Mikropale w geotechnice – kiedy należy wykorzystać technikę mikropali?

0
2072
koparka prrzy pracy

Do jakich prac w geotechnice stosuje się mikropale? Czym się one charakteryzują? Jakie są ich największe zalety?

Co to są mikropale?

Mikropale są to pale wiercone o średnicy mniejszej niż 300 mm lub pale przemieszczeniowe o średnicy mniejszej niż 150 mm. Ale średnica nie jest jedynym czynnikiem, który wyróżnia je spośród innych rodzajów pali stosowanych w pracach geotechnicznych. Charakteryzują się dużą sztywnością osiową i niewielkim osiadaniem. Nie potrzeba wielkiego sprzętu do ich wykonania.

Mają dużą nośność w odniesieniu do swoich wymiarów, przenoszenie obciążeń na grunt odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem pobocznicy. Nośność na zginanie i ścinanie jest raczej nieduża, szczególnie w przypadku mikropali o mniejszej średnicy i zbrojonych prętem. Właściwości poszczególnych rodzajów mikropali zależą od technologii ich wykonania, na przykład nośność można zwiększyć przez iniekcję pobocznicy lub podstawy.

Jakie jest zastosowanie mikropali?

Wiemy już, czym się one charakteryzują, ale do czego właściwie się je wykorzystuje? Mikropale stosowane są przez czołowe firmy zajmujące się geotechniką (Keller) do kotwienia i podparcia konstrukcji, zwiększenia jej stateczności oraz przeniesienia obciążeń na nośne warstwy podłoża. Mikropale pozwalają na posadowienie obiektów nawet w trudnych warunkach geotechnicznych. Fundamenty mikropalowe mogą mieć dowolną geometrię, pozostawiają więc dużo swobody.

Mikropale wykorzystywane są także do kotwienia osuwisk i zbrojenia skarp, kotwienia elementów podlegających wyporowi (takich jak płyty fundamentowe), wykonania i kotwienia obudowy wykopu. Używa się ich też, gdy trzeba posadowić konstrukcje obciążone dużym momentem, takie jak maszty i słupy energetyczne.

koparka przy pracy

Jak powstają mikropale?

Mikropale są najczęściej wkręcane w podłoże przy użyciu stosunkowo niewielkich mobilnych wiertnic. Kolejne odcinki żerdzi w formie gwintowanego pręta są w trakcie wiercenia skręcane. Jednocześnie do otworu przez zainstalowane w koronie dysze podawany jest zaczyn cementowy o wysokiej wytrzymałości.

Jakie są zalety mikropali?

Jedną z zasadniczych zalet mikropali jest ich stosunkowo prosty montaż. Takie roboty nie wymagają dużego zaplecza technicznego – odbywają się przy użyciu lekkich, kompaktowych maszyn. Wiercenie odbywa się w sposób łatwy i pewny niezależnie od warunków gruntowych.

Także ograniczona przestrzeń robocza nie stanowi problemu, gdy używa się mikropali – zwykle dość prosto można je do niej dostosować. Kolejnym plusem jest to, że przy wierceniu nie trzeba używać rur osłonowych. Instalacja ma wysoką wydajność, a przemieszczenia, do których może dojść podczas pracy, są bardzo małe.

Mikropale są wytrzymałe na rozciąganie, ściskanie i obciążenia boczne. Ich duża zaletą jest też to, że można wykonywać je nawet w miejscach z ograniczonym dostępem i w pomieszczeniach przy niewielkich zakłóceniach. Dodatkowo mikropale mogą być w opłacalny i wydajny sposób łączone z innymi technikami, jeśli wymaga tego projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj