Jak usunąć wosk z ubrania, czyli kilka słów o uciążliwych plamach

1
4004
Jak usunąć wosk z ubrania

Nie znam osoby, która kiedyś nie miałaby problemu z dziwnymi plamami na ubraniach. Dziwnymi, bo z wosku, lakieru do paznokci czy z gumy do żucia. Chociaż w momencie spadania kropel wosku na nasze spodnie mamy już przed oczami wizję wyrzucania nowych jeansów za 300zł do śmieci, nie jest to jeszcze taka wielka katastrofa. Istnieją sprawdzone sposoby na walkę z takimi nietypowymi plamami i warto je zastosować, żeby oszczędzić swoją garderobę. Jak więc radzić sobie z woskiem i nie tylko?

Zimnem w plamę

Kiedy zdarzy już nam się ten nieszczęśliwy wypadek i wosk pojawi się nieproszony na naszym ubraniu, dajmy je natychmiast do zamrażalnika. Tak właśnie. Dobrze przeczytaliście, do zamrażalnika. Lepiej zabezpieczmy je w jakiś worek, w końcu będzie miało styczność z żywnością i tak owinięte ubranie zostawmy w zamrażarce na całą noc. Kiedy rano wyjmiemy naszą odzież, wosk będzie na tyle twardy, że będziemy mogli go wykruszyć z ubrania. To bardzo dobry sposób, żeby pozbyć się stearyny. W ten sam sposób powinniśmy zareagować, kiedy do naszej garderoby przyczepi się guma do żucia. Od razu lecimy do zamrażalnika i rano mamy problem z głowy.

Na ciepło

Do tego potrzeba żelazka, deski do prasowania, ręczników papierowych i gazety. Musimy rozgrzać żelazko do optymalnej temperatury, położyć ubranie na gazecie na desce, przykryć plamę z wierzchu i od spodu ręcznikiem i prasujemy. Ważne, żeby nie przetrzymywać żelazka ciągle tym samym miejscu, ono ma się ruszać. Żeby ta metoda była jak najbardziej skuteczna czynność należy powtórzyć, zmieniając tylko papierowe ręczniki.

Dla cierpliwych nóż

Jeśli mamy flegmatyczną osobowość możemy spróbować działania nożem. Powoli, cierpliwie można wydrapać nim wosk. Niestety, szansa uszkodzenia ubrania jest tutaj duża, więc jeśli jesteśmy porywczy to lepiej nie ryzykujmy. W tej metodzie najważniejszy jest spokój.

Kolorowe zapalone świeczki

Szare mydło na kolorowe świeczki

Jeśli zabrudzimy ubrania kolorowym woskiem to niestety mamy pod górkę. Po zastosowaniu którejś z wymienionych wyżej metod kolorowa plama i tak zostanie. Co wtedy z nią zrobić? Najlepiej użyć szarego mydła. Wetrzyjmy je w plamę i przepierzmy to miejsce. Niestety, nie gwarantuje to pełnej skuteczności, ale warto spróbować. Jeśli się nie uda, zawsze możemy zrobić symetryczną plamę po drugiej stronie i udawać, że to był taki zamierzony efekt projektanta.

Co na lakier?

Poza woskiem to jedna z najczęstszych plam u kobiet. Co robić kiedy wylejemy lakier do paznokci? Czy faktycznie da się uratować ubranie czy dywan, gdzie feralne wydarzenie miało miejsce? Najlepiej namoczyć plamę zmywaczem do paznokci. Ale namoczyć konkretnie. Chwilę czekamy i przepuszczamy przez nią aceton, aż plama zniknie. Potem czekamy na wyschnięcie i możemy zabrać się za pranie, żeby pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu. Podobnie jest z dywanem. Wylewamy na poplamione miejsce 100% aceton, kładziemy na nim ręcznik i mocno przyciskamy. Po kilku chwilach lakier powinien zostać wchłonięty przez ręcznik. Jak widać na każdą, nawet najgorszą plamę, zawsze znajdzie się jakaś sprawdzona metoda.

1 KOMENTARZ

  1. Ja zawsze stosuję tę metodę z żelazkiem. Jest bezpieczna no i wszystko mam w domu. Raz oddałam do specjalnej pralni sukienkę, ale to był taki materiał, że bałam się sama ryzykować jakimkolwiek sposobem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj