Jak ukryć kable? Sposoby na zamaskowanie kabli od telewizora czy komputera

0
2989
Plątanina kabli

Przy ilości sprzętu elektronicznego, jaki dziś posiadamy nie jesteśmy w stanie uwolnić się od kabli, do których ten sprzęt jest podłączony. Często bywa tak, że smętnie one zwisają, albo albo układają się w cały węzeł skutecznie pasując estetykę wnętrza. Co zrobić, żeby zamaskować, ukryć czy też odpowiednio ułożyć kable tak, by nie rzucały się one w oczy? Jest na to kilka sposobów i warto się z nimi zapoznać.

Listwy maskujące, jako sposób na ukrycie kabli

Jest to chyba jeden z popularniejszych sposobów do ukrycia niechcianych kabli. Listwy mają jedną bardzo podstawową rolę – maskują kable. Same w sobie listwy są oczywiście widoczne i najczęściej znajdują się na podłogach i ścianach, jednakże w tym wypadku nie szpecą i mogą być nawet ciekawą ozdobą. Najlepiej sprawdzają się przy niewielkiej ilości kabli bo od dwóch do czterech średniej grubości. Jest to dobre rozwiązanie zarówno w przypadku ukrywania kabli od telewizora, jak i komputera, które najczęściej plączą się gdzieś na podłodze.

Maskownice do kabli

Wbrew pozorom maskownice to nie to samo co listwy do kabli. Najczęściej są one wykonane z PCV i mogą pomieścić większą ilość kabli, niż w przypadku listw. Najczęściej montowane są na ścianach, ale mogą być także położone na styku ściany i podłogi. Ich konstrukcja pozwala na to, by przeprowadzić taką maskownicę nawet przez całe mieszkanie łącząc się ze wszystkimi pomieszczeniami

kable-sciana

Kable ukryte w ścianie

To kolejna możliwość do rozważenia. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o to, by wykuć w ścianie specjalne niewielkie korytko, gdzie pomieszczą się kable, a potem przykryć to specjalną płytą, ale można je też zagipsować jeżeli zostało ono właściwie i dobrze zabezpieczone. Najlepiej sprawdza się to w przypadku telewizorów wiszących na ścianie, a także innych sprzętów na niej się znajdujących.

Organizery do kabli

Obecnie jest to również coraz popularniejszy sposób nie tyle na ukrywanie kabli, co ich właściwe uporządkowanie, by nie plątały się po podłodze. Na rynku dostępnych jest wiele przykładów takich organizerów – plastikowych, aluminiowych i z innych tworzyw, które bardzo często pełnią również role dekoracyjne. Kable są widoczne, ale jednocześnie tworzą coś w rodzaju dodatkowej ozdoby. Można również pomyśleć o specjalnych oznaczeniach kabli, szczególnie gdy jest ich więcej, dzięki czemu nie będziemy się długo zastanawiać nad tym, jaki kable jest od czego.

Sprzęt z kablem

Pudełka i koszyki na kable

Czasem takie ukrywanie kabli można zrobić samemu i wcale nie trzeba do tego dużych nakładów pieniędzy i pracy. Można do tego wykorzystać chociażby zwykłe pudełko po butach i tworząc w nim dziury umieścić kable albo i całe przedłużacze, które często plączą się pod nogami. Można również użyć do tego koszyczków nawet takich plastikowych, które podwiesi się pod blatem stoły/biurka albo na jego boku, by w nim umieścić niechciane okablowanie.

Specjalnie przystosowane meble

Obecnie można również postarać się o zakup specjalnych mebli, które wyposażone są w dodatkowe otwory czy rowki umożliwiające przeciągnięcie czy ułożenie kabli z bardziej estetyczny sposób. Można znaleźć również takie meble, które zaprojektowane są tak, by dało się okablowanie skutecznie zamaskować. Dotyczy to zarówno stołów, biurek, jak i innych mebli typu stolików RTV. Takie rozwiązanie również z pewnością może nam wiele ułatwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj