Zdarza ci się mieć zimne dłonie? No ba, zdarza się każdemu. Niektórych jednak dotyka to o wiele częściej niż innych. Czy i ty należysz do tej grupy? Może się niepokoisz, skąd wzięła się u ciebie ta przypadłość i co też może ona oznaczać? Przyczyn może być wiele, od całkiem niegroźnych do takich, które już powinny cię skłonić, by odwiedzić lekarza.

1. Masz zimne dłonie, bo… jest zimno

Zacznijmy od oczywistości. Najczęstszą przyczyną zimnych dłoni jest po prostu niska temperatura. To całkowicie zrozumiałe. Wyjdź na dwór bez rękawiczek w tych chłodniejszych miesiącach roku, a dłonie zziębną, masz to jak w banku. Chłód powoduje skurcz, a w efekcie i niedokrwienie małych żyłek dłoni.

Na domiar złego, by w takich warunkach utrzymać właściwą temperaturę narządów wewnętrznych organizm nasila transport krwi w rejony brzucha i klatki piersiowej. Wszystko to oczywiście dla naszego dobra, niemniej odbywa się to kosztem naszych dłoni, przez które przepływa wtedy mniej krwi.

Rzecz jasna tego typu sytuacje są czymś najzwyklejszym w świecie i nie powinny budzić niepokoju. Dłonie szybko na powrót się ogrzewają, gdy już wrócimy z dworu. Jeśli jednak zauważasz, że twoje dłonie bywają często zimne w zupełnie innych sytuacjach i o każdej porze roku, to już znak, że coś jest nie w porządku. A co konkretnie? Możliwości są różne.

2. Za ciasno zapięty zegarek

Niby taka drobnostka, a jednak to właśnie ona może stać za twoimi zimnymi dłońmi. Za mocny ucisk nigdy nie jest dobry. Dlatego, aby nie blokować przepływu krwi, zaleca się, żeby zapinać zegarek tak, by między paskiem a nadgarstkiem mógł się zmieścić palec. Nie chodzi tu zresztą tylko o zegarek, podobnie rękawiczki lub bransoletki mogą być przyczyną twoich zimnych rąk, więc obowiązuje tu ta sama zasada.

zegarek na ręku

3. Stres

Kiedy się stresujesz, wydziela się adrenalina, a ona przyczynia się do tego, że krążenie skupia się wokół narządów najistotniejszych do przeżycia, takich jak mózg i serce. Inne rejony ciała, takie jak dłonie i stopy, zostają zaniedbane, w efekcie czego naturalnie ziębną.

4. Papierosy

Palisz? Może to jest źródło twojego problemu? Nikotyna nie działa dobrze na nasze naczynia krwionośne. Powoduje ich skurcz, a to pociąga za sobą oczywiste skutki – mniejsze ukrwienie palców, co z kolei objawia się ich obniżoną temperaturą. Jeszcze jeden dobry powód, by rzucić palenie.

papieros w dłoni

5. Choroby

I oto dotarliśmy do naprawdę przykrego tematu. Jeżeli powodem twoich zimnych rąk nie jest żaden z powyższych, możliwe, że są one objawem chorobowym. I niestety mowa tu o poważnych chorobach.

Najczęściej są to choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, Zespół Raynauda, choroba Buergera, zakrzepica żył głębokich (choć ta akurat zdecydowanie częściej atakuje dolne kończyny, to i nasze ręce nie są przed nią bezpieczne), białaczka, niedociśnienie czy niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza.

Innymi przyczynami mogą być: zespół cieśni nadgarstka, obrzęk płuc, wirusowe zapalenie wątroby, niedoczynność tarczycy, zatrucie ołowiem czy choroby tkanki łącznej. Musisz przyznać, że większość chorób z tego niepokojącego zestawu to poważna sprawa, dlatego nie należy odkładać wizyty u lekarza.

6. Leki

Paradoksalnie nie tylko choroby, ale również niektóre leki mogą przyczyniać się do takiego stanu twoich rąk. Jeżeli przyjmujesz interferon, cytostatyki, beta-blokery, pochodne alkaloidów sporyszu, to zimne dłonie nie powinny dziwić. Zresztą nie tylko leki przynoszą taki efekt, bo również na przykład doustne środki antykoncepcyjne. W ogóle z chemią trzeba bardzo uważać.

Najważniejszym krokiem w walce z tą dolegliwością powinno być właściwe zdiagnozowanie przyczyn. Dopiero wtedy będzie można przedsięwziąć konkretne – i, miejmy nadzieję, skuteczne – środki.

1 KOMENTARZ

  1. Kiedyś miałam często zimne dłonie i stopy. Teraz się to zmieniło – bywa, że aż mnie parzą. Zastanawiam się więc, czy to nie wynik innych zaburzeń krążenia. Muszę to sprawdzić. O zegarku nie wiedziałam, będę musiała uważać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj