5 wskazówek o co pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej

1
2385
Mężcyzna siedzący przy laptopie w sali

Rozmowa kwalifikacyjna na wymarzone stanowisko jest dla nas zazwyczaj momentem bardzo stresującym. Staramy się wypaść jak najlepiej, dbając o przeróżne elementy naszego wyglądu, postawy i zachowania, zapominając jednocześnie o tym, żeby dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym stanowisku, zespole, w którym przyjdzie nam pracować oraz o ogólnych warunkach zatrudnienia.

Kwestie tego typu zazwyczaj zupełnie wypadają nam z głowy i wracamy do domu nie w pełni świadomi, na czym w zasadzie będzie polegała nasza praca po pozytywnym wyniku rekrutacji. Poniżej prezentujemy zatem pięć wskazówek, o co pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej, by zrobić na nim dobre wrażenie, interesując się danym stanowiskiem oraz dowiedzieć się dla własnych potrzeb, z czym będzie się ono wiązało.

Jakie obowiązki nas czekają w nowej pracy

Warto zapytać rekrutującą osobę o to, jakie będą nasze obowiązki na danym stanowisku i z czym dokładnie wiąże się proponowana praca. Wiadomo, że nie musimy oczekiwać szczegółowego opisu naszych przyszłych zadań, bo ten poznamy dopiero po zatrudnieniu, warto dowiedzieć się jednak, czego będzie się od nas wymagać, żeby móc się w pewnym stopniu do tego przygotować. Pracodawca przyjmie to pytanie, jako poważne podejście do rozmowy i całego procesu rekrutacji.

Czy będą organizowane szkolenia oraz kursy

Możliwość wzięcia udziału w dodatkowych szkoleniach czy kursach to duży plus każdej pracy i znak, że będziemy się w niej mogli rozwijać, dlatego też możemy zapytać osobę, która przeprowadza z nami rozmowę, czy tego typu przywileje brane są pod uwagę, a jeżeli tak, czego będą one dotyczyć i w jakim czasie od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku możemy się ich spodziewać.

Kobieta pracująca przy laptopie

Jak wygląda ocena pracy i premiowanie

To jasne, że jednym z pierwszych pytań, jakie zazwyczaj chodzą nam po głowie, kiedy osoba rekrutująca zamienia się w tę odpowiadającą jest kwestia finansów. Oprócz informacji, ile będziemy na danym stanowisku zarabiać, zapytajmy jednak również na jakiej zasadzie będziemy w swojej pracy oceniani i według jakich kryteriów rozdzielane są premie. Dobrze jest wiedzieć, jak takie rzeczy są postrzegane w danej firmie, do której aplikujemy.

Jakie są cele firmy na najbliższe lata

Zanim zdecydujemy się pracę w wybranej firmie, dowiedzmy się, jakie ma ona plany na przyszłość i czy będzie się rozwijać na tyle, by zapewnić nam miejsce pracy na co najmniej najbliższe kilka lat. Wiedząc, w którą stronę idzie dane przedsiębiorstwo, możemy mieć pogląd na to, w jaki sposób będzie rozwijało się nasze stanowisko.

Czy będzie to praca w zespołowa czy samodzielna

Ważną kwestią jest również to czy pracować będziemy samodzielnie, czy w zespole. Nie każdy czuje się dobrze pracując w pojedynkę, nie każdemu pasuje też praca w grupie. Jeżeli zatem nasze stanowisko obejmować będzie współpracę z innymi ludźmi, dowiedzmy się, czym dokładnie będą się oni zajmować i w jaki sposób nasze obowiązki powiązane będą z ich kwalifikacjami. Jest to istotne w późniejszymi dogadywaniu kwestii wspólnych projektów i odpowiedzialności za sukcesy oraz błędy.

Na koniec pamiętajmy, że zadając pytania, wyrażamy zainteresowanie danym stanowiskiem, przez co pokazujemy pracodawcy, że zależy nam wspólnej i owocnej współpracy.

1 KOMENTARZ

  1. A czy macie tak, że boicie się o to wszystko zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Ja zawsze mam opory, bo wydaję mi się, że moje pytanie zostanie źle odebrane. Ale chyba w sumie pracodawca faktycznie może uznać, że jak się o to wszystko pytamy, to znaczy, że poważnie myślimy o tej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj