Jak sobie radzić z mężem alkoholikiem? Do kogo się zgłosić po pomoc?

1
3159
Mężczyzna przykuty kajdankami do szklanki

Alkoholizm to nie tylko poważny problem, ale przede wszystkim choroba. Stres w pracy, problemy rodzinne, życie w ciągłym biegu powodują, że wiele osób zagląda do kieliszka, szukając złudnego ukojenia. Statystycznie alkoholizm dotyka w przeważającej większości mężczyzn. Jak sobie radzić z mężem nadużywającym alkoholu? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Pomóż mężowi zrozumieć problem

Niestety alkoholikowi bardzo trudno jest wytłumaczyć, że ma poważny problem. Jakiekolwiek próby namówienia go do zaprzestania picia czy udania się na terapię odwykową, mogą spełznąć na niczym. Ta inicjatywa musi wypłynąć bezpośrednio od niego. On sam musi zrozumieć, że ma problem i swoim nałogiem niszczy siebie oraz rodzinę. Oczywiście w wyjątkowych przypadkach, można wysłać kogoś na przymusowe leczenie, ale trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenie drogą sądową. Jednak efekt takiej terapii może być odwrotny. Osoba zmuszana do czegokolwiek zwykle buntuje się i często robi wszystko na przekór. To tak jak z nastolatkiem, któremu dasz szlaban a on w nocy się wymknie po to, aby zaszaleć na mieście. Jest to jak przysłowiowa walka z wiatrakami, która rzadko przynosi skutek.

Człowiek uzależniony od alkoholu

Możesz jednak spróbować wpłynąć na męża i wytłumaczyć mu, na czym polega problem. Osoba uzależniona potrzebuje w tej walce ogromnego wsparcia i na pewno lepiej sobie poradzi, mając świadomość, że ma dla kogo walczyć i że nie jest z tym wszystkim sama. Pokusa napicia się alkoholu zawsze jest silna na początku, dlatego możesz poszukać dla swojego męża specjalnych grup wsparcia DDA, które są prowadzone przy niektórych przychodniach.

Jak powinnaś postępować z mężem alkoholikiem?

W swoim zachowaniu musisz być bardzo konsekwentna! Nie powinnaś mu ulegać pod żadnym pozorem. Jak zobaczy, że można Cię złamać to będzie to potem wykorzystywał. Alkoholik nie przestanie pić po pierwszej obietnicy. Musi wiedzieć, że krzywdzi Cię swoim postępowaniem, daje zły przykład dzieciom oraz niszczy Wasze relacje. Możesz nawet wyprowadzić się na kilka dni, zabierają ze sobą maluchy. Dlaczego to takie ważne, abyś była nieugięta? Bo osoba uzależniona potrzebuje silnego bodźca do zmian i swoistego katalizatora. Musi zrozumieć, że jeśli się nie podejmie żadnego działania w kierunku wyjścia z uzależnienia, to może bardzo wiele stracić.

Terapia leczenia alkoholizmu

Gdzie szukać specjalistycznej pomocy dla męża alkoholika?

Jeśli Twój mąż wyrazi wolę i chęć do walki, wówczas zorientuj się gdzie w okolicy są ośrodki leczenia uzależnień lub spotkania AA. Każdy urząd miasta zatrudnia do tego specjalne osoby. Możesz też poszukać placówek prywatnych, które stosują specjalne terapie uzależnień. Spotkania z innymi osobami uzależnionymi dadzą mu poczucie, że nie jest on odosobniony w swoim nałogu. Rozmowa z kimś obcym może też bardzo wiele zdziałać, pomagając mu zrozumieć, że balansuje on na krawędzi i uświadomi mu, jak wiele ma do stracenia. Wykwalifikowany terapeuta może wskazać Twojemu mężowi inny sposób na odreagowywanie stresu i rozwiązanie problemów niż sięgniecie po kieliszek wódki.

Bardzo często zdarza się, że alkohol wyzwala w człowieku to, co najgorsze. Chodzi tu o przemoc zarówno fizyczną jak tą psychiczną. Wówczas możesz szukać pomocy na niebieskiej linii, jak również skontaktować się z najbliższym Ośrodkiem Leczenia Uzależnień, gdzie uzyskasz konkretne wskazówki. W wyjątkowo trudnych sytuacjach, kiedy agresja i przemoc wywołana alkoholem osiąga zenit, zgłoś sprawę na policję.

Nie ma co ukrywać, że nie raz będziesz chciała się poddać, ale jeśli naprawdę zależy Ci na tym, aby ukrócić cierpienie swoje i całej rodziny, to musisz znaleźć w sobie siłę. By zapewnić sobie profesjonalne wsparcie, powinnaś naszym zdaniem regularnie uczęszczać do psychologa, który Cię podbuduje. Jeśli Twoje wysiłki nie przynoszą żadnych efektów, dla swojego dobra wystąp o separację. Miałaś kiedyś do czynienia z mężem alkoholikiem? Podziel się swoim doświadczeniami w komentarzu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj