Rawlplug – historia pioniera i producenta, którego naśladują firmy na całym świecie

1
2568
Kolaż dla firmy Rawlplug

Zamocowania to dziedzina, która rozwijała się przez lata, praktycznie od początku 1913 roku kiedy John Rawlings wynalazł i opatentował pierwszy na świecie kołek z koszulką. Tak naprawdę jednak dopiero w 1919 roku pojawiły się gwarantujące sukces rozwiązania w kwestii zamocowań, które związane są z powstaniem firmy Rawlplug w tym samym roku. Przyjrzyjmy się zatem historii tej marki o ugruntowanej od wielu lat pozycji w Europie i na świecie.

Skąd wzięło się połączenie nazw firm Rawlplug i Koelner?

Zanim przejdziemy do historii pioniera w dziedzinie zamocowań warto wspomnieć o fuzji (przejęciu przez firmę Koelner brytyjskiego Rawlpluga) jaka nastąpiła 2005 roku. Natomiast 21 czerwca 2013 roku firma Koelner S.A. zmieniła nazwę na Rawlplug S.A. i można śmiało powiedzieć, że jest to nobilitacja firmy Rawlplug, dotąd była ona tylko jedną z nazw funkcjonujących pod szyldem Koelner S.A.

Prezentacja firmy Rawlplug

Czym zajmuje się firma Rawlplug i jaki jest zakres jej działania?

Grupa Rawlplug dostarcza swoje produkty dla budownictwa, motoryzacji, przemysłu maszynowego i elektromaszynowego, przemysłu wydobniczego, stoczniowego, drzewnego oraz energetycznego i drogowego. Jest to więc międzynarodowy holding skupiający zakłady produkcyjne i spółki dystrybucyjne z 16 krajów świata, natomiast tu doczytasz więcej na temat Rawlplug i oferty: https://www.koelnerpolska.pl/rawlplug/informacje, która obejmuje najwyższej klasy elementy złączne, wyroby gwintowane, kotwy chemiczne, wiertła, piły tarczowe, a także narzędzia i elektronarzędzia.

Dawne dzieje czyli jak zaczęła się historia firmy Rawlplug?

W latach 1887 do 1897 bracia Rawlings założyli firmę, która świadczyła usługi hydrauliczne. Rok 1910 przyniósł Johnowi Rawlingsowi pierwszy sukces – wynalazł on bowiem kołek rozporowy, który w 1911 został opatentowany. A wszystko to stało się za sprawą zlecenia z British Museum, które zażyczyło sobie zamontowania instalacji elektrycznej w sposób nie naruszający ścian i zarazem estetyczny. Natomiast już w 1912 nastąpiła rejestracja znaku towarowego Rawlplug®. W 1919 roku powstała z kolei pełna nazwa, którą nadali firmie bracia Rawlings – The Rawlplug Company Ltd. Kolejną innowacją firmy było wynalezienie w 1930 roku pierwszej na świecie kotwy mechanicznej Rawlbolt®, która również została opatentowana. W 1969 roku natomiast w fabryce w Glasgow ruszyła produkcja kołków rozporowych z koszulką z tworzywa.

Dawne zdjęcie firmy Rawlplug

Jakie były początki ogromnego biznesu Koelnerów?

Jak to zwykle bywa z wielkimi firmami, swój początek mających w małych przedsiębiorstwach, tak jest i z firmą Koelner, która swój biznes rozpoczynała w …garażu. W 1981 roku komunistyczne represje spowodowały, że Antoni i Krystyna Koelnerowie stracili pracę, a ich syn Przemysław został internowany. Rodzina Koelnerów została więc bez większych szans na utrzymanie. Jeden ze znajomych pożyczył im jednak wtryskarkę, za pomocą której rodzina rozpoczęła produkcję guzików. Po guzikach przyszedł natomiast czas na kołki rozporowe, klucze nasadowe i doniczki, z czego te pierwsze stały się powodem osiągnięcia światowego sukcesu.

Kiedy marka rośnie w siłę – jak poszerzał się asortyment firmy?

Pionierska firma Koelner tak naprawdę powstała w 1982 roku we Wrocławiu pod nazwą ”Tworzywa Sztuczne Krystyna Koelner”. Po czterech latach działalności opartej na produkcji guzików, plastikowych uchwytów, kluczy nasadowych i doniczek, w 1986 roku we Wrocławiu ruszyła produkcja kołków rozporowych. Rok 1993 przyniósł natomiast niebywały sukces – wyprodukowano pierwszy w Europie Środkowej kołek rozporowy do szybkiego montażu.

Czy jednak pasmo powodzeń może trwać nieprzerwanie? Firma Koelner jest przykładem tego, jak przeciwności losu potrafią nie tylko wzmocnić pozycję, ale i stanowić inspirację. W 1997 roku bowiem firmę dotknęła powódź stulecia. Mimo, że bracia Przemysław i Radosław Koelnerowie wywieźli wszystkie wartościowe rzeczy lub podnieśli do poziomu 50-60 cm nad poziom gruntu, fala powodziowa zaskoczyła ich. W fabryce i biurach woda zatopiła wszystko do poziomu około dwóch metrów. Bracia wiele czasu spędzili na dachu siedziby, co dało im nie tylko czas na przemyślenia, ale także utwierdzili się w przekonaniu, że w działalność każdej firmy wpisane są także straty. Na szczęście te nie były duże, gdyż tylko na 1,5 mln złotych z czego część pokryło ubezpieczenie. Czas i warunki pogodowe okazały się jednak działać na korzyść Koelnerów, ludzie zaczęli bowiem hurtowo kupować materiały budowlane.

W czym przejawia się innowacyjność firmy?

1998 roku firma Koelner zastosowała innowacyjną metodę obtrysku elementów metalowych (natomiast w tym samym roku w UK firma Rawlplug otrzymała certyfikat ETA – Europejskiej Aprobaty Technicznej). To jednak nie wszystko, W latach 90-tych w ofercie firmy pojawiają się nowoczesne mocowania, które są sprowadzane z zagranicy. Kolejne lata przynoszą natomiast następny przełom: rozszerza się i unowocześnia produkcja dzięki wykorzystaniu przepisów promujących zatrudnianie niepełnosprawnych. Obecnie spółka jako zakład pracy chronionej nie płaci podatków, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze inwestuje w nowe rozwiązania. Nie dość, że firma daje zatrudnienie osobom niepełnosprawnym – pracuje tam 74 % osób z orzeczeniem – to jeszcze angażuje się w organizowanie imprez charytatywnych i promowanie sportu we Wrocławiu.

Praca w firmie Rawlplug

Jak wyglądało przejęcie lokalnych spółek i firmy Rawlplug przez firmę Koelner?

W 2000 roku firma Koelner zakupiła przedsiębiorstwo Metalzbyt, a 2001 roku Modeco Sp. z o.o. 2004 rok przyniósł firmie Koelner duże zmiany, bowiem firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i przejęła przedsiębiorstwo Wapienica. Natomiast 2005 rok to już słynne wchłonięcie szkockiego producenta wkrętów Rawlplug czyli firmy z ponadstuletnią tradycją. W ten sposób Koelnerowie stali się potentatami inwestycyjnymi na skalę Europejską.

Blaski i cienie – jak nowe inwestycje zaważyły na losach firmy Koelner?

W 2006 roku Koelnerowie zaczęli tracić panowanie nad zagraniczną ekspansją firmy, bowiem za zwiększeniem przychodów nie szły szybkie zmiany w logistyce, finansach oraz kontrolingu. Kiedy brytyjscy pracownicy firmy Rawlplug zaczęli swoje protesty, na arenie ponownie pojawiła się Krystyna Koelner, wtedy już kobieta 70-letnia. Obietnica wyższych dopłat na emeryturę i brak zatrudniania tańszych pracowników zażegnały na jakiś czas konflikty. Planu jednak nie można było zrealizować dopóki nie ruszyła produkcja na nowych maszynach sprowadzanych z USA, na które trzeba było czekać 10 miesięcy. W 2007 roku firma zmuszona była zwolnić pracowników i wypłacić odprawy, a sytuację dodatkowo skomplikowało jeszcze przejęcie Śrubexu w 2006 roku, które było wymuszone koniecznością przeniesienia produkcji Rawlplug do Polski.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – firma Koelner przejmując łańcuckiego producenta śrubek zyskała idealne miejsce na produkcję. Podobnie jak po powodzi w 1997 roku, tak i teraz firma zaczęła na nowo podnosić się z kryzysu, o czym świadczy fakt, że w 2008 roku Koelnerowie wykupili znanego w Niemczech producenta kotew chemicznych Stahl.

Rok 2013 rokiem wielkich zmian w firmie Koelner

Pomału zmierzamy do opisania moentu kulminacyjnego w działalności firmy i tym samym do wydarzenia z 2013 roku kiedy firma Koelner zmieniła nazwę na Rawlplug (po utworzeniu w 2012 roku Centrum Usług Wspólnych grupy Koelner S.A i Koelner Rawlplug IP). Wiąże się to naturalnie z 2005 rokiem kiedy firma Koelner przejęła brytyjskie przedsiębiorstwo Rawlplug Ltd.

Jak zatem możliwe stało się połączenie obu firm o odmiennych pogladach korporacyjnych i dzielącej je odległości geograficznej? Jak już zostało wspomniane produkcja z firmy Rawlplug z Wielkiej Brytanii została przeniesiona do Polski. Po tej fuzji przebudowie uległa nie tylko struktura wewnętrzna firmy, ale także przeprowadzone zostały liczne modernizacje, które wiążą się z efektywnością ekonomiczną, ochroną środowiska oraz poprawą bezpieczeństwa pracy. Takie podejście można nazwać podejściem holistycznym, ukierunkowanym na zrównoważony rozwój firmy. Przejawia się on natomiast w odpowiedzialności społecznej, dbałości o środowisko oraz innowacyjności.

Kolaż dla firmy Rawlplug

Jakie są proekologiczne i humanitarne cele firmy Rawlplug?

Jako firma odpowiedzialna społecznie, a także ”firma z duszą” Rawlplug w 2015 roku podjął inicjatywy ograniczające wpływ swojej działalności na ekosystem. W czerwcu i listopadzie 2015 roku w centrali firmy Rawlplug we Wrocławiu zorganizowano zbiórkę elektrośmieci czyli niepotrzebnych urządzeń elektronicznych, gdzie zebrano ich 272 kilogramy. Przez cały rok na terenie Wrocławia firma prowadziła także zbiórkę zużytych baterii i akumulatorów. Na tym jednak nie kończy swojej prospołecznej działalności Rawlplug, dzięki akcji ”Ciuch w ruch” czyli zbiórce ubrań nadających się do noszenia, firma wspomogła najbiedniejsze kraje z Afryki, Azji i Europy. Środki pieniężne z każdego zebranego kilograma tekstyliów przekazywane są na konto ”Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Rawlplug wziął również udział w akcji ”Sprzątania Świata” stając się fundatorem narzędzi do sprzątania przeznaczonych dla jednej ze szkół podstawowych we Wrocławiu.

Firma Rawlplug prezentuje także innowacyjne podejście do klienta poprzez realizację programu społecznościowo-biznesowego „Modeco Challenge”. Jego celem jest zbudowanie społeczności osób połączonych nie tylko relacjami biznesowymi, ale i pasjami. Elementem programu jest również podnoszenie wiedzy na temat użytkowania narzędzi oferowanych przez firmę Rawlplug. „Modeco Challenge” jest długoterminowym programem, który będzie rozwijany przez lata.

Globus w trawie

Jakie firma Rawlplug ma plany biznesowe na dalsze lata?

Rawlplug oprócz wspierania akcji charytatywnych i zaangażowania społecznego jest także prężnie działającą spółką. W drugim kwartale 2017 roku Rawlplug zamierza założyć spółkę na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Podstawowym celem spółki ma być zbadanie potencjału rynku w Stanach Zjednoczonych, a także ustalenie zapotrzebowania na produkty firmy. Ponadto spółka wyznacza sobie na kolejne lata konkretne cele strategiczne i operacyjne. Te pierwsze to wzrost efektywności wewnętrznej, wzrost sprzedaży i utrzymanie tempa realizacji innowacji. Z kolei cele operacyjne na dalsze lata to optymalizacja celów i procesów, odpowiedzialność społeczna, prowadzenie wewnętrznych audytów biznesowych i nadzór zarządczy nad spółkami zależnymi.

Jaki jest przepis na sukces według prezesa firmy Rawlplug?

Mimo wielu propozycji sprzedaży udziałów w spółce, Radosław Koelner, prezes i akcjonariusz, zawsze ma jedną odpowiedź dla tego typu działań: ”spółka nie jest na sprzedaż”. Dlaczego temu gigantowi w swojej dziedzinie tak bardzo zależy na kontynuowaniu tradycji i rozwoju firmy na międzynarodową skalę? Radosław Koelner tłumaczy swoją decyzję tym, że marka jest trzecim największym producentem zamocowań w Europie, co powinno zostać zauważone przez innych inwestorów.

Dlaczego jednak konkurencja nigdy nie dosięgnie pioniera? Prawdopodobnie jest to kwestia cierpliwości, jak przyznał w wielu wywiadach Radosław Koelner. Firma inwestująca powinna także brać pod uwagę sytuację na różnych rynkach i fakt, że na efekty pracy trzeba poczekać nieraz znacznie dłużej. Zmiana nazwy także przyniosła firmie pozytywne zmiany. Wystarczy spojrzeć na Wielką Brytanię, która jest rodzimym rynkiem marki Rawlplug. Tam spółka odzyskała już trwałą rentowność poprzez bezpośrednią współpracę z lokalnymi dystrybutorami. Radosław Koelner podkreśla także, że jest twórcą, a nie odtwórcą, a biznes traktuje nie jako pole walki czy bezwzględne dążenie do wzbogacenia się. Prezes spółki pamięta bowiem podejście swojego ojca, który zawsze powtarzał mu, że biznes jest grą, którą należy starać się wygrać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj