Zestawy plastyczne dla dzieci – czego uczą? Dlaczego ważne są w rozwoju dziecka?

2
2753
Dziecko rysuje kredką

Dzieci to urodzeni artyści. Od dorosłych zależy, czy ich kreatywność zostanie zgaszona, czy wręcz przeciwnie – rozkwitnie. Rodzice mają za zadanie wspierać swoje dzieci w ich rozwoju, a zajęcia plastyczne świetnie temu sprzyjają. Są nie tylko formą zabawy, ale również uczą. Czego? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.

Dlaczego zestawy plastyczne są ważne w rozwoju dziecka?

Neurolodzy w swoich badaniach potwierdzają, że twórcza zabawa, taka jak malowanie, rysowanie, czy lepienie np. z plasteliny służą rozwojowi umysłu młodego człowieka. Według nich zabawa jest najefektywniejszym sposobem na naukę. Dzieci w ten sposób kształtują swoje zainteresowania, rozwijają zdolności manualne oraz ćwiczą wyobraźnie. W jaki sposób rodzice mogą im w tym pomagać? Dobrym sposobem jest ofiarowanie dziecku ciekawych i pobudzających kreatywność prezentów. Często brakuje nam pomysłów na to, co możemy dać dziecku na urodziny, z pomocą przychodzą nam oferty sklepów internetowych, takie jak urwis.pl/nauka-i-zabawa/zestawy-plastyczne, w których znajdziemy interesujące nas artykuły.

Czego uczą zestawy plastyczne?

Podczas zabawy nasi milusińscy uczą się m.in. cierpliwości, współpracy i pomagania sobie nawzajem. Dzięki efektywnemu tworzeniu nabierają wiary w swoje umiejętności, przełamują barierę wstydu, mają okazję wyrazić siebie. Dotyczy to nawet najmłodszych dzieci, których aktywność plastyczna ogranicza się pozornie tylko do stawiania mało kształtnych bazgrołów. Już wtedy jednak warto podsuwać im narzędzia, dzięki którym będą mogły się rozwijać. Świetnym pomysłem są chociażby znikopisy, czyli popularne tablice magnetyczne.

tablica magnetyczna

Jak wspomagać rozwój dziecka poprzez aktywność plastyczną?

Samo zachęcanie dzieci do twórczości artystycznej nie wystarczy, trzeba  pobudzać ich kreatywność oraz wspierać wspólnie tworząc, przy użyciu np. zestawów plastycznych. W zależności od rodzaju aktywności twórczej, która odpowiada naszemu dziecku, tego typu akcesoria mogą uczyć wielu rzeczy. Ważne, aby właściwie dobrać zestaw do wieku dziecka. Jak już wcześniej wspominaliśmy, dla najmłodszych urwisów dobre będą znikopisy, ale również stemple, pieczątki, czy kredki z naturalnych surowców. Nieco starszym dzieciom na pewno spodobają się kolorowanki, szablony do rysowania czy piasek kinetyczny, dzięki któremu będą mogły we własnym domu poczuć się jak na plaży, tworząc niesamowite budowle z piasku, do tego w różnych kolorach.

Piasek kinetyczny złoty

Jakie zestawy plastyczne sprawdzą się dla dzieci w wieku szkolnym?

Jak wiadomo, z wiekiem rosną wymagania, ale też umiejętności. Starsze dzieci potrafią dłużej skupić się na jednym zadaniu, wykonują je precyzyjniej i bardziej dbają o estetykę. Aby wspomóc ich rozwój manualny, warto zachęcić je do robótek ręcznych. Szydełkowanie świetnie uczy cierpliwości i daje ogromną satysfakcję, gdy widzimy postępy. Dziewczynki mogą w ten sposób wykonać własnoręcznie np. torebkę, którą będą potem potem nosić, a chłopcy torbę na swoje skarby, lub futerał na ulubioną zabawkę. Takie umiejętności pozostają na dłużej, a w przyszłości mogą stać się inspiracją do rozwinięcia swoich talentów na większą skalę np. w formie stworzenia własnej marki.

Naka szydełkowania

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawe rzeczy i zestawy, jak dziecko lubi rysować i ogólnie działaś artystycznie to warto, ale dziecko musi chcieć. U mnie jest dwójka, z czego jedne nie cierpi rysować, malować ani lepić, za to drugie nie wypuszczałoby kredek z rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj