Jak kupić znak drogowy? Czy każdy może kupić znak drogowy?

0
3875
Znak drogowy

Znaki drogowe towarzyszą nam na co dzień i najczęściej stawiane są one przez drogowców i upoważnione do tego instytucje. Czy jednak istnieje możliwość, by osoby prywatne kupiły znak drogowy? Co warto o tym wiedzieć? Gdzie szukać producentów znaków drogowych?

Kto może kupić znak drogowy?

Pewnie wiele osób zastanawiało się nad tym, kto może kupić znak drogowy. Są one powszechne i można je spotkać praktycznie wszędzie, choć zazwyczaj stawiane są przez odpowiednie służby. Czy więc zwykły człowiek, osoba prywatna ma możliwość zakupu znaku drogowego? Ma i to jak najbardziej! Żadne przepisy nie określają tego, kto może i na jakiej podstawie zakupić znak drogowy. Tutaj jednak pojawia się haczyk. Kupić może każdy, ale postawić już nie – bowiem, żeby to zrobić, muszą zostać spełnione określone wytyczne zgodne z przepisami ruchu drogowego. I tu właśnie najczęściej pojawia się problem, ponieważ gdy już decydujemy się na taki zakup, znak drogowy nie ma być ozdobą w naszym domu, tylko spełniać określony cel. Co w takim wypadku zrobić?

Jak kupić znak drogowy?

Zakup znaków drogowych nie jest szczególnie trudny i choć ich samych nie da się dostać w pierwszym lepszym sklepie, możliwości nam nie brakuje. Na rynku dostępni są zarówno producenci, jak i liczni dystrybutorzy, którzy mają w swojej ofercie taki właśnie towar. Gdzie jednak najlepiej jest kupować? Ze znalezieniem takich miejsc nie powinniśmy mieć problemów, trzeba jednak zwracać uwagę na takie kwestie jak zgodność z prawem i przepisami. Znak drogowy możesz kupić u producenta (unistop.pl), daje to pewność, że wszystko będzie prawidłowo wykonane pod względem obowiązujących norm.

Znak drogowy stop

Kto może postawić znak drogowy?

O ile znak drogowy może kupić każdy, o tyle nie każdy może go postawić. Aby to zrobić, znak nie tylko musi spełniać określone normy, ale konieczne jest także posiadanie zezwolenia. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do odpowiednich służb i czekać na decyzję. Nie można tak po prostu postawić go sobie na drodze czy nawet przy naszej posesji.

Wypadałoby w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, kto odpowiada za zarządzanie konkretnym kawałkiem drogi – czy jest to droga publiczna czy prywatna. Przy czym w tym drugim przypadku trzeba pamiętać, że stawianie znaku musi być zgodne z zasadami obowiązującymi drogi publiczne. Aby zapoznać się z dokładnymi przepisami, najlepiej zajrzeć do ustawy o ruchu drogowym oraz rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Jak postawić znak drogowy?

Aby postawić znak drogowy konieczne jest posiadanie do tego odpowiedniego pozwolenia. Trzeba tutaj złożyć wniosek do odpowiednich służb, w zależności od tego, do kogo należy droga. Przy drogach wewnętrznych będzie to zarządca danego terenu, przy publicznych jak droga powiatowa lub gminna – starosta, a przy drodze wojewódzkiej – marszałek województwa. Jeżeli planujemy postawienie znaku na drodze ekspresowej czy autostradzie, wówczas musimy skierować pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Gdy już uzyskamy niezbędne zgody, możemy postawić taki znam samodzielnie lub przy obecności odpowiedniego urzędnika, dzięki czemu stanie się on pełnoprawny i ogólnie obowiązujący każdego uczestnika ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj