Chrzest święty to bardzo ważne wydarzenie w życiu nowo narodzonego dziecka, Jego rodziców oraz najbliższej rodziny. Należy odpowiednio przygotować się do tego dnia, by uniknąć przykrych niespodzianek. Najważniejszy jest oczywiście komfort maluszka, ale jego rodzice powinni zaplanować wszystko w taki sposób, by i oni mogli ograniczyć stres i zmęczenie do minimum.

Chrzest – jak to wygląda w Polsce?

Oprócz przygotowania duchowego do sakramentu chrztu, należy zadbać także o aspekt formalny oraz o przygotowanie ewentualnego poczęstunku dla gości. Jeśli chodzi o to, jak zorganizować chrzciny z punktu widzenia ceremonii, wszystkie przygotowania należy rozpocząć od wyboru terminu uroczystości. W Polsce prawo kościelne zezwala na chrzczenie dzieci w ciągu całego roku, nie wyłączając okresu Wielkiego Postu i Adwentu.

W praktyce wygląda to jednak tak, że każda parafia ma własne zasady dotyczące przeprowadzania sakramentu chrztu, zwykle odbywa się on w jeden wybrany dzień miesiąca, np. w pierwszą lub ostatnią niedzielę. Tak, jak przy innych okolicznościach, tak i przy chrztach sprawdza się zasada, że najbardziej oblegane terminy to te w okolicach Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Jeśli nie chcemy, aby podczas ceremonii w kościele było mnóstwo ludzi, wybierzmy inne terminy. Organizacja chrztu dziecka w okresie wakacyjnym lub w czasie miesięcy jesiennych ma tę zaletę, iż cała msza trwa wtedy krócej, bo im więcej dzieci podczas nabożeństwa przystępuje do sakramentu chrztu świętego, tym dłużej trwa ceremonia.

Kiedy chrzcić dziecko?

Wybierając termin chrztu, weźmy pod uwagę także wiek dziecka. Nie należy chrzcić maluszków przed pierwszymi szczepieniami, ponieważ w dużym skupisku ludzi są bardziej narażone na infekcje i choroby. Dzieci starsze stają się bardziej absorbujące, chrzcząc zatem malucha mającego 10-12 miesięcy rodzice dziecka będą bardziej zmęczeni całą uroczystością. Najlepiej ochrzcić dziecko, gdy ma 2-3 miesiące, wówczas prześpi ono większą część uroczystości i będzie to najwygodniejsze rozwiązanie dla rodziców, oraz najmniej stresujące dla samego dziecka.

Chrzest dziecka

Jakich formalności trzeba dokonać przed chrztem?

Kiedy już wybierzemy termin, należy udać się do kancelarii parafialnej, w której trzeba ustalić datę i godzinę chrztu, wnieść stosowną opłatę oraz podać nazwiska rodziców chrzestnych. Chrzestnymi mogą być osoby pełnoletnie, pozostające w związku sakramentalnym lub stanu wolnego, które przystąpiły do sakramentu bierzmowania oraz są osobami wierzącymi i praktykującymi. Warto wybrać na rodziców chrzestnych osoby, z którymi na co dzień utrzymujemy kontakt, tak, aby mogły czynnie uczestniczyć w życiu maluszka. Chrzestnymi nie mogą zostać rodzice, dziadkowie, ani rodzeństwo dziecka.

Przed chrztem należy złożyć w kancelarii parafialnej odpowiednie dokumenty. Są nimi: akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców oraz zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych o tym, że spełniają warunki na chrzestnych. W wielu parafiach oprócz tego potrzebne będą kartki potwierdzające spowiedź rodziców i chrzestnyc oraz zaświadczenie o odbytym szkoleniu na temat istoty sakramentu i znaczenia związanych z nim symboli.

Gdzie zorganizować chrzciny dla gości?

Mówiąc o tym, jak zorganizować chrzciny, nie można pominąć kwestii poczęstunku dla gości, który jest niemal obowiązkiem po ceremonii kościelnej. Zarówno przygotowywanie imprezy w domu, jak i wyprawianie przyjęcia w lokalu ma wiele zalet, jak i wad.

Największymi zaletami domowych chrzcin jest to, że rodzice maleństwa mają pod ręką wszystkie niezbędne do pielęgnacji niemowlaka przyrządy oraz, że maluch jest w miejscu, które dobrze zna i w którym czuje się bezpiecznie. Wady to konieczność samodzielnego przygotowania wszystkiego, a później także posprzątania po przyjęciu. W domu mieści się też zazwyczaj mniej osób, dlatego to rozwiązanie jest dobre, jeśli zapraszamy niewielu gości.

Poczęstunek w restauracji wiąże się z koniecznością wcześniejszej rezerwacji terminu, większymi kosztami uroczystości i koniecznością zabrania ze sobą jedynie najważniejszych rzeczy dla maluszka, z drugiej jednak strony nie musimy się martwić o przygotowanie potraw, usadzenie gości, czy posprzątanie po przyjęciu. Decyzja należy do rodziców dziecka i gdy zastanawiają się, jak zorganizować chrzciny, powinni kierować się przede wszystkim dobrem maleństwa i własną wygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj