Czy można zajść w ciążę podczas okresu, czyli kilka słów o kobietach

1
2960
ciąza podczas okresu

Na forach internetowych często aż roi się od bzdur, o które pytają nastolatki. Wiedza na temat własnego ciała wśród młodych dziewczyn czasami mocno kuleje, co może wynikać z nieodpowiedniej edukacji seksualnej. Czy można zatem zajść w ciążę podczas okresu? Dziś odpowiemy na to nurtujące pytanie.

Czym jest miesiączka?

To, że kobiety mają okres to chyba wiedza, jaką posiada każdy, ale w sumie ciężko to przeoczyć. Okres, miesiączka czy menstruacja, nie wiedzieć czemu, wśród młodych kobiet wciąż jest tematem tabu. Więcej się mówi o eutanazji czy aborcji niż o tym, przez co przechodzą dziewczyny co miesiąc, a tak być nie powinno, w końcu to jak najbardziej naturalne.

Pierwsza miesiączka zwykle pojawia się między 12. a 13. rokiem życia. W okresie dojrzewania nie jest ona jeszcze tak regularna jak później. Najważniejsze, żeby zapamiętać, że jest to pierwszy etap cyklu. Kiedy już to pojmiemy i nauczymy się obserwować własne ciało, będzie to przydatne, np. w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych.

Krwawienie jest spowodowane złuszczaniem się nabrzmiałej błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Brzmi jak scena z horroru, ale w rzeczywistości nie jest to takie groźne jak sam opis wskazuje. Zwykle trwa to 3-5 dni, chociaż niektóre kobiety mają miesiączkę przez tydzień i też jest to zupełnie normalne.

Po okresie następuje faza folikularna, czyli znów zaczyna narastać nabłonek błony śluzowej macicy. Zwiększa się poziom FSH i estrogenu, co działa na jajniki i pobudza pęcherzyki Graffa.

Co to jest owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie. W tym czasie szansa na zajście w ciążę jest największa, a wszystko przez wymieniony wyżej pęcherzyk. Pojawia się ona między 12. a 16. dniem od końca cyklu. Zdarza się, że przez zmiany hormonalne, i nie tylko zresztą, jakie wtedy zachodzą w organizmie, może wystąpić ból owulacyjny, a nawet krwawienie.

Ile trwa faza lutealna?

Faza lutealna trwa przeciętnie 2 tygodnie, aż do kolejnego okresu. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obniża się poziom hormonów i znów dochodzi do złuszczania się niepotrzebnej błony śluzowej. Tak to wygląda oczywiście w wielkim skrócie.

Ile wynosi długość cyklu?

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni. A może nie tyle prawidłowy, ile raczej średni. Odchylenia od tej liczby są zupełnie normalne. Zdarza się, że mogą wynosić nawet 7 dni i nie ma w tym nic niepokojącego.

Czy można zajść w ciąże w trakcie okresu?

Okazuje się, że można zajść w ciążę podczas okresu, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Tutaj wiele zależy od plemników ukochanego, które mogą przeżyć nawet tydzień i są w tym czasie zdolne do zapłodnienia. Z tego względu bardzo ważna jest znajomość metod antykoncepcji, na temat której młode Polki często też nie mają odpowiedniej wiedzy.

Znajomość własnego ciała jest niezwykle ważna zarówno w planowaniu ciąży, jak i jej zapobieganiu. Naszym zdaniem warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych stron internetowych, a także medycznych książek, które dostarczają rzetelnych informacji. Nie należy także bać się rozmawiać na ten temat. A jakie jest Twoje zdanie w związku ze znajomością kobiecego ciała? Daj znać w komentarzu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj