Alkoholizm to nie tylko poważny problem ale przede wszystkim choroba na całe życie. Zawsze zostaje ryzyko, że uzależniony wróci do nałogu. Problem alkoholizmu w Polsce dotyka co trzecią rodzinę. Można powiedzieć, że to choroba XXI wieku. Stres, praca, problemy rodzinne, życie w ciągłym biegu powoduje, że wiele osób zagląda do kieliszka, szukając w ten sposób złudnego ukojenia. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jaki mężczyzn i jest częstym powodem rozwodów. Nie ulega wątpliwości, że alkoholizm dotyka w przeważającej większości mężczyzn którym łatwiej jest w ten nałóg popaść. Jak sobie radzić z mężem nadużywającym alkoholu, podpowiadamy w niniejszym artykule.
1. Początki zawsze są najtrudniejsze
2. Jak powinnaś postępować z mężem alkoholikiem?
3. Gdzie szukać specjalistycznej pomocy dla męża alkoholika?
1. Początki zawsze są najtrudniejsze
W pierwszej kolejności musisz zrozumieć, że alkoholikowi bardzo trudno jest wytłumaczyć że ma poważny problem. Jakiekolwiek próby namówienia go do zaprzestania picia czy udania się na terapię odwykową, mogą spełznąć na niczym. Ta inicjatywa musi wypłynąć bezpośrednio od niego. On sam musi zrozumieć, że ma problem i swoim nałogiem niszczy siebie oraz rodzinę. Teoretycznie w wyjątkowych przypadkach, można wysłać kogoś na przymusowe leczenie ale musisz uzyskać odpowiednie skierowanie drogą sądową. Jednak patrząc na to realnie, efekt może być odwrotny. Osoba zmuszana do czegokolwiek buntuje się i robi wszystko na opak lub na złość drugiej osobie czy w sytuacji, kiedy uda jej się wyrwać od nadzoru, nadrabia swoje zaległości. To tak jak z nastolatkiem, któremu dasz szlaban a on w nocy się wymknie po to, aby zaszaleć na mieście. Jest to jak przysłowiowa walka z wiatrakami, która rzadko przynosi skutek.
Możesz jednak spróbować wpłynąć na męża i wytłumaczyć mu na czym polega problem. Osoba uzależniona potrzebuje w tej walce ogromnego wsparcia i na pewno lepiej sobie poradzi, mając świadomość że ma dla kogo walczyć i że nie jest z tym wszystkim sam. Pokusa zawsze będzie w nim silna, zwłaszcza na początku tej drogi. Dlatego, aby wzmocnić w nim poczucie własnej siły wewnętrznej poszukaj dla niego specjalnych grup wsparcia DDA, które są prowadzone w niektórych przychodniach.
2. Jak powinnaś postępować z mężem alkoholikiem?
W swoim zachowaniu musisz być bardzo konsekwentna! Nie możesz mu ulegać pod żadnym pozorem. Jak zobaczy, że można Cię złamać to będzie to potem wykorzystywał. Nałogowy alkoholik nie przestanie pić po pierwszej obietnicy. Musi wiedzieć, że swoim postępowaniem krzywdzi Ciebie, dzieci którym daje zły przykład i niszczy Wasze wspólne życie pod każdym względem. Musi wiedzieć, że jest przyczyną Waszego cierpienia i że sprawia Wam tym ból. Nie przebieraj w słowach, mów to co Ci leży na wątrobie, możesz nawet krzyczeć. Masz do tego prawo bo to on doprowadził Cię do takiego stanu. Dlaczego to takie ważne, abyś mu to wygarnęła? Bo osoba uzależniona potrzebuje silnego bodźca do zmian i swoistego katalizatora. Musi zrozumieć, że jeśli się nie ogarnie to możesz bardzo wiele stracić.
3. Gdzie szukać specjalistycznej pomocy dla męża alkoholika?
Jeśli wyrazi swoją wolę i chęć do walki, wówczas zorientuj się gdzie w okolicy są ośrodki leczenia uzależnień lub spotkania AA. Każdy urząd miasta zatrudnia do tego specjalne osoby. Możesz też poszukać ośrodków prywatnych, gdzie będą mieli zupełnie inne podejście do swoich podopiecznych.
Takie spotkania z innymi osobami uzależnionymi, da mu poczucie że nie tylko on wykazał się słabością i nie jest przypadkiem odosobnionym. Druga sprawa jest taka, że rozmowa z kimś obcym może bardzo wiele zdziałać, pomoże mu zrozumieć że balansuję na krawędzi i uświadomi mu, jak wiele ma do stracenia. Wykwalifikowany terapeuta pomoże mu znaleźć inny sposób na odreagowywanie stresów życia codziennego i problemów oraz czym zastąpić kieliszek wódki.
Bardzo często zdarza się też tak, że alkohol wyzwala w człowieku to co najgorsze. Chodzi tu o przemoc zarówno fizyczną jak tą psychiczną. Wówczas możesz szukać pomocy na niebieskiej linii, jak również skontaktować się z najbliższym Ośrodkiem Leczenia Uzależnień gdzie uzyskasz konkretne wskazówki. W wyjątkowo trudnych sytuacjach, kiedy agresja i przemoc wywołana alkoholem osiąga zenit, zgłoś sprawę na policję. Niech wie, że miarka się przebrała.
Nie ma co ukrywać, że będzie to trudna walka, podczas której nieraz będziesz chciała złożyć broń. Ale jeśli naprawdę chcesz ukrócić cierpienie swoje i całej rodziny, to musisz znaleźć w sobie siłę aby doprowadzić wszystko do końca. Możesz sama uczęszczać też do psychologa, który będzie Ci dodawał odwagi i podbudowywał, dzięki czemu będziesz czuła że z dnia na dzień stajesz się silniejsza. Jeśli to przetrwacie, to uwierz że będziecie późnej w stanie przetrwać nie jedną burzę.
takie osoby nie mają łatwego życia ale trzeba walczyć z demonami.