Wspinaczka – jak zacząć?

1
2646
Mężczyzna wspinający się na skałę

Wspinaczka, zarówno profesjonalna, jak i bardziej rekreacyjna to jeden z tych sportów, które z jednej strony wydają się być trudne i ryzykowne, a z drugiej wzbudzają podziw. Ci, którzy chcieliby rozpocząć przygodę ze wspinaczką mogą się zastanawiać nad tym, jak to zrobić, co będzie im potrzebne oraz na co należy zwrócić największą uwagę. Bo ważne jest to, że aby uprawiać ten sport, nie można tego robić bez uprzedniego przygotowania. Jak więc zacząć?

Moda na wspinaczkę

Istnieją sporty, które możemy uprawiać przez cały rok. Jedną z dyscyplin, które są coraz modniejsze i bardziej popularne, jest wspinaczka. Sport ten ma wiele plusów. Osoby, które często się wspinają mają nienaganną, wyżyłowaną i dobrze umięśnioną sylwetkę. Wspinanie się wpływa również na dobry stan zdrowia oraz na doskonałe samopoczucie. Jeśli mieszkasz w dużym mieście najprawdopodobniej bez problemu znajdziesz ściankę wspinaczkową, z której możesz korzystać niezależnie od pory roku oraz innych pasjonatów, z którymi będziesz mógł uprawiać ten sport.

Kursy dla początkujących i sprzęt

Miejsca ze ściankami wspinaczkowymi oferują też kursy, zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych pasjonatów, które pomogą nam w stawianiu pierwszych kroków w tym sporcie. Możesz tam również wypożyczyć cały niezbędny ekwipunek. Jedyną rzeczą, jaką musisz zakupić chcąc rozpocząć na poważnie swoją przygodę ze wspinaczką, są odpowiednie buty. Jakie wybrać, by cieszyć się zdrowymi stopami i bezpieczną wspinaczką?

Jeśli jesteś osobą początkującą najlepiej jest dokonywać zakupów w profesjonalnym sklepie, gdzie posiadająca odpowiednią wiedzę, doświadczona obsługa pomoże dopasować zarówno najodpowiedniejszy model, jak i pasujący do ciebie rozmiar. Warto jest również porównać ze sobą modele produkowane przez różne marki. Mogą one bardzo różnić się od siebie konstrukcją, przymierzaj aż odnajdziesz odpowiednie i wygodne.

Kobieta na ściance wspinaczkowej

Buty do wspinaczki to podstawa

Decydując się na zakup butów do wspinaczki po raz pierwszy, powinieneś brać pod uwagę to, że musi to być obuwie uniwersalne oraz, co niezwykle istotne, wygodne! Istnieje obiegowa opinia, jaka krąży wśród osób wspinających się, że buty za ciasne są najlepsze. Oczywiście musisz mieć na uwadze, że każdy model wraz z procesem użytkowania, może się nieco porozciągać (zarówno wzdłuż jak i wszerz).

Nie kupuj obuwia zbyt dużego. Zwróć uwagę, by palce nie mogły się w nim ruszać i przemieszczać. Grozić to może bowiem kontuzją – wybiciem czy złamaniem palca. Wybierz but nieco mniejszy, który jednak nie będzie uwierał powodując dyskomfort. Sprawdź, czy możesz w nich wygodnie chodzić i czy umożliwiają Ci one stanie na palcach. Buty mocno przyciasne preferowane są przez osoby średnio-zaawansowane i zaawansowane.

Jaki materiał butów do wspinaczki?

Zwróć również uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest obuwie. But powinien cechować się solidnym wykonaniem i wysoką jakością. Inną, ważną cechą jest również współczynnik tarcia – powinien być jak największy. Warto zakupić buty, które są wykonane z materiałów przewiewnych, zapewniających dobrą wentylację i komfort. Kolejną kwestią jest zapięcie. Popularne są modele posiadające mocne i wytrzymałe rzepy, umożliwiają one bowiem szybkie rozpięcia/zapięcie i łatwe założenie.

Jaki model butów do wspinaczki?

Pomimo że najprawdopodobniej dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze wspinaczką, powinieneś wiedzieć, że różne modele dopasowuje się do różnych technik wspinania oraz do miejsc gdzie będziesz się spinać. Inne są więc buty do wspinaczki sportowej, jeszcze inne do bulderingu, trenowania na ściance, czy na drogi wielowyciągowe czy przewieszone. Wiele zależy również od trudności trasy i od umiejętności. Osoby początkujące nie mają jednak jeszcze wypracowanego ulubionego typu wspinania, najodpowiedniejsze na początek będą więc modele uniwersalne.

Jeśli już dokonasz zakupu odpowiedniego dla początkującej osoby obuwia, możesz zacząć się wspinać. Zdobędziesz dobrą kondycję, zdrowie i piękne ciało.

1 KOMENTARZ

  1. A czy ścianki wspinaczkowe jakoś przygotowują do takiej prawdziwej wspinaczki? Bo wydaję mi się, że może jednak do tego zacząć? Wydaję się to być w miarę sensownym pomysłem, jak myślicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj