Co robić w domu? Pomysły na zajęcia, które przyniosą pożytek innym

1
2086
jak spędzać czas w domu

Pandemia koronawirusa, nakazy społecznej izolacji zmusiły większość z nas do zamknięcia się w domu. Wolny czas spędzony w czterech ścianach wcale nie musi oznaczać nudy i bezczynności, warto wiedzieć jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Co możemy robić w domu?

jak spędzać czas w domu

Co robić w domu, aby się nie nudzić?

Wszechobecne apele o pozostanie w domu, wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu sprawiły, że przez zdecydowaną większość czasu przebywamy w gronie najbliższych w naszych mieszkaniach. Kiedy nadrobiliśmy już wszystkie zaległości porządkowe, dom i garaż uprzątnięte, okna umyte, ubrania w szafach poukładane, warto spędzić czas wspólnie, z korzyścią dla wszystkich członków rodziny.

Dobrze zacząć od tego, na co zawsze brakuje nam czasu czyli od rozmowy. Pogadajmy przy wspólnym posiłku o tym co się działo ostatnio w naszym życiu, powspominajmy, przeglądając albumy ze zdjęciami. Wykorzystajmy czas poza pracą na to, by odświeżyć stare znajomości, rozmawiajmy przez internet z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Poświęćmy czas członkom rodziny, z którymi nie możemy się teraz zobaczyć, ożywmy kontakty.

Jak mądrze spędzić czas w domu z dziećmi?

Wspólny czas w domu to okazja do zrobienia czegoś, co sprawi wszystkim ogromną frajdę. Jeżeli nie chcemy, aby dzieci bezmyślnie wgapiały się w ekran telewizora lub komputera, wyjmijmy z szafy gry rodzinne. Planszówki to okazja do zabawy połączonej z nauką przestrzegania określonych zasad, koncentracji i cierpliwości. Pełna emocji rozrywka rozwija umiejętności logicznego myślenia, uczy reguł rywalizacji. Szukając koncepcji, warto sięgnąć do internetu, który pełen jest pomysłów na planszówki familijne, przygodowe, czy łamigłówki. Gry planszowe poleca wpis na blogu Cowidze.pl, gdzie znajdziemy pomysły na rozgrywki dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Dobrze odkurzyć też stare karty, zagrać razem w bierki, kółko-krzyżyk, szachy lub warcaby.

 

Jeżeli chcemy spędzić czas z dziećmi w domu produktywnie, czytajmy z nimi na głos nasze ulubione książki z dzieciństwa. W ten sposób podzielimy się wspomnieniami, zabierzemy pociechy w świat, który sami przeżywaliśmy lata temu. Warto zabrać dziecko do kuchni i wspólnie coś upiec lub ugotować. Wolny czas to doskonały moment na zgłębienie sztuki kulinarnej, wypróbowanie nowych przepisów i potraw.

W co się bawić w domu z najmłodszymi?

Maluchy w domu nie mogą się długo nudzić, dlatego rodzice powinni zadbać o to, by wypełnić najmłodszym czas ciekawie i kreatywnie. Dobrze poświęcić parę chwil na przygotowanie wycinanek, wycinanie po narysowanych na pustej kartce liniach ćwiczy motorykę dziecka i zdolność skupienia. Rysujmy i malujmy z dziećmi, fajnym pomysłem jest malowanie farbkami z pomocą piłeczki z wypustkami, malowanie balonikiem, kawałkiem waty, czy malowanie przez folię spożywczą. Dzieci uwielbiają się brudzić, dlatego dobrym pomysłem na zabawę z maluchem jest samodzielne zrobienie masy plastycznej z mąki ziemniaczanej i mydła w płynie. Fajną koncepcją jest też ciecz newtonowska, włożona do woreczka foliowego masa daje dzieciom mnóstwo frajdy.

1 KOMENTARZ

  1. Czas w domu można przeznaczyć na edukację. Wiele szkoleń organizowanych jest online. Podczas ich przerabiania można też oddać się rękodziełu, czy porządkom. oczywiście, jak ktoś ma tak podzielną uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj