Jak karmić małego kota?

1
2404
Mały kotek

Małe koty, podobnie jak wszelkie małe stworzenia, przez zwierzęta aż po ludzi wymagają szczególnej troski, a w pierwszych tygodniach i miesiącach swojego życia także specjalnego pożywienia. Najlepsze byłoby przede wszystkim mleko matki, jednak czasem zdarza się ta konkretna opcja odpada i wtedy trzeba zająć się zwierzęciem osobiście. Jak powinno się karmić małe koty? Czego im potrzeba do prawidłowego rozwoju?

Czym się żywi mały kot?

Każda istota zmienia swój jadłospis w miarę rozwoju i z kotami jest tak samo. Przez pierwsze tygodnie życia kocię żywi się tylko i wyłącznie mlekiem matki, które jest bogate we wszystkie najpotrzebniejsze składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju. Dopiero po tym czasie mały kotek zaczyna powoli przyswajać się do innych pokarmów. Trzeba jednak pamiętać, że przez te cztery tygodnie nie powinno się dawać kotu niczego innego. Jeżeli w tym czasie mleko matki jest niewystarczające, albo matka nie może karmić kocię, wówczas potrzebne jest specjalnie spreparowane mleko zastępcze.

Śpiące kocię

Mleko zastępcze – czyli jakie?

Takie mleko można wykonać samemu. Potrzeba do tego zwykłego mleka, do kupienia w każdym sklepie, najlepiej tego o wyższym współczynniku tłuszczu, łyżeczka oleju rzepakowego, kropla witamin (obojętne czy dla ludzi, czy dla zwierząt), dwa żółtka oraz odrobina syropu kukurydzianego. Wszystko to trzeba ze sobą zmiksować oraz podgrzać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy taka mieszanka będzie rzeczywiście dobra, najlepiej będzie pójść do weterynarza. Kocię karmi się ze specjalnej butelki dla zwierząt, ale mogą to być również butelki dla niemowląt.

Jak często karmić kota?

Kocię powinno się karmić około 6 razy na dzień, przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie jego życia, a w późniejszym czasie, czyli po okresie dwóch tygodni, ilość karmień ograniczyć do czterech. Trzeba pamiętać o tym, że powinno się dokonywać karmienia regularnie co określoną ilość godzin, także w porze nocnej i powinno to trwać aż do momentu usamodzielnienia się kociąt.

Kocięta owinięte w kocyk

Przystosowanie do nowego pokarmu

Gdy kocię osiągnie już odpowiedni wiek, czyli po okresie około czterech tygodni, dochodzi do zmiany w sposobie żywienia i z pokarmów płynnych stopniowo zaczyna się przenosić na pokarm stały. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie kociakom rozmoczonego w wodzie lub mleku pokarmu, aby ułatwić mu przeżuwanie. W tym czasie zwierzę uczy się także jedzenia z miseczki, ale początkowo dobrze aby naczynie było płaskie. Wówczas można też podawać trochę suchej i mokrej karmy oraz chrupek, dzięki czemu kotek przyzwyczaja się do nowych konsystencji innych niż tylko płyn.

Mały kot wymaga wiele cierpliwości

Początku bywają trudne i jak w przypadku małego dziecka, trzeba przy małym kocie wykazać się zarówno cierpliwością, jak i ostrożnością. Z czasem jednak będzie coraz łatwiej, a zwierzę im będzie starsze, tym bardziej samodzielne. Najważniejsze są pierwsze 4 tygodnie życia kotka, potem maluch zaczyna się usamodzielniać i jeść zwykłe pokarmy już zdecydowanie bardziej różnorodne. Trzeba jednak obserwować zwierzę, bo każde jest nieco inne i może przestawiać się z jednego pokarmu na inne w nieco innym czasie, a jeżeli mamy problem z karmieniem kociąt, zawsze dobrze jest się poradzić lekarza weterynarii.

1 KOMENTARZ

  1. Tak jak poniżej ktoś napisał kot powinien jak coś dostawać specjalne mleko bez laktozy.Co do karm ja swoim maluszkom kupuję suchą Iams,która będzie podstawą ich żywienia już do samego końca.Z czasem urozmaiceniem diety kota jest kawałek mięska tylko broń boże nie wieprzowiny -ja kupuję indyka lub cielęcinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj