Zimne dłonie, co to oznacza?

1
2953
ręce w rękawiczkach

Zdarza ci się mieć zimne dłonie? No ba, zdarza się każdemu. Niektórych jednak dotyka to o wiele częściej niż innych. Czy i ty należysz do tej grupy? Niepokoisz się, skąd wzięła się u ciebie ta przypadłość i co ona oznacza? Przyczyn może być tak naprawdę wiele — od całkiem niegroźnych po takie wymagające leczenia. Przekonaj się, co oznaczają zimne dłonie.

Masz zimne dłonie, bo… jest zimno

Zacznijmy od oczywistości. Najczęstszą przyczyną zimnych dłoni jest po prostu niska temperatura. To całkowicie zrozumiałe. Jeśli wyjdziesz na dwór bez rękawiczek w chłodny dzień, to dłonie na pewno ci zziębną. Zimno powoduje skurcz, a w efekcie i niedokrwienie małych żyłek dłoni.

Na domiar złego, by w takich warunkach utrzymać właściwą temperaturę ciała, organizm nasila transport krwi w rejony brzucha i klatki piersiowej. Wszystko to oczywiście dla twojego dobra, niemniej odbywa się to kosztem dłoni, przez które przepływa wtedy mniej krwi.

Rzecz jasna tego typu sytuacje są czymś najzwyklejszym w świecie i nie powinny budzić niepokoju. Dłonie szybko na powrót się ogrzewają, gdy już wrócisz do domu. Jeśli jednak zauważasz, że twoje dłonie bywają często zimne w zupełnie innych sytuacjach i o każdej porze roku, to już znak, że coś jest nie w porządku.

Za ciasno zapięty zegarek

Niby taka drobnostka, a jednak to właśnie ona może stać za twoimi zimnymi dłońmi. Za mocny ucisk nigdy nie jest dobry. Dlatego, aby nie blokować przepływu krwi, zaleca się, żeby zapinać zegarek tak, aby między paskiem a nadgarstkiem mógł się zmieścić palec. Nie chodzi tu zresztą tylko o zegarek, ale również bransoletki mogą być przyczyną twoich zimnych rąk, ponieważ obowiązuje tu ta sama zasada.

zegarek na ręku

Stres

Kiedy się stresujesz, wydziela się adrenalina, a ona przyczynia się do tego, że krążenie skupia się wokół narządów najistotniejszych do przeżycia, takich jak mózg i serce. Inne rejony ciała, takie jak dłonie i stopy, pozostają wtedy nieco pominięte, w efekcie czego naturalnie ziębną.

Papierosy

Palisz? Może to jest źródło twojego problemu? Nikotyna nie działa dobrze na naczynia krwionośne. Powoduje ich skurcz, a to pociąga za sobą oczywiste skutki – mniejsze ukrwienie palców, co z kolei objawia się ich obniżoną temperaturą. Jeszcze jeden dobry powód, by rzucić palenie.

papieros w dłoni

Choroby

Oto dotarliśmy do naprawdę przykrego tematu. Jeżeli powodem twoich zimnych rąk nie jest żadna z wymienionych przyczyn, możliwe, że są one objawem chorobowym. I niestety mowa tu o poważnych chorobach.

Najczęściej są to choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, Zespół Raynauda, choroba Buergera, zakrzepica żył głębokich (choć ta akurat zdecydowanie częściej atakuje dolne kończyny), białaczka, niedociśnienie czy niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza.

Innymi przyczynami mogą być: zespół cieśni nadgarstka, obrzęk płuc, wirusowe zapalenie wątroby, niedoczynność tarczycy, zatrucie ołowiem czy choroby tkanki łącznej. Musisz przyznać, że większość wymienionych chorób to poważna sprawa, dlatego nie należy odkładać wizyty u lekarza.

Leki

Paradoksalnie nie tylko choroby, ale również niektóre leki mogą przyczyniać się do tego, że twoje ręce są zimne. Jeżeli przyjmujesz interferon, cytostatyki, beta-blokery, pochodne alkaloidów sporyszu, to zimne dłonie nie powinny cię dziwić. Zresztą nie tylko leki przynoszą taki efekt, bo również na przykład doustne środki antykoncepcyjne.

Najważniejszym krokiem w walce z zimnymi rękami powinno być właściwe zdiagnozowanie przyczyn. Dobrym rozwiązaniem naszym zdaniem może być obserwacja, w jakich sytuacjach twoje dłonie są chłodne, co pozwoli ci poznać przyczynę tego zjawiska. Czy wiesz, jak radzić sobie z zimnymi rękami? Daj znać w komentarzu.

1 KOMENTARZ

  1. Kiedyś miałam często zimne dłonie i stopy. Teraz się to zmieniło – bywa, że aż mnie parzą. Zastanawiam się więc, czy to nie wynik innych zaburzeń krążenia. Muszę to sprawdzić. O zegarku nie wiedziałam, będę musiała uważać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj