Ortodoncja – co to jest? dla kogo potrzebne?

2
1991
Wizyta u ortodonty

Kiedyś na wizyty do ortodonty chodziły wyłącznie dzieci, dziś z wadą zgryzu walczy każdy, niezależnie od wieku. W końcu piękny i prostu uśmiech to nasza wizytówka. Dlatego sprawdź, kiedy będziesz potrzebować pomocy specjalisty.

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej mówi się o „prostowaniu” zębów w odniesieniu do poprawy ich wizualnego wyglądu, jednak jest to jeszcze ważne ze względu na poprawę wymowy oraz umożliwienie prawidłowego odgryzania i rozdrabiania pokarmu.

Leczenie ortodontyczne to długi proces, który składa się z wielu etapów. Najpierw specjalista diagnozuje problem oraz przygotowuje plan leczenia. Następnie najczęściej konieczne jest założenie aparatu na zęby oraz regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne, co kilka tygodni. Po zdjęciu aparatu stosuje się tzw. leczenie retencyjne, dzięki któremu wada zgryzu nie powinna powrócić. Dlatego ortodoncja wymaga profesjonalnego przygotowania (np. smigiel.net) i tak ważny jest wybór doświadczonego lekarza.

Wizyta u ortodonty

Kto potrzebuje leczenia ortodontycznego?

O tym, czy należy zastosować leczenie ortodontyczne, może zadecydować wyłącznie specjalista. Ale skąd masz wiedzieć, że należy się do niego zgłosić? Są pewne objawy, które powinny Cię zaniepokoić. Do trzech najbardziej popularnych i widocznych objawów wad zgryzu zalicza się asymetrię uśmiechu, wadę wymowy oraz zgrzytanie zębami. Niepokojące może być również ścieranie się zębów oraz nadmierne odkładanie kamienia.

Profesjonalnego leczenia z pewnością będą wymagać osoby z wysunięciem żuchwy (sytuacja, w której dolne zęby są za bardzo wysunięte do przodu) oraz z przodozgryzem górnym (tutaj zęby górne są zbyt mocno wysunięte). W przypadku nadmiernych szpar pomiędzy zębami lub wprost przeciwnie – gdy zęby są zbyt stłoczone, również konieczna będzie wizyta u ortodonty.

Gdy zauważysz u siebie te objawy, udaj się na wizytę do lekarza. On na podstawie gipsowego odcisku uzębienia lub badań rentgenowskich oceni, jak należy dalej postępować.

Dlaczego należy leczyć wady zgryzu?

Wad zgryzu nie można lekceważyć, niezależnie od wieku. Tym bardziej, że zarówno aparaty stałe, jak i ruchome, można zakładać dzieciom oraz dorosłym. A jakie mogą być następstwa nieleczonej wady zgryzu? W przypadku gdy zębów jest zbyt dużo i są stłoczone, bardzo trudno jest je prawidłowo czyścić, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju próchnicy. W skrajnych przypadkach możliwa jest również parodontoza, która nieleczona, skutkuje utratą zębów. Ponadto w wyniku wad zgryzu zęby mogą się ścierać, kruszyć, a nawet ułamywać. Częste jest również obniżenie dziąseł, nadwrażliwość zębów oraz przegryzanie policzków.

Nawet jeśli początkowe objawy wady zgryzu nie są niepokojące, to ich następstwa są bardzo poważne. Dlatego im wcześniej podejmiesz leczenie, tym lepiej. Będziesz mieć szansę na szybsze i pełne usunięcie wady zgryzu i co za tym idzie – koszty leczenia będą niższe. Najlepiej od razu zainwestować w dobry aparat ortodontyczny oraz w opiekę u doświadczonego specjalisty.

2 KOMENTARZE

  1. ortodonta w PRL taki jakiś był dodatkowy bo najważniejszy stomatolog który tylko rwał zęby a teraz proszę! okazuje się że stomatologia na ortodoncji stoi, dzieki za przybliżenie tematu, fajnie się czyta

  2. O zęby trzeba dbać i choć wielu z nas wolałoby unikać dentystów, to jednak jest to złe podejście. Ortodoncja tak samo, a wady zgryzu zdecydowanie powinno się leczyć chociażby dla naszego własnego komfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj