3 najbardziej opłacalne zawody

1
2338
Mężczyzna z graniturze podpisujący papiery

Każda młoda osoba, która ma przed sobą wiele możliwości, zastanawia się nad tym, jaki zawód warto wybrać, by dobrze na tym wyjść. Sytuacja na rynku ekonomicznym nieustannie się zmienia i często niemal znikąd pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów z bardzo specyficznych dziedzin. Są jednak zawody, które mimo upływu czasu i ciągłych zmian nadal utrzymują się w czołówce. Jakie?

Opłacalny zawód – moda czy zapotrzebowanie?

Nie warto jednak opierać się na chwilowych koniunkturach, które tak samo szybko znikają, jak się pojawiły. Jeśli stawiamy przede wszystkim na dobry zarobek, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka grup zawodowych, które utrzymują się w czołówce już od dłuższego czasu. Poniższe zestawienie będzie jednak nietypowe, ponieważ przedstawione w nim zostaną również negatywne aspekty wykonywania pracy w danym zawodzie.

Czy zawód informatyka jest przyszłościowy?

To bardzo szerokie pojęcie, pod które społeczeństwo podpina zarówno osobę, która potrafi podłączyć myszkę do komputera, jak i architekta IT w dużej firmie. Średnia pensja na drugim stanowisku z poprzedniego zdania w Polsce przekracza 8 tysięcy złotych. Być może nie jest to oszałamiająca kwota, jednak niektóre jednostki potrafią zarabiać znacznie więcej. Wiele zależy od Twoich indywidualnych umiejętności, jak i firmy, w której pracujesz.

Poza stresem, który towarzyszy takiemu zawodowi, można zaobserwować kilka innych niedogodności. Zawód ten charakteryzuję się bardzo rygorystycznym dress codem: koszula flanelowa, spodnie podciągnięte na wysokość klatki piersiowej, dzięki którym lepiej wyeksponowane są białe skarpetki z napisem sport. Jest oczywiście formą autoironii. Jak widać, wielkie pieniądze, wymagają wielkich wyrzeczeń.

Zostanie prawnikiem gwarantuje nam duży zarobek?

Ileż seriali telewizyjnych opowiada o interesującym życiu adwokatów, którzy walczą z przestępcami i skorumpowanymi urzędnikami, a po wszystkim mają jeszcze czas na wycieczkę na Teneryfę wraz z pięknymi koleżankami z pracy. Część tej grupy społecznej rzeczywiście świetnie zarabia. Jeśli nasze nazwisko jest już znane, możemy zarabiać nawet kilka milionów rocznie. To jednak obraz, który nie jest prawdziwy dla całej grupy zawodowej.

W bardzo wielu przypadkach osoba po takich studiach zmuszona jest do sporządzania analiz prawniczych odpowiedniej szerokości miedzy w małej wsi na Podkarpaciu. Inny minus objawia się podczas spotkań ze znajomymi. Jakiekolwiek pismo z jakiegokolwiek urzędu jest w opinii wielu osób w zasięgu Twojej specjalizacji. Na każdej imprezie będziesz więc ważną osobą, gwoździem programu, ponieważ siostra cioteczna ma taką sprawę z mieszkaniem i pismem od fiskusa, na które z chęcią zerkniesz. Na Teneryfę polecisz w przyszłym roku.

Lekarz jako zawód opłacalny i ponadczasowy?

W Polsce wszyscy znają się na medycynie, ale nie wszyscy mogą wypisywać recepty. Jeśli otworzysz prywatną działalność po latach praktyki w publicznej służbie zdrowia, to Twoje zarobki mogą być naprawdę wysokie i nie ma co nawet tego ukrywać. Tym bardziej, że obecnie prywatne leczenie cieszy się sporą popularnością.

Nie ciesz się jednak zbyt szybko. Codziennie będziesz spotykał pacjentów, którzy przyjdą do Ciebie z gotową diagnozą, którą przeczytali w internecie. Pamiętaj, że jeśli podasz inną, to po prostu jesteś kono… nie uważałeś na studiach. Mimo tego wykonuj swój zawód, bo jednak to Ty leczysz swoich pacjentów, a nie fora internetowe.

1 KOMENTARZ

  1. Czy lekarz jest takim opłacalnym zawodem? Jeśli nie ma prywatnej praktyki, to raczej nie. A informatyka to bym doprecyzowała na grafika komputerowego i programistę. „Zwykłych” informatyków jest wielu i raczej muszą być cenowo konkurencyjni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj