Jak skutecznie szukać pracy? 5 sposobów na efektywne poszukiwania

1
2647
Szukanie pracy przez internet

Badania pokazują, że z roku na rok coraz więcej osób zasila kręgi bezrobotnych albo myśli o zmianie pracy na lepszą. Jednak jak dobrze wszyscy wiemy z doświadczenia, oferty pracy nie sypią się same z nieba, tylko samemu trzeba wykazać się inicjatywą i „pochodzić” za nią. Niestety większość z Nas źle się do tego zabiera, co skutkuje niepowodzeniem i poczuciem zawodu. Jak efektywnie szukać pracy, dowiecie się z poniższego artykułu.

  1. Dobry plan
  2. Uzupełnij CV o nowe dane lub kwalifikacje
  3. Wykorzystaj wszystkie dostępne narzędzia
  4. Zbieraj informacje
  5. Cierpliwość jest cnotą

1. Dobry plan

Bez planu w tym wypadku się zginie. Jeżeli bardzo zależy Ci na znalezieniu lepszej pracy lub pracy w ogóle, musisz wyrobić sobie nawyk systematycznego przeglądania ofert i regularnego wysyłania swoich dokumentów aplikacyjnych. Ustal sobie jedną porę dnia i czas na przeglądanie oraz wysyłanie ofert.

2. Uzupełnij CV o nowe dane lub kwalifikacje

Dodawaj na bieżąco do swojego CV wszelkiego rodzaju projekty, nad którymi pracowałeś, szkolenia, kursy w jakich brałeś udział, zdobyte dzięki temu certyfikaty, dyplomy no i co za tym idzie, kompetencje. Nie zapominaj o niczym, każdy szczegół jest istotny. Przejrzyj wszelka dokumentację domową i sprawdź, czy o czymś nie zapomniałeś np. praktyki, konkursy, wygrane nagrody itp. Wszystko liczy się na końcowa ocenę Twojej osoby.

3. Wykorzystaj wszystkie dostępne narzędzia

Dzięki nowym technologiom i możliwościom jakie daje nam Internet, poszukiwanie pracy może być o wiele łatwiejsze. Dzisiaj mamy do dyspozycji internetowe profile i serwisy, mające na celu ułatwienie znalezienia pracy lub pracownika. Po stworzeniu konta i profilu na tego typu serwisie, można generować CV oraz ustawiać polecanie danego profilu potencjalnym pracodawcom. Dzięki temu każdy taki profil jest automatycznie rekomendowany w odpowiedzi na konkretne oferty pracy, co znacznie zwiększa szanse na zainteresowanie Twoją osobą.

Można również ściągnąć specjalną aplikację na telefon komórkowy, co pozwala na szybkie wręcz automatyczne odpowiadanie na dane ogłoszenie, nie długo po jego pojawieniu się w serwisie. Najpopularniejszymi i najbardziej cenionymi tego typu serwisami są pracuj.pl, oxl.pl/praca czy praca.gratka.pl.

Szukanie pracy przez internet

4. Zbieraj informacje

Zastanów się w jakich firmach chciałbyś pracować, w jakiej branży czujesz że jest Twoje miejsce, gdzie byś się realizował, kto jest Twoim wymarzonym pracodawcą. Przeglądaj profile pracodawców dostępne w serwisach internetowych, na których znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wybranych firm jak zasady rekrutacji, relacje ze staży i praktyk czy aktualności z codziennej pracy w organizacji. Sprawdzaj zawsze wiarygodność danej firmy, wpisz jej nazwę w wyszukiwarkę, zobacz czy jest wpisana w KRS, czy ktoś coś o niej pisze a jeśli tak, to jakie to są relacje.

5. Cierpliwość jest cnotą

Rekrutacje to często złożone i kilkuetapowe procesy które mają różny okres trwania. Dlatego jeżeli dana firma poinformuje Cię że przewidują dalsze etapy rekrutacji, to nie czekaj na ich telefon, tylko szukaj, sprawdzaj dalsze oferty, jeżeli na co dzień nie pracujesz to wypełnij swój czas zapisując się na jakieś dodatkowe szkolenia, zajęcia, czy może nawet studia doszkalające.

Szukanie pracy nie jest łatwą sprawą i wymaga cierpliwości, może nawet anielskiej cierpliwości. Dzisiaj już mało kto dostaje pracę po odbyciu pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Nie załamuj się jeśli obiecują że zadzwonią, a tego nie robią. Widocznie tak miało być, ta oferta czy taka praca nie była Ci przeznaczona. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowali.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj