Jak zaufać mężczyźnie? Zaufanie jako podstawa związku

1
6431
Całująca się pod drzewem para ludzi

Zaufanie – słowo niezwykle ważne i niosące ze sobą szereg istotnych znaczeń. Zaufanie jest fundamentalną częścią w stosunkach międzyludzkich, a także, albo i zwłaszcza w związku między mężczyzną a kobietą. Kobietą ciężko jednak przychodzi zaufanie mężczyźnie, szczególnie gdy raz zostały zranione. Jak zaufać mężczyźnie? Co zrobić, by związek był udany?

Poznanie siebie – podstawa związku

Wspólne życie to inaczej dzielenie się ze sobą wszystkimi swoimi troskami i radościami i przeżywanie ich wspólnie. Żeby to robić trzeba jednak najpierw sobie zaufać i dopuścić drugą stronę do siebie, pozwolić być przy sobie, pomagać sobie wzajemnie, cieszyć się i smucić razem, a także szukać rozwiązać w trudnych sytuacjach. Zaufanie nierozerwalnie wiąże się także ze znajomością partnera – wiedza o nim sprawia, że znamy jego upodobania, pragnienia, cele, sposób bycia i zachowania, a to pozwala na wzajemną akceptację.

Dbajcie o siebie nawzajem

Związek nie jest czymś jednostronnym – oboje partnerów musi zadbać o wspólne relacje. Dbać o siebie i troszczyć się, by móc poznać się w pełni i wiedzieć czego druga strona może potrzebować. Wiele kobiet wzdraga się przed tym, uznając, że to przede wszystkim mężczyzna musi o nie dbać, a to jest błąd, a troska działa w obie strony. Trzeba otworzyć się na partnera i pozwolić mu się poznać.

Szczęśliwa para

Nie myśl o mężczyźnie w kategoriach poprzednich związków

Gdy raz zostaniemy zranione, bardzo ciężko jest nam potem zaufać komuś innemu. Wchodzimy w nowy związek i zaczynamy patrzeć na obecnego partnera przez pryzmat poprzedniego, który nas zranił i zdradził. Tak jednak nie można robić – pamiętaj, że to inny mężczyzna i porównywanie go do poprzednika z pewnością w niczym nie pomoże. Chcąc stworzyć udany związek trzeba się na niego otworzyć, a nie tworzyć nowe przeszkody, które mogą zablokować nam drogę do szczęścia.

Najpierw zaufaj sobie

Nie można ufać innym ludziom, nie ufając najpierw sobie. Żaden człowiek nie jest idealny i każdy ma jakieś wady i popełnia błędy. Jeżeli jednak nasze postrzeganie siebie jest negatywne, to jak mamy pozytywnie postrzegać innych? Należy zaakceptować siebie, by w ten sposób dać szansę naszemu partnerowi i nie patrzeć na niego krzywo za każdym razem, gdy coś się nie uda.

Kobieta i mężczyzna leżący na masce samochodu

Nie myl zaufania z naiwnością

Jak zostało wspomniane, zaufania działa w dwie strony i obie muszą się o nie postarać, jednak nie wiąże się to z tym, by na wszystko patrzeć super optymistycznie i że wszystko się jakoś ułoży. Zaufanie to nie tyle niedostrzeganie błędów i potknięć i stwierdzanie, że jakoś to będzie, ale dogłębne zrozumienie drugiej osoby i wspólne podążanie przez życie.

Nie kontroluj wszystkiego

Ufając drugiej osobie dajemy jej możliwość do podejmowania samodzielnych decyzji, które naszym zdaniem są w pełni przemyślane i korzystne dla otoczenia i dla nas. Starając się wszystko pilnować i mieć nad tym kontrole ograniczamy tym samym wolną wolę partnera, tworzymy napięcie i stwarzamy niezdrową relację, co musi skończyć się źle. Nie da się tak żyć, dlatego najlepiej jest odpuścić i dać żyć drugiej sobie razem z tobą, a nie pod tobą.

Ludzie boją się zaufać innym, bo obawiają się zranienia. Prawda jest jednak taka, że warto jest zaufać, a potem się rozczarować, niż przez całe życie iść całkiem samotnie, nie dopuszczając do siebie nikogo.

1 KOMENTARZ

  1. No tak to już jest w życiu, że pojawiają się kłótnie w związku. Trzeba jednak pójść na kompromis, walczyć o związek. Zaufanie to podstawa… choć czasem sobie myśle, że ten jeden procent niepewności występuje u prawie każdej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj