Jak Polacy kupują w sieci?

1
991
zadowolona kobieta przy laptopie

Polscy internauci coraz chętniej robią zakupy w sieci, jednak nie ograniczają się tylko do sklepów – wciąż popularne są serwisy aukcyjne, a coraz częściej wykorzystywane portale ogłoszeniowe. Forma zakupów online staje się zdecydowanie coraz popularniejsza. Jak obecnie wyglądają zakupy w sieci wśród nas, Polaków?

Jakie są zalety zakupów w sieci?

Według badanych internautów największe korzyści internetowych zakupów to:

  • oszczędność pieniędzy – niemal 40% ankietowanych uważa, że zakupy w sieci są tańsze niż kupowanie w tradycyjnych sklepach,
  • możliwość kupna rzeczy wyższej jakości oraz takich, których znalezienie w standardowych sklepach jest trudne, np. produkty typu hand made.

Internauci przyznają, że bardzo chętnie podczas zakupów korzystają z porównywarek cenowych, serwisów opinii o produktach, czy zakupów grupowych. Te ostatnie są coraz bardziej popularne, umożliwiają korzystanie z usług dotychczas niedostępnych – luksusowych.

Co lubimy kupować online?

Warto zauważyć, że preferencje zakupowe różnią się w zależności od płci. Kobiety zwracają uwagę na przyjemność zakupów i oszczędność pieniędzy, zaś mężczyźni uznają udane zakupy za takie, na które mogą poświęcić mniej czasu, a jednocześnie będą one praktyczne i korzystne.

Lista popularnych kategorii zakupowych jest długa: ubrania, gadżety, książki, zabawki, meble, biżuterię czy perfumy. Wśród mężczyzn dominują sprzęty elektroniczne i motoryzacyjne, ale także moda męska oraz produkty pielęgnacyjne.

Popularność serwisów ogłoszeniowych

Przy analizowaniu trendów na rynku e-commerce nie można pominąć serwisów ogłoszeniowych, z których korzysta już ponad 30% klientów robiących zakupy w sieci. Do najbardziej popularnych przedmiotów sprzedawanych za pośrednictwem ogłoszeń należą artykuły motoryzacyjne czy nieruchomości. Coraz częściej przez ogłoszenia internetowe sprzedawane są ubrania, artykuły RTV i AGD, czy artykuły dla dzieci, a także wiele innych produktów zarówno używanych, jak i nowych, ponieważ wiele sklepów zamieszcza swoje ogłoszenia także na takich stronach.

Zakupy w internecie cieszą się zaufaniem

Sprzedaż internetowa rośnie i będzie wzrastać w ciągu najbliższych lat. Polacy stają się coraz bardziej ufni w kwestii sprzedawania i kupowania online. Sklepy nie traktują tego typu sprzedaży jako dodatku do tradycyjnej formy handlu, ale przekonują się, że to obecnie konieczność, bez której nie będą konkurencyjne na rynku.

Żadna firma, która chce zaistnieć i utrzymać się na rynku, nie może zignorować faktu popularności sieci, ponieważ to właśnie w internecie znajduje się największa liczba potencjalnych klientów.

Zakupy w sieci stają się integralną częścią życia codziennego Polaków, oferując wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy oraz dostęp do szerokiego asortymentu produktów. Dzięki coraz większej popularności serwisów ogłoszeniowych oraz rosnącemu zaufaniu do zakupów online, e-commerce w Polsce ma przed sobą świetlaną przyszłość. Czy Ty również robisz zakupy w internecie? Jakie są Twoje ulubione serwisy i co najczęściej kupujesz online? Podziel się swoimi doświadczeniami i opiniami w komentarzach!

1 KOMENTARZ

  1. Z moich obserwacji wynika jeszcze, że to kobiety robią cześciej zakupy w sieci. Faceci nie mają cierpliwości i nie chcą czekać – muszę mieć już, teraz. Nie chce im się też czytać dokładnie opisów produktów i potem zniechęcają się jak coś się okaze nie takie, jak oni oczekiwali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj