Czyszczenie ekspresów do kawy, proste rady!

1
2895
ekspres do kawy

Jesteś posiadaczem ekspresu do kawy? W takim razie kiedy tylko chcesz możesz cieszyć się smakiem swojego ulubionego napoju. Ale czy na pewno? Na smak i jakość kawy wpływa przecież nie tylko jej gatunek i klasa ekspresu. Bardzo ważna jest również odpowiednia jego konserwacja. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo i szybko wyczyścić ekspres? Przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego regularna konserwacja ekspresu jest tak ważna?

Regularne czyszczenie i odkamienianie ekspresu wpływa zarówna na smak kawy jak i na funkcjonowanie urządzenia. Systematyczna konserwacja sprawia, że ekspres będzie działał bez zarzutu przez długi czas. Natomiast ty nie będziesz musiał martwić się o to, że twojemu urządzeniu grożą jakieś usterki. Na naprawę ekspresu często trzeba przeznaczyć dużo pieniędzy, dlatego jeśli chcesz się cieszyć nim jak najdłużej, czyść go regularnie. A to wcale nie musi być takie trudne, jak by się mogło wydawać.

Jakie środki stosować do czyszczenia ekspresu?

Ekspres można utrzymać w czystości zarówno za pomocą domowych jak i chemicznych środków. Jeśli jesteś zwolennikiem domowych metod i lubisz sam przygotowywać naturalne detergenty do pielęgnacji swoich urządzeń, rozpuść ocet lub kwasek cytrynowy w wodzie. Następnie tę mieszankę wlej do ekspresu w miejsce, gdzie zawsze wlewasz wodę i nastaw parzenie zwykłej kawy.

Po zakończeniu procesu wylej roztwór, a w jego miejsce wlej zwykłą wodę i znowu nastaw parzenie. Czynność powtórz dwu, albo trzykrotnie, do momentu aż z urządzenia ulotni się nieprzyjemny zapach. Taka konserwacja jest prosta, ale ryzykowna. Ocet może bowiem spowodować uszkodzenia wewnętrznych części ekspresu, a powstałe w ten sposób usterki nie podlegają gwarancji.

Znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem na wyczyszczenie ekspresu jest zastosowanie chemicznych środków przeznaczonych do jego pielęgnacji. Zanim zdecydujesz się na ten krok pamiętaj, o tym, że chemia do czyszczenia ekspresów, w trosce o zdrowie, powinna pochodzić z pewnego źródła np. beanbrothers.pl/akcesoria/czyszczenie_ekspresow.html, dlatego do jej zakupu musisz podejść bardzo rozważnie.

W sklepach znajdziesz zarówno tabletki, płyny czyszczące jak i odkamieniacze. Które z nich powinieneś wybrać? Naszym zdaniem każdy z tych środków pomoże ci zarówno w codziennej, jak i okresowej konserwacji ekspresu. Dlatego najlepiej, abyś zawsze miał je wszystkie pod ręką.

chemia do czyszczenia

Jakie czynności konserwujące należy robić codziennie?

Jeśli chcesz, aby twój ekspres działał bez zarzutu, to wrzucenie do niego raz w tygodniu czyszczącej kapsułki nie wystarczy. Codziennie, po zrobieniu kawy, powinieneś opróżnić i dokładnie oczyścić tackę z wodą i pojemnik z fusami. Pełna tacka uniemożliwi ci zrobienie kawy, a niedokładnie usunięte pozostałości po fusach mogą zacząć pleśnieć i wydawać nieprzyjemny zapach.

Kolejną czynnością jest czyszczenie dozownika kawy. Nieczyszczony zapycha się i nie nalewa kawy! Dlatego po każdym skorzystaniu z urządzenia oczyść go za pomocą cienkiego patyczka, który wkładasz w miejsce, z którego kawa leci wprost do twojego kubka. Jeśli jesteś fanem kawy z mlekiem nie możesz zapomnieć o wyczyszczeniu dyszy spieniającej. I to nie tylko za pomocą funkcji płukanie systemu mleka, która w zasadzie jedynie przygotowuje do dalszych czynności. Musisz jeszcze przeczyścić ten system ręcznie. W przeciwnym razie skwaśniałe mleko pozostanie w dyszy i nie uda ci się zrobić idealnej pianki. A przecież tak bardzo ją lubisz, prawda?

nalewanie kawy

Jakie czynności konserwujące należy wykonywać okresowo?

Raz na jakiś czas powinieneś również wyczyścić blok grzewczy. Szacuje się, że taka konserwacja musi być przeprowadzana mniej więcej raz na sześćset przyrządzonych porcji kawy. Naszym zdaniem warto ją robić trochę częściej. Regularne czyszczenie bloku sprawi, że aparat się nie zapcha i będzie ci służył długo i niezawodnie. Jak zrobić to prawidłowo?

Po pierwsze musisz wyłączyć ekspres i odłączyć go od źródła prądu. Mycie urządzeń podłączonych do prądu jest bardzo niebezpieczne! Teraz otwórz klapę znajdującą się boku ekspresu, odblokuj i wyjmij blok grzewczy. Usunięty z urządzenia element przepłucz dokładnie wodą o temperaturze pokojowej, a następnie wymyj go ściereczką i dokładnie wysusz. Włóż urządzenie do aparatu na swoje miejsce i upewnij się, czy się nie rusza. Na koniec zamknij pokrywę i ciesz się smakiem pysznej, aromatycznej kawy przyrządzonej w czystym ekspresie.

Regularna pielęgnacja ekspresu pozwoli ci cieszyć się smakiem przepysznej kawy. Naszym zdaniem warto zwracać uwagę zwłaszcza na codzienne wyjmowanie fusów i czyszczenie pojemnika na mleko, ponieważ resztki tych produktów mogą psuć smak czarnego napoju. Czy konserwacja ekspresu jest łatwa? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

1 KOMENTARZ

  1. Jak chce się, żeby sprzęt działał dłużej, to jednak wypadałoby go wyczyścić, a jak, to już można sobie poczytać. No i liczy się doświadczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj