Jak sprawdzić biuro podróży? Jak wybrać uczciwe i sprawdzone?

2
2065
wakacje w ciepłych krajach

Nareszcie masz urlop! Kilka tygodni wolnego, które możesz spędzić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Ale zanim rozsiądziesz się wygodnie w fotelu samolotu obierając kierunek: „przygoda”, musisz zastanowić się jaki jest cel twojej podróży i z usług jakiego biura chcesz skorzystać. Ofert na rynku jest bardzo dużo. Jak wybrać tą najlepszą? Opowiemy Ci o tym w naszym artykule!

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Zanim zdecydujesz się wykupić wycieczkę warto zapoznać się trochę z jej organizatorem. Możesz to zrobić na wiele sposobów. Po pierwsze skorzystać z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. W rejestrze tym widnieje około 4 tysiące biur podróży. Jeśli to, które chciałeś wybrać również się tam znajduje, możesz dowiedzieć się o nim wielu ciekawych informacji np. czy działa legalnie i posiada zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów. Niestety nie znajdziesz tu informacji o wiarygodności ekonomicznej biura.

Takie dane uzyskasz sprawdzając rejestry dłużników (Krajowy Rejestr Dłużników, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A, BIG InfoMonitor Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.). Jeśli wybrane przez Ciebie biuro znajduje się na którejś z tych list radzimy poszukać czegoś innego. Obecność w takim rejestrze świadczy o poważnych problemach finansowych. A to może mieć dla ciebie poważne konsekwencje. Chyba nie chcesz martwić się, czy bezpiecznie wrócisz do kraju lub o swoje ubezpieczenie?

kobieta wypoczywająca w wodzie

Chcesz dobrze wybrać biuro podróży? Internet Ci w tym pomoże!

A konkretnie to internetowe opinie. Tak wiemy, że nie warto sugerować się zdaniem innych i w każdym innym przypadku byśmy ci to odradzali, ale jest to wyjątkowa sytuacja. Nie zrozum nas źle! Nie chcemy, abyś rezygnował z wakacji marzeń tylko dlatego, że usłyszysz jakąś nieprzychylną opinię o jedzeniu w hotelu.

Opinie osób, które już skorzystały z usług danego biura powiedzą ci dużo o tym, czego możesz się po nim spodziewać w kwestii np. standardu hoteli, czy jakości pracy rezydentów. Pamiętaj! Im więcej niepochlebnych zdań na temat biura tym większe ryzyko, że ty również będziesz niezadowolony korzystając z ich usług!

Jakość to podstawa, czyli dlaczego warto sprawdzić certyfikaty?

Branżowe dowody uznania również są ważne, jeśli chodzi o to jakimi kryteriami powinieneś się kierować wybierając biuro podróży. Im jest ich więcej, tym masz większą pewność, że dana firma jest rzetelna i dobrze świadczy swoje usługi. A czego konkretnie szukać? Najlepiej dokumentów potwierdzających rzetelność czy godeł promocyjnych lub wyróżnień np. Polskiej Izby Turystyki, która jest najważniejszą instytucją, jeśli chodzi o branżę turystyczną.

dziecko na plaży

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając biuro podróży?

Przeglądając internetowe opinie i rejestry warto również zajrzeć na stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Znajdziesz na niej rejestr klauzul niedozwolonych. To z niego dowiesz się, czy twoje biuro przy zawieraniu umów stosowało praktyki krytykowane przez UOKiK. Taka krytyka może oznaczać, że firma, której chcesz zaufać celowo wprowadza swoich klientów w błąd.

Po co więc ryzykować? Sprawdzając wszystkie wymienione przez nas w artykule informacje zyskasz gwarancję, że decydując się na usługi danego biura miło i bez żadnych problemów spędzisz urlop. Chyba lepiej poświęcić chwilkę na przejrzenie sieci, niż doświadczyć najgorszego urlopu w swoim życiu?

2 KOMENTARZE

  1. Teraz to nie jest taka łatwa decyzja. Co chwilę się słyszy się, że jakieś biuro bankrutuje i potem może być bardzo duży problem ze zwrotem pieniędzy albo co gorsza z powrotem z wakacji…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj