczyć plamę w stężonym roztworze kwasu mlekowego, dodać trochę wody i przeprasować miejsce rozgrzanym żelazkiem. Czynność tą należy powtarzać, aż plamy staną się zupełnie jasne. Później musimy ubranie uprać w ciepłej wodzie z mydłem.

Kubańskie cygaro na rdzę?

Na delikatne tkaniny najlepsze są niespotykane sposoby. Zabrudzony atlas, jedwab czy aksamit najlepiej będzie wyczyścić cygarem. Wcześniej jednak tkaninę trzeba zamoczyć w occie, posypać popiołem właśnie z cygara i odczekać godzinę. Po tym czasie zmywamy plamę roztworem mydła ze spirytusem i przemywamy wodą. Ubranie powinno być już czyste.

1 KOMENTARZ

  1. Z colą to bym jednak uważała. U mnie najlepiej sprawdza się ocet, przy jego pomocy można praktycznie wyczyścić cały dom! A kubańskiego cygara nie mam w zanadrzu, a nawet jakbym miała, to nie użyłabym go do usuwania rdzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj