Kredyt a pożyczka – czy są jakieś różnice?

1
894
różnice między kredytem a pożyczką

Kredyt a pożyczka są bardzo często ze sobą mylone i traktowane na równi. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nie można stawiać ich obok siebie ponieważ dzieli je naprawdę wiele. Jest to niezwykle istotne dla wszystkich, którzy planują skorzystanie z jednego z tych sposobów dofinansowania, aby mogli wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. W poniższym artykule, przedstawiamy podstawowe różnice między kredytem a pożyczką.

1. Czym jest kredyt?

W przeciwieństwie do pożyczek kredyty mogą być udzielane tylko i wyłącznie przez banki, a o zasadach ich udzielania decydują przepisy prawa bankowego. Powszechnie uznawane są za bezpieczniejsze od pożyczek ponieważ wiążą się z licznymi formalnościami, co w oczach kredytobiorców zwiększa ich zaufanie. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku jest znacznie dłuższy, a osoba składająca takie podanie musi spełnić wiele warunków, jak również liczyć się z ewentualną decyzją odmowną. Musi wykazać stałe i regularne dochody, jak również dobrą i wiarygodną historię kredytową. Bez tego ani rusz. Wartość kredytu znacznie przewyższa wartość pożyczki oraz czas jego spłaty jest znacznie dłuższy. Kredyt bankowy to również zobowiązanie na wiele lat.

W przypadku umowy kredytowej, bank przekazuje kredytobiorcy określoną sumę pieniężną do jego czasowej dyspozycji ale nie stają się one jego własnością. Wiąże się to z obowiązkiem wykorzystania kwoty kredytu na ściśle określony w umowie cel, czyli na zakup mieszkania, budowę domu itp. Wyjątek stanowią kredyty konsumpcyjne i gospodarcze, które udzielane są na pokrycie bieżących wydatków kredytobiorcy. Przedmiotem kredytu mogą być tylko środki pieniężne, wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej przelewem na konto.

Od przydzielenia kredytu bank pobiera prowizję, a od jego wykorzystania nalicza oprocentowanie, określone wcześniej w umowie kredytowej. Niekiedy warunkiem udzielenia kredytu jest wkład własny.

Karta kredytowa

2. Czym jest pożyczka?

Pożyczki może dokonać każdy, nie tylko instytucja zajmująca się takim wsparciem finansowym (biura kredytowe), ale i osoba fizyczna (sąsiad, brat, kolega itp.). Umowa pożyczki może mieć zarówno formę pisemną jak i ustną. Nie jest wymagany wkład własny ani zbadanie zdolności kredytowej. W drodze umowy pożyczki właścicielem udzielonej sumy pieniężnej staje się automatycznie pożyczkobiorca, a pożyczkodawca nie może ingerować w sposób jej wykorzystania. Przedmiotem pożyczki nie są jedynie środki pieniężne ale także inne przedmioty materialne (np. samochód).

Udzielenie pożyczki jest całkowicie nieodpłatne, a pożyczkobiorca nie musi podawać konkretnych powodów dla których zmuszony jest ją zaciągnąć i może z niej swobodnie korzystać. Przedmiot pożyczki, niezależnie czy jest to suma pieniężna, czy inny przedmiot materialny, udostępniane jest w zasadzie tego samego dnia.

Pożyczki udzielane są zazwyczaj na niskie kwoty, największa kwota pożyczki nie przekracza 2000zł i w takich wypadkach okres ich spłaty wydłużony jest do około 30 dni. Takie pożyczki udzielane są niemal każdemu, a wnioski o ich udzielenie rozpatrywane są w bardzo krótkim czasie. Nie jest wymagane żadne zaświadczenia o zarobkach czy informacje na temat historii kredytowej.

3. Co łączy kredyt i pożyczkę?

Jak widać, różnice między kredytem a pożyczką są bardzo duże. Łączy je jedno, zarówno kredyty, jak i pożyczki są sposobem finansowania ekstra zakupów lub większych wydatków. O dzielących ich różnicach powinien wiedzieć każdy, kto chce lub potrzebuje zastrzyku gotówki, aby skorzystać z najlepszej i najdogodniejszej oferty. Trzeba wiedzieć wiedzieć, co z czym się je i jakie zagrożenia płyną z wzięcia kredytu czy pożyczki, aby móc podejmować świadome i w pełni przemyślane decyzje.

1 KOMENTARZ

  1. I jedno i drugie może wpędzić w kłopoty, ale z dwojga złego wolałbym wziąć kredyt, bo pożyczki są zbyt ryzykowne i łatwo wpaść w krąg zadłużenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj