Włosy są ozdobą każdej kobiety i każda z nas pragnie mieć je piękne, niezależnie od tego czy są długie, czy krótkie. Jak jednak to robić w sposób prawidłowy? Tak, aby były lśniące i mocne każdego dnia i przyciągały niejeden męski wzrok? Jak dbać o włosy i o czym powinno się pamiętać? Warto przeczytać!
• Włosy jak żywy organizm
• Podstawy są istotne
• Suszenie i prostowanie? Czy aby na pewno?
• Jakie są niezbędne preparaty do włosów?
Włosy jak żywy organizm
Nie znam osoby która nie słyszałaby o tak popularnym zespole jakim są Elektryczne Gitary. Któż z nas nie nucił sobie często wesoło pod nosem, a ty noś noś noś długie włosy jak my? I choć piosenka ta opowiada raczej o mężczyznach z bujną czupryną na głowie, to wszystkie kobiety marzą o tym, aby poszczycić się ślicznymi i zadbanymi kędziorkami, przyciągającymi wzrok ludzi wkoło. Niestety to wcale nie takie proste.
Nasze włosy przypominają bowiem nieco porosty, będące bioindykatorami powietrza. Obecność oraz wygląd tych ostatnich świadczy bowiem o stanie środowiska w jakim występują. Zastanawiacie się pewnie jaki ma to związek z tym co rośnie na naszej łepetynie? To proste: włosy bardzo szybko reagują na zmiany zachodzące w naszym organizmie. Zaburzenia hormonalne, stres, choroby oraz złe nawyki żywieniowe to wszystko może być przyczyną ich wypadania oraz pogarszającej się kondycji. W jaki sposób więc można temu zapobiegać? Najlepiej jest dowiedzieć się co warto stosować, a czego lepiej unikać dla dobra naszych włosów i ich kondycji.
Podstawy są istotne
Większość z nas w ogóle nie zwraca uwagi na to, w jaki sposób myje włosy. Taka prozaiczna czynność wydaje nam się zbyt błaha, aby jej się przypatrywać. Przed nałożeniem szamponu włosy powinny być przede wszystkim porządnie zmoczone. Samego środka nie należy jednak nakładać bezpośrednio na kędziorki, lecz najpierw rozrobić go w dłoni z odrobiną wody, a dopiero wtedy możemy go nanieść na włosy i bardzo delikatnie wmasować, tak aby nie poplątać kosmyków.
Warto pamiętać także o tym, aby dobrać kosmetyki adekwatnie do rodzaju naszych włosów. Przetłuszczające się? Cienkie? Farbowane? Każde z nich wymagają innego rodzaju pielęgnacji.
TRIK: Po umyciu głowy warto spłukać ją jeszcze raz zimną wodą. Zamknie to łuski włosa i sprawi, że jego powierzchnia będzie błyszcząca. Taki zabieg pobudzi także ukrwienie skóry, dzięki czemu włosy będą także o wiele szybciej rosnąć.
Suszenie i prostowanie? Czy aby na pewno?
Warto rozważyć wszystkie za i przeciw suszeniu włosów. Nie sposób zaprzeczyć, że suszarka staje się niezastąpiona gdy musimy umyć włosy przed wyjściem do szkoły, pracy lub na imprezę. Taki wynalazek ma jednak również parę wad.
Przy częstym używaniu suszarki włosy lubią stawać się suche. Z tego powodu ciężko je rozczesać, jak i może to często skutkować niestety łupieżem. Przesuszenie skóry głowy może również prowadzić do nadmiernej produkcji sebum z czego raczej nikt z nas się nie ucieszy. A prostowanie? Jego skutkiem bywa osłabienie kosmyków oraz ich łamanie.
Jakie są niezbędne preparaty do włosów?
Chyba każda z nas słyszała już o dobroczynnym działaniu skrzypu polnego. Dzięki niemu włosy stają się mocniejsze oraz lśniące. Co ciekawe, opóźnia on także proces siwienia włosów! Rekordy popularności wśród blogerek bije również ostatnio wcierka Jantar z Farmony, czyli odżywka do włosów z bursztynem, stymulująca wzrost oraz odżywiająca słabe i delikatne włosy.
Najlepsze są domowe sposoby na pielęgnacje włosów. U mnie „zwykłe” mycie wygląda tak: najpierw mycie podstawowe delikatnym szamponem dla dzieci, potem nakładanie maski, a na końcu płukanka (najbardziej lubię z kawy, octu jabłkowego i z pokrzywy). A raz na tydzień wcierka (np. z kropli żołądkowych) i olejowanie. Odkąd więcej czasu poświęcam włosom, to wyglądają o niego lepiej. A Wy jakie macie patenty?