start Odzież Moda Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

2 1053

Rozmowa kwalifikacyjna to ważny moment dla potencjalnego pracownika. Mówi się, aby nie oceniać innego człowieka po wyglądzie, jednak nie oszukujmy się, to właśnie pierwsze wrażenie tworzy cały wizerunek o danej osobie. Zatem jeśli nie przywiążemy wagi do stroju jaki zaprezentujemy na rozmowie rekrutacyjnej, wówczas dobra praca może nam przejść koło nosa. W poniższym artykule podpowiadamy, jak powinien wyglądać strój na rozmowie o pracę.

O czym warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną?

Pierwszą sprawą o której musimy pamiętać, to stanowisko na jakie aplikujemy. Nasz strój należy do niego dostosować. Jeśli staramy się o pracę w banku wówczas strój galowy to obowiązek, natomiast jeśli aplikujemy na stanowisko pracownika sklepu zoologicznego, to sztywny kostium nie będzie konieczny.

Musimy wiedzieć jaka jest kultura firmy, aby umieć podporządkować ją do jednej z tych kategorii. Trzeba wpasować się w politykę danej firmy, dowiedzieć się jakie zasady w kwestii ubioru w niej panują, czego się nie toleruje, a co jest dobrze widziane. W ten sposób pokażemy potencjalnemu pracodawcy, że nie mamy problemu z tym żeby dostosować się do warunków panujących w danej firmie.

Jaki ubiór na rozmowę kwalifikacyjną dla pań?

Na rozmowę kwalifikacyjną radzimy wybrać kostium w takich odcieniach jak ciemnogranatowy, szary, beżowy lub brązowy  Takie kolory są najlepiej widziane i oceniane na rozmowie rekrutacyjnej. Bluzka powinna być jasna. Najlepiej biała ewentualnie beżowa, zapinana pod samą szyję. Niedopuszczalne są dekolty czy krzykliwe kolory. W zależności od pory roku i pogody za oknem można ubrać spódnice lub spodnie.

Absolutnie odpadają dżinsy, powinny być to spodnie materiałowe prasowane w kant. Natomiast spódnica długością powinna sięgać do kolan. Niedopuszczalne są spódniczki mini czy krótkie spodenki. Buty powinny być na niewysokim obcasie z zasłoniętymi palcami oraz piętami. Biżuteria skromna i stonowana. Najlepiej ograniczyć się do małych kolczyków oraz zegarka. Makijaż powinien być delikatny, nie przytłaczający, a włosy spięte w kucyk lub elegancką spinką.

kobieta w marynarce z notesem na rozmowie kwalifikacyjnej

Jaki ubiór na rozmowę kwalifikacyjną dla panów?

Klasyczny garnitur w kolorze ciemnego granatu lub szary. Koszula zawsze z długim rękawem w białym lub granatowym kolorze. Krawat stonowany, w delikatnym kolorze, niezbyt wyróżniający się, klasyczny. Niedopuszczalne są krawaty w intensywnych kolorach czy postaciami z kreskówek. Czyste, wypolerowane buty. Wszelka biżuteria męska typu kolczyki, pierścionki, łańcuchy, bransoletki są niedopuszczalne. Jedyną dopuszczalną ozdobą może być zegarek lub obrączka. Na rozmowę należy przyjść ogolonym i dobrze ostrzyżonym. Osoby z zarostem czy wyraźnie zapuszczonymi włosami wyglądają odpychająco i niechlujnie.

Mężczyzna w garniturze z wyciągniętą dłonią

Jak podejść do przygotowań?

Musimy pamiętać, aby ubrania były czyste, wcześniej wyprane, dobrze wyprasowane, bez odpadających guzików czy wystających nitek. Najlepiej dograć swój strój na kilka dni przed rozmową, wówczas będzie wystarczająco dużo czasu żeby go dokładnie uprać oraz wyprasować.

Odpowiedzialne podejście do rozmowy kwalifikacyjnej, w każdym jej wymiarze może skutkować większym zainteresowaniem ze strony pracodawcy i zwiększa szanse na zatrudnienie. Jeśli nasz rozmówca chętnie na nas patrzy i nie ucieka wzrokiem do kartek czy gdzieś za okno, to jest większe prawdopodobieństwo, że z równie dużym zainteresowaniem nas słucha. A wtedy możemy go przekonywać, że to właśnie my jesteśmy odpowiednimi kandydatami do pracy na proponowane stanowisko. Pierwsze dobre wrażenie to warunek sukcesu.