Jak zorganizować chrzciny?

0
3045

Chrzest święty to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców oraz najbliższej rodziny. Należy odpowiednio przygotować się do tego dnia, aby w miarę możliwości uniknąć przykrych niespodzianek. Rodzice powinni zaplanować wszystko w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć stres maluszka. Jednak jak to zrobić? Czytaj dalej!

Jak przygotować chrzciny dziecka?

Oprócz przygotowania duchowego do sakramentu chrztu należy zadbać także o aspekt formalny oraz o przygotowanie ewentualnego poczęstunku dla gości. Jeśli chodzi o to, jak zorganizować chrzciny z punktu widzenia ceremonii, wszystkie przygotowania należy rozpocząć od wyboru terminu uroczystości. W Polsce prawo kościelne zezwala na chrzczenie dzieci w ciągu całego roku, nie wyłączając okresu Wielkiego Postu i Adwentu.

W praktyce często wygląda to jednak tak, że każda parafia ma własne zasady dotyczące udzielania sakramentu chrztu. Zwykle uroczystość ta odbywa się w jeden wybrany dzień miesiąca, np. w pierwszą lub ostatnią niedzielę. Najbardziej oblegane terminy to te w okolicach Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jeśli nie chcesz, aby podczas ceremonii w kościele było mnóstwo ludzi, wybierz inną datę. Organizacja chrztu dziecka w okresie wakacyjnym lub w czasie miesięcy jesiennych ma tę zaletę, iż cała msza trwa wtedy krócej. Musisz pamiętać, że im więcej dzieci podczas nabożeństwa przystępuje do sakramentu chrztu świętego, tym dłużej trwa ceremonia.

Kiedy chrzcić dziecko?

Wybierając termin chrztu, weź pod uwagę także wiek dziecka. Starsze maluchy są bardziej absorbujące, dlatego mogą się nieco nudzić podczas mszy w kościele. Zatem chrzcząc brzdąca, który ma 10-12 miesięcy, rodzice dziecka muszą się liczyć z tym, że może on zacząć się wiercić. Najlepiej ochrzcić dziecko, gdy ma 2-3 miesiące, wówczas prześpi ono większą część uroczystości i będzie to najwygodniejsze rozwiązanie dla rodziców, a także mniej stresujące dla samego dziecka.

Chrzest dziecka

Jakich formalności trzeba dokonać przed chrztem?

Kiedy już wybierzesz termin, należy udać się do kancelarii parafialnej, w której trzeba ustalić datę i godzinę chrztu, wnieść stosowną opłatę oraz podać nazwiska rodziców chrzestnych. Mogą nimi być osoby pełnoletnie, pozostające w związku sakramentalnym lub stanu wolnego, które przystąpiły do sakramentu bierzmowania oraz są wierzące i praktykujące. Warto wybrać na rodziców chrzestnych osoby, z którymi na co dzień utrzymujesz kontakt, tak, aby mogły one czynnie uczestniczyć w życiu maluszka. Chrzestnymi nie mogą zostać rodzice, dziadkowie, ani rodzeństwo dziecka.

Przed chrztem należy też złożyć w kancelarii parafialnej odpowiednie dokumenty. Są nimi: akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców oraz zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych o tym, że spełniają oni warunki na chrzestnych. W wielu parafiach oprócz tego potrzebne są zaświadczenia potwierdzające spowiedź rodziców i chrzestnych oraz odbycie szkolenia na temat istoty sakramentu i związanych z nim symboli.

Gdzie zorganizować chrzciny dla gości?

Mówiąc o tym, jak zorganizować chrzciny, nie można pominąć kwestii poczęstunku dla gości. Zarówno przygotowywanie imprezy w domu, jak i wyprawianie przyjęcia w lokalu ma wiele zalet jak i wad.

Największymi zaletami domowych chrzcin jest to, że rodzice maleństwa mają pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji niemowlaka. Maluch jest też w miejscu, które dobrze zna i w którym czuje się bezpiecznie. Natomiast do wad tego rozwiązania można zaliczyć konieczność samodzielnego przygotowania przyjęcia, a później także posprzątania po nim. W domu mieści się też zazwyczaj mniej osób, dlatego opcja ta jest dobra, jeśli zapraszasz niewielu gości.

Poczęstunek w restauracji wiąże się z koniecznością wcześniejszej rezerwacji terminu, większymi kosztami uroczystości i koniecznością zabrania ze sobą jedynie najważniejszych rzeczy dla maluszka. Jednak z drugiej  strony nie musisz się martwić o przygotowanie potraw, usadzenie gości, czy posprzątanie po przyjęciu.

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak zorganizować chrzciny, powinni naszym zdaniem kierować się przede wszystkim dobrem maleństwa i własną wygodą. A Ty, jak urządzałeś chrzest dla swojego dziecka? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj