Jak powstrzymać apetyt? Jak walczyć z ciągłym uczuciem głodu?

1
2213
Kobieta jedząca makaron

Wilczy apetyt, ciągłe uczucie głodu, często podjadanie i brak samokontroli w tym zakresie. Ciągłe uczucie głodu sprawia, że moglibyśmy tylko jeść i jeść, a zbędne kilogramy tylko się od tego pomnażają. Ciężko się od tego powstrzymać i wciąć nas coś kusi. Jak powstrzymać głód i zahamować nadmierny apetyt na jedzenie? Warto dowiedzieć się o tym kilku rzeczy.

Skąd się bierze ciągłe uczucie głodu?

Ciągłe burczenie w brzuchu i to nieprzyjemne uczucie głodu, które nam towarzyszy bywa niezwykle krępujące. Siedzimy spokojnie i czujemy jak zaczyna w nas bulgotać, żołądek się ściska i czeka na to, aż wrzucimy do niego jedzenie. Dlaczego tak jest? Wszystko tak naprawdę siedzi w naszej głowie, ponieważ ośrodek odpowiadający za sytość mieści się w mózgu. Gdy jesteśmy głodni spada poziom hormonu odpowiedzialnego za sytość i wówczas nasz mózg otrzymuje informację, że trzeba coś zjeść. Jak sobie z tym radzić?

Pij dużo wody

Rzecz jasna chodzi to przede wszystkim o wodę niegazowaną, która jest świetnym zapełniaczem dla żołądka. Picie wody przed posiłkami i pomiędzy nimi sprawia, że żołądek jest oszukiwany i przez jakiś czas czujemy się nasyceni. Lepiej przy tym unikać wody gazowanej, a także słodkich napoi, jak herbaty z cukrem czy soki owocowe. Same w sobie są smaczne, ale dostarczając organizmowi tylko krótkotrwałą dawkę energii i po nich stajemy się szybko głodni.

Nalewanie wody do szklanki

Jedz regularnie

Nasz organizm działa na zasadzie przyzwyczajeń. Jemy o określonych porach, a to sprawia, że jak przychodzi odpowiedni czas, nasz żołądek zaczyna domagać się jedzenia. Najlepiej jest rozplanować pięć posiłków w ciągu dnia, w tym dania główne oraz drobne posiłki pomiędzy nimi. Najlepiej jest jeść niewielkie ilości jedzenia w niewielkich odstępach czasu, co pozwoli na ciągłe utrzymanie stanu nasycenia bez potrzeby dodatkowego podjadania. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, by posiłki te były bogate w najważniejsze składniki odżywcze, jak błonnik i białko.

Postaraj się o zdrowe przekąski

Główne dania to jedno, ale pomiędzy posiłkami również wypada coś zjeść, najlepiej jednak byłoby unikać słodyczy i szybkich przekąsek w postaci ciasteczek i chrupek. One sycą, ale na krótko, a dodatkowo są istnymi bombami kalorycznymi. Lepszym rozwiązaniem jest postawić na zdrowe przekąski jak owoce i warzywa, które powinny stać się twoimi nieodłącznymi towarzyszami. Owoce i warzywa są bogate w wodę, mają niską gęstość energetyczną i na dłużej zapełniają żołądek.

Owoce i warzywa pokrojone na desce

Udaj się na spacer

Często zaczynamy odczuwać głód ze względu na nudę, albo stres, jaki nam towarzyszy. Dobrze jest wtedy wyjść z domu i się przejść, albo znaleźć sobie jakieś inne zajęcie, które pochłonie nasze myśli. Czasem lepiej jest również zastanowić się głębiej nad tym, czy naprawdę jesteśmy głodni i potrzebujemy coś zjeść. Może się okazać, że wcale tak nie jest i jemu, bo zwyczajnie nie mamy nic innego do zrobienia. Zamiast siedzieć przed komputerem czy telewizorem dobrze jest wyjść na zewnątrz i się przewietrzyć. Zmiana otoczenia i zajęcie się innymi sprawami powinna skutecznie pomóc.

Dostrzegając niewłaściwe nawyki, można podjąć z nimi walkę i zacząć się kontrolować w kwestii podjadania. Trzeba tylko chcieć coś zmienić, a wyrabiając nowe przyzwyczajenia, nasz żołądek z pewnością będzie nam za to wdzięczny, a ciągłe uczucie głodu przejdzie do historii.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj