Czy można zajść w ciążę podczas okresu, czyli kilka słów o kobietach

1
2808
ciąza podczas okresu

Ciąża z palca, ciąża przez ubranie, ciąża przez całowanie, ciąża przez myślenie? Na forach internetowych aż roi się od bzdur, o które pytają nastolatki, ale co gorsze? Nie tylko one. Świadomość kobiet na temat własnego ciała jest w Polsce zatrważająca. Przecież to podstawowa wiedza, jaką powinno się nabyć, chociażby z tego względu, że jest się właśnie kobietą. Nie tylko brak odpowiedniej edukacji seksualnej, czy w ogóle zdrowotnej, w Polsce kuleje, ale też własne chęci. A przecież tak niewiele trzeba, żeby nie zadawać potem pytań w stylu: Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Zacznijmy od podstaw

Tak, kobiety mają okres. To chyba jedyna wiedza, jaką posiada 100% kobiet, ale w sumie ciężko to przeoczyć. Okres, miesiączka, menstruacja. Inne nazwy pominę. Nie wiedzieć czemu, wśród kobiet to wciąż temat tabu. Więcej się mówi o eutanazji czy aborcji niż o tym, przez co przechodzą kobiety co miesiąc, a tak być nie powinno, w końcu to jak najbardziej rzecz naturalna. To co w końcu z tym zakazanym tematem?

Czym jest miesiączka?

Przynajmniej nazwa sugeruje zdrowotnym ignorantom, że ta pojawia się co miesiąc. Pierwsza miesiączka zwykle pojawia się między 12. a 13. rokiem życia. W okresie dojrzewania nie jest ona jeszcze tak regularna jak później. Najważniejsze, żeby zapamiętać, że jest to pierwszy etap cyklu. Kiedy już to pojmiemy i nauczymy się obserwować własne ciało będzie to przydatne, np. w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych.

Krwawienie jest spowodowane złuszczaniem się nabrzmiałej błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Brzmi jak scena z horroru, ale w rzeczywistości nie jest to takie groźne jak sam opis wskazuje. Zwykle trwa to 3-5 dni, chociaż niektóre kobiety mają miesiączkę przez tydzień i też jest to zupełnie normalne.

Faza folikularna

Zazwyczaj kobiety w tym miejscu przestają o tym czytać, bo boją się skomplikowanej nazwy. A przecież to wszystko dzieje się w naszym organizmie, i to co miesiąc! Po okresie znów zaczyna narastać nabłonek błony śluzowej macicy. Zwiększa się poziom FSH i estrogenu, co działa na jajniki i pobudza pęcherzyki Graffa. Jak to zwykle bywa w przyrodzie, szansę na przetrwanie ma najsilniejszy.

Co to jest owulacja?

Czyli jajeczkowanie. W tym czasie szansa na zajście w ciążę jest największa, a wszystko przez wymieniony wyżej pęcherzyk. Pojawia się ona między 12. a 16. dniem od końca cyklu. Zdarza się, że przez zmiany hormonalne, i nie tylko zresztą, jakie wtedy zachodzą w organizmie, może wystąpić ból owulacyjny, a nawet krwawienie.

Ile trwa faza lutealna?

Trwa przeciętnie 2 tygodnie, aż do kolejnego okresu. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obniża się poziom hormonów i znów dochodzi do złuszczania się niepotrzebnej błony śluzowej. Tak to wygląda oczywiście w wielkim skrócie.

Ile wynosi długość cyklu?

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni. A może nie tyle prawidłowy, co średni. Odchylenia od tej liczby są zupełnie normalne. Zdarza się, że mogą wynosić nawet 7 dni i nie ma w tym nic niepokojącego.

Czy można zajść w ciąże w trakcie okresu?

Można zajść w ciążę podczas okresu, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Tutaj wiele zależy od plemników naszego ukochanego, które mogą przeżyć nawet tydzień i są przez ten czas zdolne do zapłodnienia. A tutaj co się kłania? Znajomość metod antykoncepcji, o której Polki też nie mają perfekcyjnej wiedzy. Niestety.

Poprzedni artykułBrafitting, czyli jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza
Następny artykułKiedy dziecko zaczyna mówić, czyli to dziś jest ten dzień!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj